43% מהנערות לא מתגייסות לצה"ל: "חלק פשוט משקרות"

צה"ל מפרסם נתונים מדאיגים על גיוס הנשים לצה"ל: כ-43% מהנערות שחלה עליהן חובת הגיוס אינן מתגייסות, כ-35% מהן בשל הצהרה על אורח חיים דתי. בצבא טוענים כי חלק מהנערות משקרות לצה"ל על מנת לחמוק מגיוס: "ניתן להגיד בוודאות שחלקן פשוט משקרות. זה יעד לאומי משמעותי כדי להבטיח שבנות תתגייסנה", אמרה ראש אכ"א

השירות לא פגע בזהות הדתית. ארכיון (דו"צ)

"יש בנות שפשוט משקרות לצה"ל שהן דתיות": בצבא נלחמים בתופעת הנערות שלא מתגייסות לצבא לאחר שהצהירו על אורח חיים דתי. היום מפרסם הצבא נתונים המעידים על עלייה במספר הנשים מחויבות הגיוס שאינן מתגייסות לשורות צה"ל.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני רוצה להצביע על היקף הבנות שלא מתגייסות לצבא - אנחנו מדברים על סדר גודל של כ-43% נשים שלא מתגייסות, מתוכן 35% על רקע הצהרת דת", אמרה ראש אגף כוח אדם בצה"ל, אלוף אורנה ברביבאי. "ניתן להגיד בוודאות שחלקן פשוט משקרות ושהחוק מאפשר את זה באופן שבו מתייחס לעניין היום, ואנחנו נעשה כל מה שנכון לעשות. להבנתי זה יעד לאומי משמעותי כדי להבטיח שבנות שצריכות להתגייס לצבא תתגייסנה".

בשנתיים האחרונות חלה עלייה קלה במספר הנשים המחוייבות-גיוס שלא התגייסו לצה"ל. בשנת 2011 לא התגייסו 41.1% מהנשים המחוייבות-גיוס, ואילו בשנת 2013 42.6% מהנשים המחוייבות-גיוס לא התגייסו.

35.9% מביניהן לא התגייסו בגלל הצהרת דת. ומתוך אלו שקיבלו את הפטור בגלל הצהרת דת - 55% הן חרדיות, ו-36% שייכות לזרם הדתי-לאומי. העיר המובילה במספר הבנות המצהירות דת היא בני ברק; אחריה ברשימה נמצאת נתיבות; במקום השלישי - בית שמש; אחריה - ירושלים; ומי שסוגרת את החמישייה ברשימת הערים המובילות במספר מצהירות הדת היא צפת.

שיעור הגיוס בקרב בנות (דו"צ)

אלא שבצה"ל מתפארים בסקר של עמותת "אלומה", שלפיו 86% מהנשים הדתיות שמשרתות בצבא אמרו שהשירות לא פגע בזהותן הדתית (49% אמרו שהשירות לא פגע, ו-37% אמרו שהוא אפילו חיזק את זהותן הדתית). רק 14% טענו שהשירות החליש את זהותן הדתית.

עוד צוין בסקר כי 72% מהנשאלות בטוחות שהן ימליצו לחברותיהן על שירות צבאי, 11% חושבות שיעשו זאת, ו-11% מתלבטות אם להמליץ על השירות הצבאי. רק 6% מהנשאלות ענו שהן חושבות שלא להמליץ או בטוחות שלא להמליץ.

המצב הקיים כיום בצה"ל הוא שנערה יכולה לקבל פטור משירות ברגע שהיא מצהירה שהיא דתייה. הפטור הוא טכני, ואין מקום לשיקול דעת או לבקרה. השאיפה בצה"ל היא לשנות את השיטה ולהביא לכך שגם מי שתצהיר דת, תמלא שירות כלשהו, אפילו שירות לאומי.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv