צה"ל: שלושה מומחים למנהרות נהרגו בתקיפה; חמאס: לא מעוניינים בהסלמה

בעוד בחמאס מציינים כי הם לא מעוניינים בהסלמה, בצה"ל אומרים כי המנהרות הפכו ל"קבר" של ארגון הטרור. בכיר בפיקוד דרום: מקדח של הלוחמים הפעיל את המטען. חמאס: "זכותנו להגן על עצמנו". בינתיים, חמשת חיילי ההנדסה שנפצעו מרסיסים עדיין מאושפזים

בעוד בצה"ל אומרים כי כל פעולה מצד חמאס תיענה במלוא העוצמה, בארגון הטרור שבעזה טוענים כי הם לא מעוניינים בהסלמה "לא מוצדקת", זאת לאחר התקרית אמש (ה') בה נפצעו חמישה חיילי הנדסה, ונהרגו עוד שלושה פלסטינים. בכיר בפיקוד הדרום אמר בשיחה עם כתבים כי שלושת פעילי החמאס שנהרגו נחשבים למומחים במערך התת-קרקעי של הארגון, והגדיר את חיסולם כהישג גדול. השלושה השתייכו למערך החופרים של חאן יונס. הוא גם חשף כי מקדח בו השתמשו הלוחמים הוא זה שהפעיל את המטען שהתפוצץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מעריך שחמאס לא ירחיב את הפעולה - אנחנו לא הופתענו אלא נערכנו בהתאם. אם היינו מכניסים כוחות אז הייתה לחמאס אופציית חטיפה ולכן לא הורדנו את הלוחמים שלנו למנהרה". הוא הגדיר את האירוע כשהישג מבצעי לאחר הרג הבכירים וציין כי צה"ל הפך את המנהרות שהיו יתרון של חמאס ל"קבר שלו".

הבכיר הוסיף כי כוחות משולבים של שריון, הנדסה וגולני השמידו את תוואי המנהרה בשני מקומות. "בתכנית הפעולה הערכנו שחמאס יניח מטען, זה לא הפתיע אותנו. נתחקר את האירוע ונלמד ממנו". הוא ציין כי צה"ל מנהל בחודשים האחרונים מאמץ גדול במטרה לזהות את המנהרות של חמאס. לדבריו, במקום להשתמש במלט שמועבר לרצועה לצורך בנייה - חמאס בונה בו מנהרות ועם הסולר הוא מרכיב מטענים.

פינוי הפצועים בעזה (רויטרס)

המטען היה רב עוצמה והכיל סולר, שהופעל כלפי המקדח שפעל מהקרקע לתוך האדמה. לפי הקצין, המקדח הפעיל את המטען שהיה בתוך המנהרה ויצר גל הדף גדול מאוד, שפגע בחיילי ההנדסה שהיו מחוץ למנהרה.

חמאס: "זכותנו להגן על עצמנו"

מוקדם יותר, בדרשה שנשא לפני תפילות יום השישי, אמר בכיר חמאס חליל אל חיה כי התקרית הלילה על הגבול הראתה עד כמה לוחמי חמאס היו דורכים ומוכנים לקראת כוחות צה"ל. "הם היו עם האצבע על ההדק", הוא אמר והדגיש כי למרות שאינו רוצה הסלמה, יש לחמאס את הזכות להגן על אנשיו.

הוא אף פנה למדינות ערב וביקש תמיכה. "אנו קוראים למדינות ערב לתמול בנו כדי שנוכל לשים סוף לכיבוש הישראלי על אדמותינו".

מפקד פיקוד דרום בבית החולים (חדשות 2)

"פעולה תיענה בתגובת כואבת"

במקביל, מפקד פיקוד הדרום אלוף סמי תורג'מן הגיע הבוקר לביקור אצל חמשת חיילי ההנדסה בבית החולים סורוקה בבאר שבע. החמישה, ביניהם קצינים, נפצעו מרסיסים של מטען שהתפוצץ בזמן שכוחות הנדסה פיצצו את תוואי מנהרות הטרור שנמצאה לפני מספר שבועות.

"פעלנו אתמול נגד מנהרה שנבנתה לתוך שטח ישראל עליה לקח החמאס אחריות", אמר מפקד הפיקוד. "שקט יענה בשקט, פעולה תיענה בתגובת כואבת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייחס לאירוע ואמר כי "בשם כל אזרחי ישראל אני מבקש לאחל החלמה מהירה לחיילים שנפצעו הלילה בפעילות מבצעית בגבול רצועת עזה".

מתחקיר צה"ל עולה כי המטען שהתפוצץ הונח בתוך המנהרה - אך טרם ברור מתי. במקביל, רופאי בית החולים סורוקה נלחמים על מאור עיניו של לוחם הנדסה, שנפצע קשה מרסיסים והוא נותח. "אין סכנה לחייו", עדכנו בבית החולים - שם מאושפזים עוד ארבעה חיילים: שניים במצב בינוני ושניים במצב קל. אם מהם הוא מפקד יחידת סמו"ר של חיל ההנדסה.

הבוקר פרסם דובר צה"ל את תיעוד פיצוץ המנהרה על גבול עזה. בצה"ל הדגישו כי חמאס הפר את הבנות 'עמוד ענן' וביצע פעילות התקפית בשטח ישראל. "חמאס הוא הריבון ברצועת עזה ועליו האחריות למנוע טרור מכל סוג. צה"ל ימשיך ויפעל להסרת איומים הנשקפים לתושבי מדינת ישראל וכוחות הביטחון", נמסר בהודעת הצבא.

תקרית ירי בעזה - הסיקור המלא:

נלחמים להציל את עיני החייל שנפצע

תיעוד: פיצוץ מנהרת הטרור בעזה

חילופי אש סמוך לחאן יונס: 5 חיילי צה"ל נפצעו