המטרה שהותקפה בסוריה: טילי נ"מ מתקדמים מסוג S-125

הפצצת הבסיס ליד העיר לטקיה נועדה להשמיד מערכת הגנה מתקדמת של חיה"א הסורי. מדובר בטיל נ"מ משופר בעל טווח מקסימלי של 35 ק"מ עם ראש קרב במשקל 70 ק"ג. בצילומי לוויין מהאתר שהותקף ניתן לראות את מערכות הטילים במקום. בישראל לא מתייחסים לדיווחים

אתר התקיפה (Google Maps)

שעות ספורות לאחר שדווח כי בסיס הגנה אווירית של צבא סוריה הותקף סמוך לעיר הנמל לטקיה, מתבררים פרטים ראשונים בנוגע ליעד התקיפה: ניתוח של המטרה שהופצצה סמוך לכפר סנוואבאר בצפון-מערב המדינה מעלה כי מדובר במערכת נ"מ מתקדמת S-125 מתוצרת רוסיה. בישראל לא מתייחסים לדיווחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דיווחי עדי ראייה, הדי פיצוצים עזים נשמעו מהאתרים שהותקפו אמש, סמוך לשעה 22:00. על פי הדיווחים, האתר הותקף בשני טילים שנורו מהים. במקביל דיווחו עדי ראייה כי נצפו שישה מטוסי של חיל האוויר הישראלי. עוד דווח כי לאחר שהמטוסים חלפו באזור, הם המשיכו בטיסה צפונה לכיוון טורקיה.

בצילומי לווין של האתר שהותקף ניתן לראות את סוללות הנ"מ של מערך ההגנה הסורי מדגם S-125 "נייבה". כמו כן נראית שם סוללת טילי SA-3 כולל מנ"א (מרכז ניהול אש), שבו מצוי מכ"ם הרכישה העוקב אחר המטרה ואנטנות שידור אותות הפיקוד והעקיבה אחר הטיל. סביב המנ"א ממוקמים משגרי הטילים - כשעל כל אחד מהם ארבעה טילים. לטיל המשופר טווח מקסימלי של 35 ק"מ והוא בעל ראש קרב במשקל 70 ק"ג.

יעד התקיפה סמוך ללטקיה (Google Maps)

מערכת ה-S-125 "פצ'ורה-2" היא מערכת טילי קרקע-אוויר דו שלבית נייחת לגובה ולטווח בינוני מתוצרת רוסיה. מדובר במערכת משופרת של הדגם הוותיק SA-3, שפותחה ברוסיה בשנת 2000. גרסה זו היא תוצאה של שדרוג המערכות הקיימות ברוסיה, שהפכו למיושנות והוצאו משירות. המערכת היא בעלת טווח ארוך יותר, יכולת העסקה של מטרות מרובות ובעלת הסתברות להרג גבוה יותר. כמו כן, המשגר שלה הועבר למשאית - דבר ששיפר את ניידותה.

בשבוע שעבר: דיווח על תקיפת משלוח טילים לחיזבאללה

העיתון "אל-ג'רידה", היוצא לאור בכווית, דיווח בשבוע שעבר כי ישראל תקפה משלוח של טילים מתקדמים שהיו מיועדים להגיע לארגון חיזבאללה. על פי הדיווח שיוחס לגורם ביטחוני ישראלי בכיר, התקיפה בוצעה בגבול ישראל-לבנון.

לא ברור האם התקיפה לכאורה בוצעה בשטח סוריה או בשטח לבנון. על פי הדיווח, הטילים היו מיועדים להגדיל את מערך הרקטי של חיזבאללה. בצה"ל סירבו גם אז להתייחס לדיווח הזה, שלא ניתן לו אישור ממקורות אחרים.

תקיפה נגד חיזבאללה? נסראללה (רויטרס)

"צה"ל הפציץ מחסן טילים בסוריה"

בחודש יולי האחרון דווח בכלי תקשורת זרים כי חיל האוויר הישראלי עומד מאחורי סדרת ההפצצות על מחסן הנשק שכלל טילים רוסים מסוג יאחונט בעיר החוף לטקיה שבסוריה. גורמים אמריקניים אישרו כי מדובר בתקיפה ישראלית והסבירו כי הטילים הרוסים היוו איום על ספינות חיל הים הישראלי.

גם בתחילת חודש מאי דווח על לפחות שתי תקיפות ישראליות לכאורה שבוצעו בשטח סוריה. היעד של אחת התקיפות היה מרכז המחקר ג'רמיה הסמוך לבירה דמשק - המקום שבו תקפה ישראל לכאורה גם בחודש ינואר.

על פי ההערכות, מטרת התקיפה הנוספת הייתה משלוח טילים אירניים שהיו בדרכם לכוחות חיזבאללה. ישראל לא אישרה באופן רשמי את התקיפה, אך ראשי מערכת הביטחון, ובהם השר משה יעלון, הבהירו כי "ישראל תעשה כל שיידרש כדי למנוע העברת נשק מסוריה לידי ארגוני טרור. עצרנו זאת בעבר ונמשיך לעשות כך גם בעתיד".