טירונים בגולני: "מפקד הפלוגה הכה והשפיל אותנו"

חיילים בבסיס האימונים החטיבתי התלוננו כי מפקד הפלוגה שלהם מכה ומשפיל אותם. "צריך שמישהו ישים לזה סוף", אמר אחד מהם. "לא ייתכן שפשוט מתעללים בנו ואף אחד לא יידע מזה". צה"ל: "התנהלות חריגה שאינה עולה בקנה אחד עם המצופה מהקצין"

אילוסטרציה (רויטרס)

טירונים בבסיס האימונים החטיבתי של גולני טוענים כי נפלו קורבן להתעללות מצד מפקד פלוגה במחנה. בעקבות פניית חדשות 2 Online נפתח בחטיבה תחקיר מיידי לבירור המקרים החמורים לכאורה שתיארו החיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחד החיילים תיאר: "לפני כחודש וחצי עשינו בוחן פלוגה ואחד החיילים התמוטט; אז המ"פ נתן לו בוקסים לפנים, השכיב אותו על הרצפה, בעט בו - ושבר לו את המשקפיים".

במקרה אחר, כך לטענת חיילים אחרים, קשר מפקד הפלוגה את נהגו לעמוד תוך שהוא משפיל אותו לעיני שאר הטירונים. עם זאת, בצה"ל טוענים כי דמובר באירוע בין שני מפקדים אחרים, בו לא נכח המפקד המדובר.

מקרים אלה לכאורה מצטרפים למה שהטירונים מכנים "תחביב" שבועי. "הוא מכה אותנו עם מקלות. באחד המקרים הוא שבר צלעות לרס"פ שפונה לבית חולים". באירועים נוספים, הוסיפו, הכה אותם הקצין ללא כל סיבה. טענה זו לא מוכרת על ידי הצבא, ותיבדק לעומק על ידי מפקד החטיבה, אלוף-משנה רסאן עליאן.

אחד החיילים הוסיף: "צריך שמישהו ישים לזה סוף. לא ייתכן שפשוט מתעללים בנו ואף אחד לא יידע מזה". גורם צבאי אמר כי "מדובר במקרים חמורים מאוד, שאם יתגלה שהם נכונים, מפקד הפלוגה יצטרך לתת את מלוא הדין". בינתיים נלקח הקצין לתחקיר ראשוני אצל מפקדיו בבסיס האימונים החטיבתי.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הטענות כנגד מפקד הפלוגה בבסיס האימונים החטיבתי נבדקו ותוחקרו על ידי מפקד הבסיס וכן בוצע תחקיר מעמיק על ידי מפקד החטיבה.  מפקד החטיבה סיכם כי מדובר בהתנהלות חריגה שאינה עולה בקנה אחד עם המצופה מהקצין. כמו כן, מפקד הפלוגה ננזף על ידי מפקד החטיבה ויועמד לדין משמעתי".

מסלול ההכשרה של הלוחמים בחטיבת גולני נמשך 14 חודשים. בבסיס האימונים החטיבתי שממוקם בבסיס "רגבים" הנמצא ברמות מנשה, נמשכת הטירונות כארבעה חודשים. גולני היא חטיבה מספר 1 בצה"ל ונחשבת למבוקשת ביותר בקרב המתגייסים לחטיבות החי"ר.

הידיעה הראשונית הגיעה בפייסבוק של חדשות 2

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv