אלימות בבסיס צה"ל: "מפקד לחייל - אני אירה בך"

מפקד בבסיס בדרום נשלח היום לביתו לאחר שעל פי החשד שפך דלי עם מים וסבון על אחד החיילים והכה אותו נמרצות. חבר שיצא להגנתו טוען כי אותו מפקד איים עליו בנשק, שיירה בו. צה"ל חוקר את האירוע לאחר שהמפקד נפגע גם הוא בראשו במהלך העימות: "אירוע חמור"

אלימות בבסיס בדרום. ארכיון (רויטרס)

אגרופים, נשק, בעיטות, דלי עם מים ופציעות - כך הסתיים היום הבוקר בבסיס צה"ל בדרום. אחד המפקדים בדרגת סמ"ר נשלח לביתו לאחר שעל פי החשד איים על חייל, דרך את הנשק ואמר שיירה בו, לאחר שהתערב לטובת חברו לבסיס שהוכה בידי אותו מפקד. גם המפקד נפצע במהלך האירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המקרה החל בשעה 06:30 בבוקר לערך, אז המפקד הגיע לחדרו של אחד החיילים שהיה אמור להתייצב לשיחה אצל מפקד הגדוד. לאחר שהתעכב מספר דקות המפקד שפך עליו דלי עם מים וסבון. החייל, שמדיו נרטבו זעם עליו, לא נשאר חייב - ובתגובה שפך עליו כוס מים.

לאחר מכן, על פי עדי ראייה, המפקד החל להכות באגרופים ובבעיטות את החייל, ואז חברו הגיע לעזרתו. "הוא אחז את הרובה באוויר, דרך אותו וזה הקפיץ את החיילים והמפקדים", סיפר עד ראייה למקרה. "אחר כך הוא איים על החבר שהוא יירה בו אם לא יתרחק". על פי גורם בבסיס, מיד לאחר מכן הכה החייל את המפקד במגב רצפות, מה שגרם לו לפגיעה בראש.

לאחר מכן, נלקח הנשק מהמפקד אך הוחזר לו אחרי זמן קצר. מכרים של החייל שהוכה סיפרו שלאחר מכן, שוב הכה אותו המפקד - ואז הדבר נודע למפקדים הבכירים יותר בגדוד. "הוא אמר לו שיזוז אם הוא לא רוצה כדור וממש איים, ככה לא מתנהגים מפקדים", סיפר חייל בבסיס. סגן מפקד הגדוד ערך תחקיר שלאחריו שלח את המפקד לביתו, וייתכן כי בנושא תיפתח חקירת מצ"ח.

עו"ד גיל בנדל (יח"צ)

עו"ד גיל בנדל, המייצג את החייל שהשתתף בתקרית האלימה אמר בתגובה כי "מדובר באירוע חמור, במהלכו מפקד פעל שלא כמצופה ממנו עת שפך דלי מים על חייל הישן במיטתו. בעקבות אירוע משפיל זה התפתח האירוע אליו נקלע החייל שנמצא בתחילת שירותו הצבאי. תגובתו האינסטנקטיבית נבעה בשל אלימות המפקד כלפיו".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר באירוע חמור שאינו עומד בקנה אחד עם ערכי צה"ל. האירוע יטופל בחומרה הנדרשת".