חשוד כמחבל נורה למוות בצומת תפוח

חייל צה"לו שוטר מג"ב פתחו באש לעבר צעיר הפלסטיני, שככל הנראה ניסה להשתמש באקדח זיקוקים או סוג אחר של נפץ. אין נפגעים בקרב האנשים שהמתינו בטרמפיאדה. צה"ל פתח בחקירת נסיבות האירוע

צומת תפוח, ארכיון (אופק שלו - סוכנות הידיעות חדשות 24)

כוחות צה"ל פתחו באש הערב (ה') לעבר פלסטיני שנחשד כמחבל בצומת תפוח. על פי החשד, הצעיר ניסה להשתמש באקדח זיקוקים בצומת. לא דווח על נפגעים מקרב האנשים שהמתינו בטרמפיאדה סמוך למקום הירי. צה"ל פתח בחקירת נסיבות האירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מבדיקה ראשונית עולה כי הצעיר הפלסטיני ירה באקדח זיקוקים לכיוונם של יושבי תחנת האוטובוס שבצומת, בה נרצח אביתר בורובסקי ז"ל לפני כשבעה חודשים. כוח מג"ב שהיה בעמדה הסמוכה למקום האירוע חשש כי מדובר במחבל ופתח לעברו באש. כתוצאה מהירי נהרג הצעיר הפלסטיני.

עדי ראייה שהיו בזירת האירוע דיווחו כי מתח רב שרר בצומת בזמן שנשמעו קולות הירי. "ראיתי את המחבל רץ לכיווננו ומתחיל לירות", סיפר אושר הופמן, בן 28 מפתח תקווה הלומד באזור. "בהתחלה חשבתי שמדובר בתרגיל. רצנו כדי להסתתר מאחורי התחנה ומהר מאוד חיילי מג"ב ירו במחבל והרגו אותו", שחזר.

בעקבות האירוע נחסם הצומת לתנועת כלי רכב. מפקד חטיבת שומרון הורה לחקור את את פרטי האירוע ואת המניע לירי.

"המו"מ עם הפלסטינים גורם להתגברות הטרור"

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה  שיבח את חיילי צה"ל על פעולתם המהירה. "לצערנו האירוע הערב הוא הוכחה נוספת לכך ששיחות השלום מביאות איתן טרור. מאז התחילו שיחות השלום אנו מבחינים בעלייה מדאיגה באירועי הטרור באזור. אנו מקווים שהמדינה תתעשת ותבהיר ששיחות שלום לא יילכו יד ביד עם פעולות טרור באזרחים", הצהיר.

גם יושב ראש ועד מתיישבי השומרון בני קצובר, התבטא ברוח דומה: "ככל ששרת המשפטים ציפי לבני מתקדמת בשיחות המשא ומתן עם הערבים כך מתגבר טרור האבנים", קבע קצובר שהזכיר אף הוא כי בחודשים האחרונים חלה עלייה משמעותית במספר אירועי זריקות אבנים בשומרון.

"לכולם ברור, מניסיון העבר, שעצם ניהול משא ומתן עם המרצחים פוגע בביטחון מדינת ישראל", הוסיף קצובר. "חווינו את זה בתקופת הסכמי אוסלו הידועים לשמצה, ראינו את זה לאחר הכניעה לטרור וגירוש המתיישבים מחבל קטיף ואנו רואים את זה גם כיום, כשישראל הרשמית מנהלת משא ומתן עם האויב".

 לפני כשבועיים נהרג מחבל שהתבצר בתוך מערה בכפר בילעין. חילופי אש התפתחו במקום בינו לבין לכוחות צה"ל ובסיומם - חוסל המחבל. בתקרית לא היו נפגעים מכוחות צה"ל. מזיהוי ראשוני של הכוחות בשטח עלה כי ההרוג הוא מוחמד עסאי, ממתכנני פיגוע המטען בתל אביב במהלך מבצע עמוד ענן.עסאי היה פעיל ג'יהאד אסאלמי שישב בעבר בכלא הישראלי. מאז הפיגוע בתל אביב הוא התנהג כמבוקש והסתתר. בפעילות ארוכה ומאומצת של השב"כ הצליחו לאתר אותו, לעקוב אחריו ולשים עליו את ידם הבוקר.

האירוע התרחש לאחר שכוח מיוחד של צה"ל היה בפעילות למעצר מבוקשים. הכוח, בפיקודו של מפקד חטיבת בנימין אל"מ יוסי פינטו, ובשיתוף שב"כ, כיתר את המערה בה התבצר המחבל. החיילים קראו לפלסטיני להסגיר את עצמו - אך הוא המשיך בירי. לבסוף הוא חוסל בידי כוח ימ"מ. לאחר התקרית התפתחו במקום הפרות סדר ופלסטינים מיידים אבנים לעבר כוחות צה"ל.