אישום: החייל חיבל במכוון במטוסי F-16

כתב אישום הוגש לבית הדין הצבאי נגד חייל מבסיס חיה"א ברמת דוד, בגין גרימת נזק מכוונת לשני מטוסי קרב מסוג F-16. החייל סבר שהנזק שגרם למטוסים עלול היה להביא להתרסקותם, אך למרות זאת לא דיווח. בחיל האוויר קרקעו את המטוסים וערכו בדיקה ליתר המטוסים בבסיס. סנגורו של החייל: "העבירות המיוחסות לו חמורות מדי"

מטוס F-16 של חיל האוויר. ארכיון (רויטרס)

החייל חיבל במכוון במטוסי הקרב שעלולים היו להתרסק: כתב אישום חמור הוגש היום (ד') לבית הדין הצבאי ביפו נגד חייל המשרת בבסיס רמת דוד של חיל האוויר, בגין חבלה מכוונת שביצע במטוסי קרב מסוג F-16.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי כתב האישום, החייל נשלח במסגרת תפקידו לבצע בדיקת תקינות למטוסי F-16. במהלך ביצוע הבדיקה באחד המטוסים, נפל מידו מוט המשמש לטיפול מכני בחלק מסוים של המטוס שבו מותקנת מערכת הגלגלים של המטוס והמערכת השולטת על הורדתם והעלאתם. כתוצאה מנפילת המוט, עוקם מפסק "נעילה מטה" המצוי בחלק האמור של המטוס ("מפסק נעילה").

עוד על פי עובדות כתב האישום, ניסה החייל ליישר את מפסק הנעילה מטה במטוס אחר שבדק - ולאחר שראה שאין באפשרותו לעשות כן, תלש אותו ממקומו. החייל הנאשם לא דיווח על המקרה למפקדיו, למרות שסבר שהוא גורם נזק לחלק חשוב במטוס, שאף עלול היה להביא להתרסקותו.

עו"ד עידן דביר (יואב חסקלוביץ')

בוטלו טיסות אימונים

כתוצאה ממעשיו של החייל, הוא הואשם גם בחריגה מסמכות עד כדי סיכון ביטחון המדינה. בשל החבלות שגרם, בוטלו באותו יום כל טיסות האימונים בכנף 1 וגם אימון משמעותי שתוכנן לאנשי מילואים. כלל מטוסי ה-F-16 בבסיס עברו בדיקה טכנית על ידי אנשי קבע בכירים, זאת על מנת לוודא כי לא ניזוקו אף הם. שני המטוסים שניזוקו קורקעו לצורך תיקון הנזק שגרם החייל ולא היו חלק מהסד"כ המבצעי של חיל האוויר במשך זמן התיקון. הנזקים שגרם החייל נאמדים בעשרות אלפי דולרים.

עידן דביר, עורך דינו של החייל הנאשם, מסר בתגובה: "כתב האישום מבקש לייחס למרשי עבירות פשע חמורות שאינן הולמות את המעשים המיוחסים לו. בטוחני כי בסיום ההליך ייקבע על ידי בית הדין הצבאי כי המעשים אינם חמורים כפי שהפרקליטות מקווה להציג אותם".

מדובר צה"ל נמסר: "עם היוודע האירוע למפקדים, פתחה חקירת מצ"ח יסודית שהביאה לחשיפה מהירה של מבצע העבירה. כדי לנקוט משנה זהירות, נבדקו כל המטוסים לאחר וידוא תקינותם הטייסת חזרה לפעילות מלאה".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv