הרמטכ"ל גנץ: "לא נעמוד שוב חסרי אונים"

ערב יום השנה ה-75 לליל הבדולח, השתתף הרמטכ"ל בני גנץ בטקס זיכרון בגרמניה: "לא ניתן לזוועות העבר לחזור, לא ניתן למבקשי רעתנו להרים את ראשם – לא נעמוד שוב חסרי אונים אל מול אויבינו. לעולם יעמוד לעם ישראל כוח המגן האיתן והמיומן ביותר", אמר גנץ

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ נאם היום בטקס זיכרון בתחנת הרכבת גרונוולד שבגרמניה, משם שולחו אל מותם 55,000 יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה. "נוכחותנו כאן היום, עמידתנו בקומה זקופה באנדרטת זיכרון היא עדות לניצחוננו", אמר גנץ ערב יום השנה ה-75 לליל הבדולח, 'ניסוי הכלים' של המפלגה הנאצית לפני תחילת ההשמדה השיטתית של יהודי אירופה.

"מחר ימלאו 75 שנים לליל הבדולח - הפוגרום המאורגן שיזמו הנאצים ליהודי גרמניה ואוסטריה. אותה התפרצות ספונטנית - לכאורה - סימנה נקודת ציון במסעו של המשטר הנאצי להשמדת העם היהודי. במהלך ביקורי בברלין ביקרתי בוילה ונזה - שבה, ארבע שנים לאחר אותו פוגרום התקבלה ההחלטה בדבר הפתרון הסופי.", אמר הרמטכ"ל.

"נוכחותנו כאן היום, עמידתנו בראש מורם ובקומה זקופה באנדרטת הזיכרון לבני העם היהודי; היא עדות לניצחוננו. היא עדות לגבורת הנספים והניצולים, שרידי השואה; לעוז רוחם של מקימי מדינת ישראל; לנחישותם של בוניה ומגניה. כראש צבא ההגנה לישראל וכבן לניצולי שואה שהפכו להיות ממקימי הארץ ומגניה - אני מתרגש לעמוד כאן. אני גאה לעמוד כאן".

"צה"ל הוא התשובה למשרפות ולתאי הגזים"

מדינת ישראל של שנת 2013 היא מדינה חזקה, מדינת העם היהודי, מדינה דמוקרטית ומתקדמת ולה צבא עוצמתי ומרתיע. גם היום, אנו עדיין נדרשים להתמודד עם מדינות וארגונים עוינים שמבקשים לפגוע בנו, אך בשונה מבעבר - אנו ניצבים מול אויבנו איתנים וחזקים יותר מאי פעם".

מול מספרי המוות החקוקים בבשר ובאבן, אנו משיבים ב-65 שנים של חיים. 65 שנים של עצמאות - של בנייה, של צמיחה ושגשוג. 65 שנים שבהן הגנו על עם ישראל רבבות צעירים וצעירות במדי צה"ל, שראו ורואים במדינת ישראל את ביתם, שאוהבים את ארצם ומוכנים לחרף נפשם כדי להגן עליה על תושביה".

לא ניתן לזוועות העבר לחזור, לא ניתן למבקשי רעתנו להרים את ראשם - לא נעמוד שוב חסרי אונים אל מול אויבינו. לעולם יעמוד לעם ישראל כוח המגן האיתן והמיומן ביותר. מול כל איום, מכל מרחק, נעמוד מבוצרים ועצמאיים ביכולתנו להגן על עמנו. לא נרכין ראשנו מול אף סכנה המאיימת על העם היהודי בארצו. צה"ל הוא תשובתו של העם היהודי למשרפות ולרכבות, לתאי הגזים ולבורות ההריגה".