פורסמו שמות 26 האסירים שישוחררו; כולם רוצחים

שירות בתי הסוהר פרסם את שמותיהם של 26 האסירים הפלסטינים שישוחררו מהכלא הישראלי. כולם הורשעו ברצח של ישראלים, חלקם ברצח של יותר מקורבן אחד. בסך הכל צפויים להשתחרר 104 אסירים בכמה פעימות. קראו את רשימת השמות המלאה

הפעימה השנייה יוצאת לדרך (ap)

הרוצחים משתחררים: המדינה פרסמה את שמותיהם של 26 אסירים פלסטינים שישוחררו מהכלא הישראלי במסגרת המשא ומתן המדיני. כל האסירים הורשעו ברצח. הקבוצה הזאת היא השנייה מתוך סך של 104 אסירים פלסטינים אותם התחייבה הממשלה לשחרר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האסירים המשוחררים הם:

נאצר אברהים וקראג'ה פרהוד מוחמד ראפע, שנעצרו ב-1985 באשמת רצח אהרון אבידר, חייל מילואים בזמן ששמר ברמאללה.

צבאג אחמד מחמוד שרצח את חסן קטביה ולוטפי סעדי, שחשד כי שיתפו פעולה עם ישראל.

שביר קאסם חאזם שרצח את המנהל שלו אייזיק רוטנברג במפעל בו עבד בפתח תקווה ב-1994.

עמאוי אלעבד חלמי שרצח את יגאל וקנין ב-1993.

דמוני סעד אחמד שלקח חלק בלינץ' הקטלני בחייל המילואים אמנון פומרנץ ב-1990.

מצאלחה עואד יוסוף שרצח את דוד ראובן ב-1991 ואת יגאל וקנין ב-1993.

אבו-דחילה שריף שרצח בדקירות סכין את אבי אושר ב-1992, עימו הוא עבד ביחד במשך 15 שנים.

גנימאת מוסטפה ומוחמד זיאד שרצחו את מאיר בן ישראל ומיכל כהן ליד בית שמש ב-1985.

חדר עלי צלאח, שרצח את החייל גיא פרידמן ב"ליל הקלשונים" ב-1993.

שקיר מוסבאח שרצח את סמל עקיבא שאלתיאל ב-1985 ליד אלקנה.

חגה סלים מואיד, שרצח את יוסף שירזי ב-1992.

מוקבל נאג'ח, שנעצר ב-1990 בשל רצח יעקב שלום.

יוסף מחמד הזאע ובני-חסן עבדללה עותמאן שרצחו את יוסף אליהו ולאה אלמקייס ב-1985, שני מורים מעפולה שנורו מטווח קצר וגופותיהם נתגלו לאחר שבוע בבור מים.

עבד יוסוף רחמן שרצח את גניה פרידמן בכפר סבא ב-1992.

עבדל-עזיז קאסם אחמד, אבו-חנאנה אוסאמה ותורקמאן יוסף מחמד שרצחו את מוטי ביטון בג'נין ב-1992.

עבד אל רבה נמר עיסא שרצח את הסטודנטים רויטל סרי ורון לוי ב-1984.

עאשור מסבאח חליל שרצח את דוד כספי ב-1985.

מסעוד עיסא שרצח ב-1993 את עו"ד איאן פיינברג שפעל למען תושבי עזה.

אל-אזרק דאוד כאלד שרצח בפיגוע בירושלים ב-1990 את שמעון כהן.

סמארין מוסטפא קרעאן ועזת מוסא אסרר שרצחו את צבי קליין ונעצרו ב-1992.

אתמול: נתניהו והשרים אישרו את שחרור האסירים

צוות שרים בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר אמש את רשימת 26 המחבלים שישוחררו במסגרת ההתחייבות של ישראל בפני הרשות הפלסטינית, כחלק מחידוש המשא המתן המדיני. מדובר באסירים שנכלאו לפני הסכמי אוסלו ובהם רוצחי ישראלים. לאחר פרסום שמות המחבלים החלה ספירה של 48 שעות שבמהלכן ניתן יהיה לעתור נגד השחרור לבג"ץ. האסירים יועברו לשטחי הרשות ככל הנראה בלילה שבין שלישי לרביעי.

אישור שמות האסירים שישוחררו הגיע שעות ספורות לאחר שוועדת השרים לחקיקה דחתה הצעת חוק שהגישה ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) נגד שחרור אסירים במסגרת משא ומתן מדיני. במהלך הישיבה נרשמו חילופי האשמות קשים בין שרי הליכוד לשרי הבית היהודי.

וינשטיין ל"אלמגור": "שחרור האסירים - לשיקול הממשלה"

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין השיב לפניית ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" שבה דרשה למנוע את המהלך. "הלכה פסוקה היא ששחרור במסגרת משא ומתן מדיני הינו נושא מדיני מובהק", הבהיר וינשטיין. "שיקולי השחרור נתונים לסמכות הרשות המבצעת, קרי הממשלה". 

משפחות שכולות מפגינות מול בית לבני (מוניס זחאלקה, חדשות 2)
בתשובה ששלחה בשמו דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, הבהיר וינשטיין כי "הסוגיה הכואבת והמורכבת של שחרור אסירים במסגרת משא ומתן מדיני נדונה בהרחבה על ידי הממשלה, שלה הסמכות, המידע ושיקול הדעת לעסוק בנושא. לאחר קיום דיון ארוך וממצה במלוא היבטי הסוגיה החליטה הממשלה לאשר את שחרור האסירים במתווה שנקבע על ידה. עתירה שהוגשה על ידכם לבג"ץ כנגד ההחלטה האמורה נדחתה, לאחר שבית המשפט קבע כי אין עילת התערבות משפטית בהחלטת הממשלה".

בארגון "אלמגור" הגיבו בזעם לתגובה ושיגרו מכתב נגדי. "היועץ המשפטי היה הראשון שצריך לעמוד על הרגליים האחוריות, כפי שהוא עושה במקרים אחרים שקרובים לליבו, ולדאוג לכך ששלטון החוק יחול על מחבלים שרצחו ולא יאפשר להם לחגוג בהימלטות מעונשים שהוטלו עליהם כחוק במשפט צדק", אמר עו"ד נפתלי ורצברגר. "לא משפחות החללים היו צריכים להילחם את מלחמת יקיריהן, אלא היועץ המשפטי והשרה לבני. במקום זה הוא מכסה על ערוותה של מערכת המשפט והצדק בעלה תאנה של פלפולים משפטיים לאקוניים".

משפחות שכולות הפגינו מול בית לבני: מעגל הטרור לא נפסק

במקביל, הפגינו אתמול נציגי משפחות שכולות מול ביתה של הממונה על המשא ומתן, השרה ציפי לבני בתל אביב, במטרה למחות על הכוונה לאשר את רשימת 26 המחבלים שהועברה על ידי שב"כ. זאת, במסגרת הפעימה השנייה בהחלטה על שחרור 104 אסירים, שלה התחייבה ישראל בחידוש השיחות.

"אני מפגינה כאן כי שרת המשפטים מתכוונת לשחרר רוצחים שהרסו משפחות", אמרה אחת המפגינות לחדשות 2 Online. "זה אסון לכל מדינת ישראל. מעגל הטרור לא נפסק ועובדה שעדיין מוצאים מנהרות". המשפחות השכולות נערכות להגשת עתירה נגד השחרור לבג"ץ.

"כנראה שזו הרוח המנשבת במסדרונות משרד המשפטים בין לשכת השרה ליועץ", המשיך עו"ד ורצברגר. "רוח הסוברת ששחרור מחבלים הוא דבר ראוי או סביר. נראה שהם אימצו את הנרטיב הפלסטיני, שלגביהם הם לוחמי חופש שיש לשחררם במוקדם או מאוחר. האם רק קדושת המשא ומתן לנגד עיניו? צריך שייבדקו ה'הישגים' המדיניים החשובים שהגענו אליהם אל מול הרס שלטון החוק, המוסר והצדק".