ביה"ח הישראלי בפיליפינים יחל לפעול מחר: "הגענו כדי לעזור"

מפקד משלחת הסיוע הישראלית לפיליפינים, אל"ם רמטין סבטי‎, סיפר בשיחה ממוקד האסון כי מימדי הנזק במדינת האיים עצומים. "כל האזור פה נפגע קשה מאוד", ציין סבטי. "אני מקווה שמחר נתחיל לקלוט אנשים בבית החולים פה"

כחצי יממה לאחר שנחתה בפיליפינים, משלחת צה"ל לאזור האסון במדינת האיים כבר החלה בעבודות ההקמה של בית חולים השדה. בשיחה ממוקד האסון, סיפרו אנשי המשלחת כי כבר מחר צפויים אנשי הצוות הרפואי לקבל תושבים מקומיים שנפגעו בסופת הטייפון הקטלנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפקד המשלחת לפיליפינים, אלוף-משנה רמטין סבטי‎, סיפר כי "המשלחת הגיעה לפיליפינים לפני 12 שעות בערך. נחתנו בקצה הצפוני באי שנקרא בוגו סיטי‎. כל האזור פה נפגע קשה מאוד מסופת הטייפון‎".

"למעשה, כרגע אנחנו בבית החולים היחיד בצפון", ציין אל"ם סבטי. "המטרה היא לעזור לבית החולים הזה לחזור לתפקוד מלא כדי שאנשים שנזקקים לטיפול רפואי לא יצטרכו לנסוע 4-5 שעות. כרגע אנחנו מממיינים את כל הציוד שלנו. האמצעים פה מוגבלים וייקח לנו קצת זמן. אני מקווה שמחר נתחיל לקלוט אנשים בבית החולים פה".

"יודעים לתת שירות יותר טוב מבתי החולים המקומיים"

לדברי אל"ם סבטי, הגעת המשלחת לאזור האסון מהווה עזרה משמעותית עבור תושבי המקום. "המטרה היא לתת שירותי רפואה שהבית חולים היה אמור לתת", הדגיש סבטי. "הגענו עם הרבה מאוד ציוד. אנחנו יודעים לתת שירות יותר טוב ממה שבית החולים המקומי יכול להעניק גם כשהוא במיטבו".

אנשי המשלחת בביה"ח המקומי (דובר צה"ל)

"אנחנו מציעים חדרי רנטגן ושירותי מיילדות לדוגמה", אמר מפקד המשלחת. "כלל שיעבור הזמן יחלו להקים כאן מחנות. ישנן תשתיות שנפגעו. העיר מנותקת לחלוטין. אין מים זורמים וזו מתכונת בטוחה להתפתחות של זיהומים ומחלות‎".

"באנו לסייע". אנשי המשלחת יחד עם מקומיים (דובר צה"ל)

"בית החולים יוכל לקלוט כ-500 אנשים ביום‎", הוסיף סבטי. "עשיתי סיור עם מסוק של הצבא הפיליפיני מעל האזור. מרכז העיר נפגע פחות‎, הפריפריה נפגעה הרבה יותר מהטייפון‎".

המשלחת תסייע בשיקום התשתיות

סבטי ציין כי להערכתו כבר מחר בשעות הצהריים תחל קליטת המטופלים. "אנחנו מתקדמים כרגע בהקמה של בית החולים ואני מקווה שזה יקרה עד מחר בצהריים‎". לדבריו, אנשי המשלחת צפויים לסייע לתושבים גם בשיקום לוגיסטי של מבנים שנהרסו ברוחות העזות ובשטפונות. "אנחנו מתארגנים לסיוע אזרחי שלא קשור לסיוע רפואי".

"ביתי הספר לא מתפקדים וזה למשל אחת הבקשות של המקומיים - להחזיר את המוסדות לכשירות‎", המשיך סבטי. "יש לנו אנשי בינוי ואנשי חשמל ובעלי מקצוע אחרים. הבאנו הרבה ציוד בינוי, ואם יתאפשר לנו להחזיר את המבנים האלה אפילו לתפקוד חלקי- נעשה את המאמץ‎".

ההרס הרב בפיליפינים (רויטרס)

משלחת הסיוע של צה"ל נחתה ביום חמישי לפנות בוקר בפיליפינים במטרה להקים בית חולים שדה, בו יטופלו התושבים המקומיים שנפגעו בסופת הטייפון הקטלנית "הייאן". "האווירה היא שכולם נרתמים למען העם הפיליפיני", אמר שגריר ישראל בפיליפינים, מנשה בראון, בשיחה עם חדשות 2 עם הגעת המשלחת.

1,500 צעצועים הובאו לילדים המקומיים

המשלחת הישראלית, המורכבת מאנשי פיקוד העורף וחיל הרפואה, נחתה בשדה התעופה שבאי סבו. "שני מטוסי המשלחת נחתו בשלום", סיפר שגריר ישראל בר און בריאיון.

"המשלחת עם כל הציוד עושה את דרכם לעיר בוגו, שם יתמקמו בבית חולים. אנחנו מקווים שלקראת הלילה כבר נוכל להתחיל לפעול", המשיך השגריר וסיפר על צוותי הסיוע הרבים שהגיע למדינת האיים מרחבי העולם. "מפקדי המשלחת טסו לסיור מוקדם במקום שבו נפרוס את בית החולים", סיפרה לחדשות 2 Online אחת מחברות המשלחת. "אנחנו בדרכנו לשם כדי לתת סיוע רפואי וכדי להוציא צוותי רפואה לשטח".

אנשי המשלחת בביה"ח המקומי (דובר צה"ל)

איש המשלחת, סא"ל חיים אלישה, סיפר כי כחלק מהסיוע ההומניטארי יינתנו גם צעצועים לילדים שנפגעו בסופה: "אנחנו מביאים 1,500 צעצועים לילדים המטופלים בפיליפינים. תקוותנו היא שהצעצועים יגרמו לילדים להרגיש קצת טוב יותר".

"נעשה הכל כדי להעניק את הסיוע הטוב ביותר"

המתקן הרפואי הזמני שיקים חיל הרפואה יכלול מחלקות מקצועיות כמו מחלקת ילדים, מחלקת נשים ומחלקה אמבולטורית, שיופעלו על ידי אנשי סגל רפואי מגון המורכב מרופאים, אחיות, פרמדיקים, חובשים, רוקחים, אנשי בריאות הנפש, צוותי רנטגן ועובדי מעבדה.

"באנו לסייע". אנשי המשלחת יחד עם מקומיים (דובר צה"ל)

בתחילת השבוע כבר יצאה למדינת האיים מוכת האסון כוח ראשוני מטעם צה"ל ומשרד החוץ, לבחינת מימדי האסון לקראת יציאתה של המשלחת. על פי הערכות בפיליפינים, לפחות 2,000 בני אדם נהרגו בסופה הקטלנית, ועוד מאות אלפים נותרו ללא קורת גג.

המשלחת הישראלית לפיליפינים שהמריאה אתמול מנמל התעופה בן גוריון, מונה 148 קצינים וחיילים, שהביאו איתם לאזור ההריסות כ-90 טון ציוד. "נעשה הכל כדי להעניק את הסיוע הכי טוב שאנחנו יכולים לאוכלוסיה שצריכה אותנו כעת", אמר קצין הרפואה הראשי עם עזיבת המשלחת.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv