בעקבות הסערה: גנץ לא יניח דגלון על קברו של החלל האחרון

הסערה שהתחוללה בטקס יום הזיכרון האחרון בחלקה הצבאית בהר הרצל, שבמהלכה לא הניח הרמטכ"ל דגלון על קברו של החלל האחרון משום שאינו יהודי, הביאה את צה"ל לשנות את מתכונת הטקס. נקבע כי מעתה הרמטכ"ל יסתפק בהצדעה בלבד

גנץ בטקס הנחת הדגלון (דו"צ)

בעקבות הסערה שהתפתחה ביום הזיכרון האחרון, הוחלט בצה"ל להפסיק את המנהג שבמסגרתו מניח הרמטכ"ל דגלון על קברו של החלל האחרון שנטמן בחלקה הצבאית בהר הרצל - כך הודיע היום דובר צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההחלטה התקבלה לאחר שביום הזיכרון האחרון, נמנע הרמטכ"ל גנץ מלהניח דגלון על קברו של החלל האחרון, וזאת משום שאינו יהודי. מדובר צה"ל נמסר כי לאחר התייעצות שערכה ראש אגף כוח האדם, אלוף אורנה ברביבאי, יחד עם אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, האחראי על הטקס, הוחלט לערוך את הטקס במתכונת שונה ורחבה יותר "תוך שמירה על צביונו המכובד והמיוחד".

על פי ההחלטה, החל מיום הזיכרון הקרוב יתקיים הטקס במעמד הרמטכ"ל בהר הרצל, בחלקה שתיקבע מראש ותשתנה בכל שנה, תוך מתן דגש לציון מועדי מערכות ישראל. במהלך הטקס יניחו חיילים דגלוני ישראל על כלל הקברים בחלקה, והרמטכ"ל יצדיע לחללי החלקה ולזכר כל הנופלים במלחמות ישראל, זאת בשונה ממתכונת הטקס שהייתה נהוגה עד כה, שלפיה נערך הטקס ליד קברו של חלל מסוים.

סערת הדגלון: "אפליה מכוערת בין דם לדם"

בצה"ל ציינו כי מסיומו של הטקס בהר הרצל ועד ליום הזיכרון לחללי צה"ל, תושלם הנחתם של דגלוני ישראל על קברם של כל חללי מערכות ישראל בבתי העלמין הצבאיים.

הנחת הדגלון ביום הזיכרון האחרון על ידי הרמטכ"ל גנץ עוררה סערה וביקורת במערכת הפוליטית. "השכול קשה וכואב באותה המידה אצל יהודים ולא יהודים", אמרה אז בתגובה יו"ר מרצ זהבה גלאון. "לא היה צריך להוסיף על צערה של המשפחה בהתנכרות, שמקורה באפליה מכוערת בין דם לדם, ומנוגדת לערכים דמוקרטיים בסיסיים".

חבר הכנסת אלעזר שטרן (התנועה), לשעבר ראש אכ"א, תקף גם הוא את הפסיחה על קברו של טולוצ'קי ובשיחה עם חדשות 2 Online אמר: "היה לי עצוב מהנימוק של צה"ל. אני חושב שהוא על פניו מנציח עובדה שהרמטכ"ל אף פעם לא יניח זר בהר הרצל על קבר של חייל לא יהודי".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv