פרס: "פעולה אירנית תיענה בכוח"

ראש הממשלה, נשיא המדינה, הרמטכ"ל ושר הביטחון הגיעו לבנייני האומה לאירוע ממלכתי לציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. באירוע לוקחים חלק גם זוכי צל"שים, קצינים בכירים ומשפחות שכולות

"פעולה אירנית תיענה בכוח". פרס (חדשות 2)

נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל ראל בני גנץ הגיעו הערב (ה') לטקס ממלכתי של משרד הביטחון בבנייני האומה לציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. בטקס לוקחים חלק גם  זוכי עיטורים וצלש"ים, קצינים בכירים, משפחות שכולות ובני נוער. את הטקס אנו מעבירים בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאומו התייחס נשיא המדינה לסוגיה האירנית וקרא ל"מאמצים אפקטיביים" למניעת הגרעין. "לא היינו אויבים של האירנים בהיסטוריה", הזכיר פרס, "אך אם האירנים יפעילו כוח נגדנו הם יענו בכוח שאינם מודעים אפילו לעוצמתו".

בהמשך פנה אל המשפחות השכולות ואמר: "המחיר הכבד מנשוא של מלחמת יום הכיפורים נפל כרעם מחריד על המשפחות השכולות", אמר, "אך בניכם הביאו ניצחון למדינת ישראל".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בנאומו למאמצים לגרום לאירן להפסיק את תכניתה הגרעינית: "אני שומע את הנציגים האירנים אומרים כי השיחות היו מועילות. הן היו מועילות בוודאי לאירן משום שהאירנים ממשיכים להעשיר ולהתקדם למטרה של השגת נשק גרעיני, אבל כדי שהשיחות תהיה מועילות הן צריכות להוביל התפרקות כליל מיכולתה לפתח נשק גרעיני".

בנוגע לאישור התוספת לתקציב המדינה אמר נתניהו כי " 40 שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים צה"ל חזק מאי פעם, ואנחנו צריכים לדאוג שימשיך להיות חזק. קיבלנו החלטה בקבינט להוביל את ביטחון המדינה לצד הדאגה לכלכלה".

יעלון: "האויב הוא הזלזול"

שר הביטחון הדגיש בנאומו כי מלחמת יום הכיפורים לימדה את ישראל כי האויב האמיתי הוא "הזלזול, חוסר הצניעות והעריצות המחשבתית". "עלינו להוביל דרך אחראית ושקולה של מנהיגות משתפת", אמר יעלון כלקח, "להאזין למגוון דעות ולהבין שהחוכמה אינה נחה במקום אחד. רק מי שלמד את המלחמה ומחירה מבין את עוצמת הכוח ומגבלותיו"

יעלון התייחס גם לאיומים בזירה היום. "אויבינו הבינו מאז בעיקר בזכות גבורת לוחמי צה"ל ומלחמת יום הכיפורים, כי לא יוכלו לנו בשדה הקרב ולכן פנו לטילים ולטרור", הסביר, "מדינות וארגוני טרור מורתעים בזכות עוצמתו של צה"ל".

שר הביטחון חזר וקרא שלא ללכת שולל אחרי עמדותיה של אירן ולמנוע פיתוחו של נשק גרעיני. "חלק מאותם ארגונים ומדינות מחומש בידי משטר אירני אלים שאחראי להפצת טרור לא רק במזרח התיכון, אלא ברחבי העולם. זהו המשטר שמטרתו לפתח נשק גרעיני שיאיים על שלום העולם, לכן אסור שמדינות העולם החופשי ילכו אחרי מתקפת חיוכים ונועם".

אחרי המאבק על הקיצוץ בתקציבי הביטחון קרא הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ בנאומו "לשמור על ישראל חזקה, כשירה ומוכנה". "מאחורי המילים ישראל חזקה או צבא חזק לא עומדת כותרת עיתון אלא עשייה רבת שנים, משרתים מסורים, פקודיכם בזרועות באוויר בים וביבשה" פנה הרמטכ"ל לקצינים הישובים באולם. "אתם הערובה לכך שלא נתפס שנית בלתי מוכנים. כשאני מביט בכם ומסתובב בשטח אני יודע שאין ראויים מכם להמשיך ולשאת במורשת המופלאה".