תיעוד: הפרות סדר בגדה המערבית

הפלסטינים מציינים את יום השנה התשיעי למותו של יו"ר הרשות לשעבר יאסר ערפאת בהפגנות והפרות סדר נרחבות, שכוללות יידויי אבנים לעבר אזרחים ישראלים וחיילים. בתגובה, תגבר צה"ל את הגזרה באמצעות פלוגות של משמר הגבול וגדוד 50 של הנח"ל. הערכות: האירועים עשויים לגבור בימים הקרובים. כך זה נראה

התפרעויות בגדה לרגל יום השנה התשיעי למותו של ראש הרשות לשעבר: הפלסטינים מציינים היום (ב') תשע שנים למותו של יאסר ערפאת בהפרות סדר והפגנות ב-15 מוקדים, שהעיקריים שבהם הן הערים חברון, קלקיליה ובית לחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד כה, דווח על מספר אזרחים ישראלים וחיילים שנפגעו קל כתוצאה מיידויי אבנים לעברם. במערכת הביטחון מתגברים את הכוחות בגדה המערבית בעזרת פלוגות של משמר הגבול. נוסף על כך, גדוד 50 של הנח"ל קטע אימון בכדי לסייע.

תשע שנים למותו. יאסר ערפאת (AP)

מבחינת מערכת הביטחון מדובר ביום חריג מבחינת כמות ההפרות הסדר והנפח שלהן ותגבור הכוחות התבצע מתוך הנחה שהיום הן יגיעו לשיא. קיימות הערכות שבימים הקרובים האירועים יימשכו.

אבו מאזן: "נחושים לחשוף האמת על מות ערפאת"

אתמול אמר אבו מאזן כי הרשות הפלסטינית "נחושה לחשוף את האמת" בנוגע לנסיבות מותו של ערפאת. "אני בטוח שוועדת החקירה תגיע לאמת והיא תפורסם לכל העם", אמר יו"ר הרשות הפלסטינית בנאום מוקלט ששודר לרגל יום השנה התשיעי למותו של ערפאת.

בשבוע שעבר ערכו המדענים בשוויץ, שעומדים מאחורי ניתוח הדוגמיות מגופו של יו"ר הרשות לשעבר, מסיבת עיתונאים, וטענו כי הממצאים מעידים על כך שערפאת הורעל למוות. יחד עם דוח הנתיחה שהציגו, הצהירו: "אין שום אפשרות שהפולוניום חדר לגופו של ערפאת בטעות, משהו היה חייב להחדיר אותו".

"לחקור מות ערפאת". אבו מאזן (רויטרס)

פרופ' פטריק מאנגין, מנהל המרכז לרפואה משפטית בבית החולים של אוניברסיטת של לוזאן ופרופ' פרנסיס בוכוד, מנהל המכון לפיסיקה של הקרינה הם שהציגו את ממצאי הנתיחה.

"ערכנו את הבדיקות פעמיים והגענו לאותן תוצאות", סיפרו המומחים. "שימוש בחומר כזה הוא נדיר והוא פועל אחרי חודש - וזה מה שקרה לערפאת".

הם הצרו על שלא נעשתה נתיחה של יו"ר הרשות לשעבר מיד לאחר המוות. "אני לא יכול להגיד מדוע לא נערכה נתיחה כזו", אמר אחד החוקרים, "אולי הייתה סיבה טובה לא לבקש נתיחה, היום אני יכול רק להביע את צערי על כך שלא התבצעה נתיחה אחר המוות".

לדבריהם, קיבלו את הרשומות מזמן אשפוזו של יו"ר הרשות לשעבר בבית החולים הצבאי בפריז. "לא דיברנו עם הרופאים שטיפלו בו", ציינו. "המדיניות שלנו נקבעה יחד עם הגופים שהורו לנו לערוך את הבדיקה - הלקוחות".