בכיר בארצות הברית אישר: ישראל תקפה בסוריה

לאחר הדיווח ב"אל-ערבייה", שלפיו ישראל היא זו שעומדת מאחורי שתי תקיפות במדינה, אישר גורם בכיר אמריקני ל-CNN את דבר התקיפה בלטקייה. על פי דיווחים שלהם אין אישור מכל מקור אחר, המטרה הייתה משלוח טילי SA-8 לחיזבאללה

יעד התקיפה סמוך ללטקיה (רויטרס)

גורם בממשל האמריקני אישר כי ישראל היא זו שתקפה בעיר הנמל לטקייה שבצפון-מערב סוריה. כך דיווחה הערב (ה') רשת CNN.  לפי הדיווח, גורם אמריקני בממשל אישר כי מטוסי חיל האוויר תקפו מטרה צבאית בעיר הסורית. מוקדם יותר דיווחה רשת "אל-ערבייה" כי ישראל תקפה פעמיים בסוריה אתמול - בלטקייה ובעיר הבירה דמשק כשהמטרה הייתה משלוח טילים שיועד לחיזבאללה. לדיווח לא היה אישור מכל מקור רשמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבוקר דיווחו כלי תקשורת ערביים על פיצוץ עז שאירע בבסיס הגנה אווירית של צבא סוריה, סמוך ללטקייה. ארגון סורי לזכויות אדם טען כי הפיצוץ החריב את הבסיס הסורי. אמש דיווחה סוכנות הידיעות הלבנונית הממשלתית כי שישה כלי טיס ישראלים חדרו בשעות הערב את המרחב האווירי של המדינה, סמוך לבירה ביירות.

שעות ספורות לאחר הדיווח על הפיצוץ בבסיס ההגנה האווירית, ניתוח של המטרה סמוך לכפר סנוואבאר בצפון-מערב המדינה העלה כי מדובר במערכת נ"מ מתקדמת של טילי SA-8 -מתוצרת רוסיה.

אתר התקיפה (Google Maps)

בצילומי לווין של האתר שהותקף ניתן לראות את סוללות הנ"מ של מערך ההגנה הסורי מדגם "נייבה". כמו כן נראית שם סוללת טילי SA-8 כולל מנ"א (מרכז ניהול אש), שבו מצוי מכ"ם הרכישה העוקב אחר המטרה ואנטנות שידור אותות הפיקוד והעקיבה אחר הטיל. סביב המנ"א ממוקמים משגרי הטילים - כשעל כל אחד מהם ארבעה טילים. לטיל המשופר טווח מקסימלי של 35 ק"מ והוא בעל ראש קרב במשקל 70 ק"ג.

מערכת הטילים "פצ'ורה-2" היא מערכת טילי קרקע-אוויר דו שלבית נייחת לגובה ולטווח בינוני מתוצרת רוסיה. מדובר במערכת משופרת של הדגם הוותיק SA-3, שפותחה ברוסיה בשנת 2000. גרסה זו היא תוצאה של שדרוג המערכות הקיימות ברוסיה, שהפכו למיושנות והוצאו משירות. המערכת היא בעלת טווח ארוך יותר, יכולת העסקה של מטרות מרובות ובעלת הסתברות להרג גבוה יותר. כמו כן, המשגר שלה הועבר למשאית - דבר ששיפר את ניידותה.