ותיקי חיל האוויר בקרב להצלת מטוס הפנטום

הם השתתפו במאות הפלות, מבצעים חשאיים ואפילו שימשו את הנווט הנעדר רון ארד. כעת כשהוחלט בצה"ל להשמיד את חלקם תמורת סכום מגוחך, לטענתם, התגייסו ותיקי החיל למאבק להצלתם. "המטוס היה הבית של כולנו", סיפר אחד הטייסים

היסטוריה מפוארת, מטוס הפנטום (אתר SKY HIGH)

מערך מטוסי הפנטום נחשב במשך תקופה ארוכה לעמוד השדרה של חיל האוויר הישראלי. כעת, בשל בעיות תקציביות, הוחלט לגרוט חלק מכלי הטיס ההיסטוריים תמורת סכום זעום של 40 אלף שקלים עבור כל מטוס, דבר שהביא לתרעומת מצד כמה מהטייסים הוותיקים ביותר של החיל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במכתב שהופץ לאחרונה בין מספר טייסים הם מנסים להציל את המטוס שאותו הפכו לאגדה בחיל, עם מאות הפלות, תקיפות ומשימות שייעודן לא ניתן לפרסום עד היום. "חיל האוויר מתכוון לגרוט עשרות מטוסי פנטום ולקבל עבורם 40 אלף שקלים למטוס. קראו שוב את המספר: 40 אלף שקלים למטוס שלחם בכמה מלחמות, שהפיל מטוסי אויב, למטוס שהיה הבית של כולנו, מי יותר זמן ומי פחות", כתב משה פרג, טייס לשעבר המשמש גם כגזבר מוזיאון חיל האוויר, במכתב נרגש ששיגר לוותיקי החיל.

המכתב שהופץ (חדשות 2)

לשם כך הציע פרג לצאת במבצע לגיוס כספים שבאמצעותו ינסו הטייסים לשמור על פיסת ההיסטוריה הצה"לית. "מאחר שאני סבור שמדובר במבצע הצלה ראוי לשמו, אני פונה לכל אחד מכם להטות שכם ולהציל כמה שיותר מטוסים", כתב פרג, שכבר הוציא את הסכום מכיסו על מנת לפדות את אחד המטוסים ולהבטיח שיישמר בחיל האוויר. "הסכום המדובר מהווה בדיחה של ממש, ואני בטוח שכל אחד מכם יכול לגייס אותו מהונו האישי. אין מניעה שכמה אנשים יתחברו כדי להציל מטוס אחד", כתב.

מטוס שלא שרד, ארכיון (אתר SKY HIGH)

בשיחה עם חדשות 2 online, מספר מפקד מוזיאון חיל האוויר על הניסיון למנוע את השמדת המטוסים בעלי החשיבות ההיסטורית. "אנחנו מנסים להתרים טייסים שיש להם עניין אישי כדי למנוע את הגריטה. אני מקווה שאנשים ייעתרו לזה ושנוכל להציגם במוזיאון במקום לראות אותם נמוגים", אמר יעקב טרנר. "הפנטום זה המטוס שאחראי למהפכה במלחמת יום כיפור ואסור שחייו יסתיימו בצורה כזו, אנחנו במוזיאון חיל האוויר מתחייבים להציג את המטוסי שנצליח להציל".