הפיגוע בעפולה: החייל לא ענה, האם הבינה והתמוטטה

עדן אטיאס, בן 19 מנצרת עילית, הוא החייל שנרצח בפיגוע הדקירה באוטובוס. אמו ניסתה ליצור קשר עם בנה בטלפון ומשלא ענה הבינה שככל הנראה הוא החייל שהותקף והתעלפה. היא הגיעה לבית החולים - שם התבשרה על האסון

טוראי עדן אטיאס. נרצח בפיגוע (פייסבוק)

הותר לפרסום: החייל שנרצח הבוקר (ד') בפיגוע בעפולה הוא טוראי עדן אטיאס בן 19 מנצרת עילית. אמו ניסתה ליצור עמו הבוקר קשר טלפוני. משלא ענה שיערה, כי הוא ככל הנראה אותו חייל עליו דווח, כי נדקר למוות באוטובוס - והתמוטטה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמוך לשעה 09:00 הגיעה האם לעבודתה בסניף הדואר בנצרת עילית. לאחר שהבינה כי ככל הנראה נפל אסון על משפחתה מיהרה לבית החולים העמק. כשהגיעה למקום התבשרה כי תחושת הבטן שלה היתה נכונה - בנה, עדן, נרצח בפיגוע.

עדנה, חברה של האם לעבודה, הייתה לצדה כשניסתה להשיג את בנה בטלפון ללא הועיל. "היינו בעבודה בדואר כששמענו את ההודעה על מקרה דקירה וכשאמרו שמדובר בחייל מנצרת עילית היא כבר הרגישה שאולי מדבר בבן שלה כי הוא עלה באותו זמן על קו האוטובוס עליו דובר", סיפרה החברה לחדשות 2, "היא ניסתה להתקשר אליו כמה פעמים - אך הוא לא ענה".

החברה הוסיפה כי איש לא האמין שאסון כזה יכול לקרות אך התחושה היתה רעה והאם החליטה לנסוע למיון בבית החולים העמק. "כולם כאן בטראומה", אמרה עדנה, "מדובר באם חד הורית שהבן התגייס רק לפני 3 שבועות. היה ביניהם קשר קרוב מאוד".

"קשה לעכל שרק אתמול דיברנו"

עדן אטיאס ז"ל (מתוך אינסטרגם)

ימים ספורים לפני המקרה, העלה החייל הצעיר תמונה לחשבון האינסטגרם שלו, שבה הוא נראה עם מדים ונשק ומוסיף את הכיתוב שהופך כעת למצמרר: "צרות הבאתי לעצמי". 

"אין אוויר לנשום פשוט קשה לעכל שרק אתמול דיברנו", כתבה אחת מחברותיו של עדן אטיאס, בן ה-19, בפייסבוק עם היוודע הבשורה על מותו. "רק לפני שלושה שבועות הוא התגייס", סיפרה חברה אחרת וחבר נוסף ציין: "הוא היה בנאדם נשמה".

טוראי עדן אטיאס, טירון בטירונות כלל צה"לית, נדקר למוות בשעות הבוקר בידי נער פלסטיני, בן 16 מאזור ג'נין באוטובוס בקו נצרת-עפולה. מחקירה ראשונית של האירוע עולה כי חוסיין ג'וואדרה, פלסטיני בן ה-16 מהכפר ערבה רצה למחות על כך ששניים מקרוביו כלואים בישראל. הוא התנפל על החייל בתחנה המרכזית בעפולה ודקר אותו בכל חלקי גופו.

זירת הפיגוע בעפולה (ג'רמי ברדוגו, חדשות 224)

אזרחים שהיו באוטובוס סיפרו כי הצליחו להשתלט על המחבל ולנטרל אותו. "החייל היה שרוע על המושב עם פצע דקירה בצוואר", סיפרה אחת מנוסעות האוטובוס, "הדם נספג בכל המושב. הוא היה חיוור לגמרי ונראה שמצבו היה קשה מאוד. דיברתי אליו וניסיתי להרגיע אותו. הוא לא הגיב".

הנוסעים הוציאו את המחבל, בינתיים, מהאוטובוס והמתינו עד להגעתו של כוח משטרה. השוטרים עצרו את המחבל והוא הועבר לתחנת המשטרה בעפולה ומשם לחקירת השב"כ. הסכין שבאמצעותה דקר - נלקחה.

הרופאים: "ניסינו כל מה שיכולנו"

צוות של מגן דוד אדום הוזעק למקום והעניק לחייל טיפול רפואי ראשוני. "הגענו למקום מהר מאוד, אנשים הובילו אותנו לתוך אוטובוס בקו שירות בינעירוני שעצר להעלות נוסעים באחד מהרציפים בתחנה המרכזית בעפולה", סיפרו פארמדיקית מד"א, הדר בכר, וחובש בכיר במד"א, נתנאל ליאני, שהגיעו ראשונים למקום. "בתוך האוטובוס, באחד המושבים סמוך לדלת האחורית ישב צעיר ישראלי כבן 18 בהכרה כשהוא דקור דקירות מרובות וחתכים בכל חלקי גופו, הוא נאנח מכאבים ומצבו היה קשה ביותר".

החייל הועבר לניידת טיפול נמרץ ופונה לבית החולים העמק, שם נלקח לחדר הלם, והועבר לניתוח - אך לבסוף נפטר. "החייל הגיע אלינו במצב אנוש ואיבד כמויות אדירות של דם, ניסינו לבצע בו פעולות ייצוב אך הפגיעה בשריר הלב היתה קטלנית. ניסינו לעשות כל שיכולנו", אמר ד"ר טוביה טיאוסנו, סגן מנהלת בית החולים העמק בעפולה.

המחבל נלקח לבית החולים פוריה מאחר ונפצע קל במהלך העימות. "לא ראיתי ילד בן 16, ראיתי מפלצת ולא מגיע לו להתהלך כמו שהתהלך", סיפר עד ראייה בבית החולים אליו הובא הדוקר. "בכל מקום אחר זה היה נגמר אחרת, במיוחד אם הוא היה יהודי שמבצע פיגוע במקום אחר. הוכח שדם יהודים הפקר. כל אחד מאיתנו יכול להיות הקורבן הבא בתור".

עפולה, הבוקר (ג'רמי ברדוגו, חדשות 224)

"מדובר באירוע לאומני", אמר מפקד המחוזי הצפוני, ניצב רוני עטיה עם הגעתו לזירה, "קטין בן 16-17 תושב ג'נין יצא מביתו במטרה לדקור אזרחים, הוא נסע לנצרת ובמהלך הנסיעה האוטובוס הגיע לתחנה המרכזית בעפולה. הוא דקר חייל שהיה על האוטובוס דקירות קשות מאוד. באוטובוס השתלטו על הדוקר חייל צה"ל ושוטר מג"ב. לאחר מכן הגיעו שוטרי תחנת עפולה".

ניצב עטיה ציין כי הדוקר נחקר ומסר את גרסתו. "קרוביו יושבים בכלא הישראלי וזו הסיבה שבגללה החליט לבצע את הדקירה", אמר. בתום הערכת מצב הנחה מפקד המחוז הצפוני את כל תחנות המחוז להיערך להגברת הנוכחות בתחנות מרכזיות ובמרכזים הומי אדם.