מנכ"ל משרד הביטחון: "תקציב הביטחון מעולם לא היה נמוך יותר"

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף במיל' דן הראל, התייחס לקיצוץ בתקציב משרדו. בראיון שהעניק לרינה מצליח אמר כי 4,500 אנשי קבע ימצאו את עצמם מפוטרים עם עוד מאות נוספים ממערכת הביטחון והוסיף: "תקציב משרד הביטחון, מעולם לא היה נמוך יותר. אנחנו מקצים לביטחון פחות ממה שארה"ב מקצה ביחס לתל"ג"

בריאיון בלעדי שהעניק מנכ"ל משרד הביטחון לתכנית "פגוש את העיתונות", הוא התייחס להשפעות של הקיצוץ בתקציב הביטחון. "הולך להיות קיצוץ ענק." התריע אלוף במיל' דן הראל. "צריך להבין שמדובר על קיצוץ גם בטנקים, גם במטוסים, גם באוניות וגם במטוסים. לצד קיצוץ חומרי זה עוד 4,500 אנשי קבע ימצאו את עצמם מפוטרים וברחוב ומאות נוספים יפוטר ממשרד הביטחון", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בתקופה האחרונה יש תחושה של נתק בין מערכת הביטחון לציבור", אמר הראל, שהיה אלוף פיקוד דרום בעת מבצע עופרת יצוקה. "רבים חשים שהקשר ההדוק שהיה בין צבא ההגנה לישראל למדינת ישראל, נחלש אך השניים חייבים להיות שלובים אחד בשני. אני מאשים את הנתק בשתיקה של מערכת הביטחון אל מול ההאשמות בתקשורת".

צה"ל לא יכול לעבוד ללא אמון הציבור, צה"ל הוא צבא העם ובלי קשר טוב והדדי בין הציבור לצה"ל אני לא חושב שלצה"ל או למדינת ישראל תהיה תקומה." אומר הראל. "אבל אני חושב שיש פה נושאים שנמצאים הרבה בתקשורת, הרבה האשמות, אבל מערכת הביטחון לא מגיבה בהתאם וכתוצאה מכך אנחנו מגיעים למצב שבו אנו נמצאים היום".

פשרה: הביטחון יקבל עוד 2.75 מיליארד שקלים

לאחר מאבק מתוקשר ועיקש של משרד הביטחון במדיניות הקיצוצים של האוצר, נקבע כי כי 2.75 מיליארד שקלים מעודפי התקציב יועברו לתקציב הביטחון. על כך אמר שר האוצר, יאיר לפיד, "לא נשלים עם העובדה שמערכת הביטחון לא נושאת בנטל הכלכלי".

הראל בחר שלא להתייחס ישירות לדבריו של לפיד. "אני מרגיש רע מאוד עם האמרה הזאת, אבל כיוון שהוא שר ואני מנכ"ל, אני לא רוצה להגיב לזה. תקציב הביטחון כחלק מההוצאה הלאומית, מעולם לא היה נמוך יותר. אנחנו מקצים פחות ממה שארה"ב מקצה, אנחנו היום מקצים פחות מ-4% מהתל"ג לביטחון", אמר הראל.