הוקמה עמותה למען אנשי הקבע בצה"ל

בצל הדיון על שכר אנשי הקבע, הוקמה עמותה חדשה בשם "אלמ" שהכריזה שתדאג לזכויות אנשי הקבע, על רקע הקיצוצים. היא תעניק ייעוץ משפטי, תיזום חקיקה ותקיים ימי עיון. "הקיצוץ יפגע בזכויות אנשי הקבע", אמר יו"ר העמותה

לאחר ששמענו תלונות מפי קציני צבא כי אין להם "עופר עיני" (יו"ר ההסתדרות מ.ח) שידאג להם לזכויות, הבוקר (ב') הוחלט על הקמה של עמותה חדשה למען אנשי הקבע בשם "אלמ" - הארגון לקידום משרתי הקבע בצה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודשים האחרונים פעלה העמותה במסגרת תקופת ניסיון וטיפלה במספר מקרים אישיים של אנשי קבע בעיקר על רקע הקיצוצים בצה"ל ופיטורים תוך פגיעה בזכויותיהם. החל מנובמבר 2013 תרחיב העמותה את פעילותה.

העמותה תעניק ייעוץ משפטי ראשוני חינם לנגדים ולאנשי קבע בכל הקשור לשירותם ודאגה לרווחתם, העברת מידע עדכני על זכויות אנשי הקבע, שינויים בפקודות מטכ"ל וסקירה של החלטות מקצועיות ושיפוטיות שיש בהם להשליך על הכלל, פניות לרמות הבכירות בצה"ל ובמשרד הביטחון אודות מקרים פרטניים.

יו"ר העמותה הוא אלוף-משנה (מיל') ניסים אסייג, אשר בתפקידו האחרון שימש כסגן קצין חימוש ראשי ובמהלך שירותו בצה"ל עסק רבות בהון האנושי בצבא. במסגרת פעילות העמותה יתקיימו ימי עיון וכנסים בהם ייקחו חלק אנשי מקצוע, לרבות קצינים בכירים לשעבר, ויוצגו מחקרים ונתונים על מדיניות צה"ל בנושא.

בחודשים הקרובים תדרוש העמותה מצה"ל לפרסם באופן פומבי לכלל אנשי הקבע את דרכי הפעולה, הכללים וההנחיות בדבר הפיטורים הצפויים. בהמשך תשלח פניה לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת לקיים דיון בנושא בהשתתפות קציני צבא בכירים. בעמותה סבורים כי העובדה שלאנשי הקבע אין אפשרות להתאגד כוועד, לא אחת מונעת מהם לפעול כמקשה אחת מול מקבלי ההחלטות.

"המשימות אינן פשוטות והדרך מורכבת אולם בטוחני כי בעזרת כוח רצון ומסירות, ניתן יהיה לשמור על זכויות משרתי הקבע, בעיקר בימים אלה, עת שוב עולים הקולות לבצע קיצוץ בתקציב הביטחון, קיצוץ אשר יפגע אף בזכויות אלה אשר ביטחון המדינה נסמך עליהם, משרתי הקבע".

ההודעה באה על רקע הדיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת שמתקיים היום בעתידם של אנשי הקבע, לאור ההחלטה להעלות את גיל הפרישה מצה"ל מ-45 לגיל מבוגר יותר. ראש אגף כוח האדם בצה"ל אלוף אורנה ברביבאי, אמרה בדיון קודם כי חלק ניכר מאנשי הקבע מבקש השלמת הכנסה בגלל המשכורות הנמוכות שהצבא מציע בקבע ראשוני.