השלטים על המצבות: "זה פוגעני ומזעזע"

משפחות חלק מהחללים שעל מצבותיהם בחלקה הצבאית בהר הרצל הוצבו שלטים הנושאים את הכיתוב "סליחה ששכחנו, בשבילנו מותך היה לשווא", הביעו תדהמה עם היוודע הדבר. "הזדעזעתי עד עמקי נשמתי", אמרה אלמנתו של חלל. "יש דברים שלא עושים", הוסיף אח שכול אחר. מזכ"ל שלום עכשיו פנה ליועמ"ש בדרישה שיורה על פתיחת חקירה

"פוגעני ומזעזע". השלטים ("סליחה ששכחנו")

שעות ספורות לאחר שדווח לראשונה בחדשות 2 Online דבר הצבת השלטים השחורים על מצבות חללי צה"ל בחלקה הצבאית בהר הרצל, הגיבו חלק מהמשפחות השכולות בזעזוע לשמע הידיעה. "לא ייתכן שמישהו לוקח בעלות על קברים של חיילי צה"ל", אמרה לחדשות 2 Online ג'ודי, אלמנתו של אל"מ דוד פרחי ז"ל, שנפל בעת שירותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 "הזדעזעתי עד עמקי נשמתי", הוסיפה האלמנה. "הקברים לא שייכים לאף גוף פוליטי. זה פוגעני וברוטאלי בצורה בלתי רגילה, בלי קשר לעמדה פוליטית כזו או אחרת". לדבריה, ישנן דרכים לגיטימיות אחרות להשמיע דעות פוליטיות אך "זה חרג מהכל".

אל"מ דוד פרחי ז"ל (אתר "יזכור")

עוד ציינה, כי אין בכוונתה להגיש תלונה במשטרה משום שהדבר כבר נודע באמצעי התקשורת. "צריך לפעול נגד הקבוצה הזאת", המשיכה. "לא משנה אם הם צודקים או לא, יש דברים שלא עושים".

לדבריה של פרחי הצטרף גם אבנר, אחיו של מסעוד בוטבול ז"ל שנפל גם הוא בעת מילוי תפקידו באסון התרסקות המסוק בבקעת הירדן (אסון הנ"ד) ב-1977. "אני חושב שהיו צריכים לשאול אותנו אם אנחנו מסכימים ולא לעשות דברים על דעת עצמם", אמר. "זה לא בסדר ואני אבדוק אם אעשה משהו עם זה. זה לא מקובל עלינו".

בתוך כך, פנה מזכ"ל "שלום עכשיו" יריב אופנהיימר ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדרישה שיורה על פתיחה בחקירה פלילית נגד המבצעים. "מדובר בשימוש ציני לטובת השגת מטרה פוליטית", אמר אופנהיימר לחדשות 2 Online. "אם היועמ"ש יעבור בשקט על האירוע הזה, בתי העלמין יכולים להפוך להיות במה מקובלת להעברת מסרים פוליטיים תוך פגיעה בזיכרון המתים ובמשפחות השכולות - אין לזה מקום".

מסעוד בוטבול ז"ל (אתר "יזכור")

ביד לבנים זועמים: "הפקרות וחציית גבולות"

יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם גינה את האירוע. "זו שערורייה, הפקרות וחציית כל הגבולות. אדרוש שהמשטרה תפתח בחקירה".

מתברר, כי מאחורי המעשה עומדים פעילי ארגון "סליחה ששכחנו". בעמוד הפייסבוק שלהם כתבו אנשי הארגון כי הוא הוקם "כדי לבקש סליחה מכל הקורבנות שממשלת ישראל מכרה בזול ושכחה את מחיר חייהם".

"לפעול נגד הקבוצה הזו" ("סליחה ששכחנו")

"הר הרצל הוא מקום מקודש", זעם אלי בן שם, יו"ר יד לבנים. "צריך להוציא אותו מהוויכוחים. זה חילול של הקברים וזו בושה וחרפה למי שביצע את המעשה. זה פוגע באלפי משפחות שכולות. אני אפנה למפכ"ל המשטרה ואגיש תלונה בנושא". עוד הוסיף, כי "החוק קובע שלוש שנות מאסר על עבירה שכזו ואני מצפה שהמשטרה תפתח בחקירה".

דוברת צה"ל לשעבר ויו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב אמרה בתגובה כי יש גבולות גם למחאה. "הבעתי בכל מקום את התנגדותי לשחרור מחבלים כחלק ממחווה או משא ומתן. עם זאת, נראה כי נחצה כאן גבול שפוגע בזכרם של החללים", אמרה.

מנגד, בארגון "סליחה ששכחנו" אמרו כי הם מתנצלים אם נגרמה פגיעה כלשהי ברגשותיהן של המשפחות השכולות. בתוך כך, הערב תתקיים מול כלא עופר "הפגנות הכאפיות", שבה ייקחו חלק משפחות האסירים היהודים בבקשה לשחררם. מיד לאחר המקרה, אנשי משרד הביטחון הגיעו למקום - אך לא גילו דבר. ככל הנראה, השלטים הוצבו על המצבות לצורך תמונות - והוסרו מיד לאחר מכן.