שר הביטחון ביקר את החיילים הפצועים: "פרובוקציה תיענה בתגובה קשה"

החיילים שנפצעו בפיצוץ המטען על גבול הרצועה עדיין מאושפזים בבית החולים סורוקה. שר הביטחון יעלון ביקר אותם הבוקר ואמר כי חמאס מכין את עצמו לחידוש האלימות. בבית החולים אמרו שאין סכנת חיים לחיילים, ונלחמים על מאור עיניו של קצין ההנדסה אחיה קליין

בבית החולים סורוקה בבאר שבע עדיין מאושפזים חיילי וקציני ההנדסה שנפצעו במהלך פיצוץ מטען החבלה במנהרה על גבול רצועת עזה בליל חמישי האחרון. הרופאים עדיין נלחמים על מאור עיניו של סגן-משנה אחיה קליין, קצין יחידת סמו"ר בחיל ההנדסה, שנפצע קשה, ונותח בסוף השבוע. מצבם של שאר החיילים מוגדר קל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיע הבוקר (א') לבקר את הפצועים. זאת, לאחר שביום שישי האחרון ביקר אותם מפקד פיקוד דרום אלוף סמי תורג'מן, שציין כי שקט ייענה בשקט ואילו פעולה של ארגוני הטרור הפלסטינים תיענה בתגובה כואבת. יעלון איחל לפצועים החלמה מהירה והבהיר כי כל פרובוקציה תיענה בתגובה קשה של ישראל. "חמאס מורתע ולכן שומר על שקט, אבל הוא מכין את עצמו לחידוש האלימות", אמר.

מאז קבלת הידיעה על פציעתו של קליין, בן כפר עציון, ביישוב מתפללים לשלומו. "עם קבלת הידיעה על פציעתו של אחיה היינו כולנו בהלם, כל היום ביררנו ועקבנו אחר מצבו", סיפר דובר היישוב אפרים בק לחדשות 2 Online. "המשפחה היא מוותיקי הקיבוץ ומאוד מעורבת מאוד בכפר עציון, וגם אחיה הוא אחד מהחבר'ה הצעירים המרכזיים ביישוב".

נאבקים על עיניו. אחיה קליין (פייסבוק)

ישראל אפשרה לפלסטינים להוציא את גופות המחבלים

סגן משנה אחיה קליין, קצין ביחידת ההנדסה יהל"ם, בנם של נירה ויחזקאל הוא הבן הקטן מתוך תשעה אחים. "הוא ילד טוב, תמיד היה פעיל ומעורב", סיפרה מורית המתגוררת בכפר עציון. "הוא היה מדריך בבני עקיבא בו בקיבוץ, כולנו מתפללים שהוא ייצא מזה בשלום ושאלוהים ישמור עליו".

אתמול אפשרה ישראל לחמאס ולצלב האדום להיכנס למנהרת הטרור שנחפרה סמוך לגבול, ולחלץ ממנה את גופות המחבלים שנהרגו. האישור התקבל בתיווך גורמים מצריים שניהלו את המגעים בין הצדדים. מדובר בגופותיהם של שני המומחים למנהרות של חמאס, שנהרגו מירי צה"ל שהגיע בתגובה לתקרית שבה נפצעו החיילים.

חילוץ הגופות אתמול

מקדח שבו חפרו החיילים הביא לפיצוץ המטען

בצה"ל העריכו בסוף השבוע כי החמאס לא מעוניין בהסלמה, והבהירו שכל פעולה מצדו תיענה במלוא העוצמה. "אני מעריך שחמאס לא ירחיב את הפעולה - אנחנו לא הופתענו אלא נערכנו בהתאם. אם היינו מכניסים כוחות אז הייתה לחמאס אופציית חטיפה ולכן לא הורדנו את הלוחמים שלנו למנהרה", אמר גורם בכיר בצה"ל.

מנהרת הטרור שנחשפה (רויטרס)

בצה"ל הגדירו את חיסול המומחים כהישג, והבהירו כי מקדח שבו השתמשו לוחמי צה"ל הוא שהפעיל את המטען שהתפוצץ וגרם לפציעתם. המטען היה רב עוצמה והכיל סולר, שהופעל כלפי המקדח שפעל מהקרקע לתוך האדמה. לפי הקצין, המקדח הפעיל את המטען שהיה בתוך המנהרה ויצר גל הדף גדול מאוד, שפגע בחיילי ההנדסה שהיו מחוץ למנהרה.

חמאס: "זכותנו להגן על עצמנו"

בדרשה שנשא לפני תפילות יום השישי, אמר בכיר חמאס חליל אל-חיה כי "התקרית הלילה על הגבול הראתה עד כמה לוחמי חמאס היו דורכים ומוכנים לקראת כוחות צה"ל. הם היו עם האצבע על ההדק", הוא אמר והדגיש כי למרות שאינו רוצה הסלמה, יש לחמאס את הזכות להגן על אנשיו.

הוא אף פנה למדינות ערב וביקש תמיכה: "אנו קוראים למדינות ערב לתמוך בנו כדי שנוכל לשים סוף לכיבוש הישראלי על אדמותינו".

תקרית ירי בעזה - הסיקור המלא:

נלחמים להציל את עיני החייל שנפצע

תיעוד: פיצוץ מנהרת הטרור בעזה

חילופי אש סמוך לחאן יונס: 5 חיילי צה"ל נפצעו

"3 מומחי מנהרות נהרגו בתקיפה"