מפקד חיל האוויר לשעבר: המטרה היא למנוע אירן גרעינית צבאית, אין לזלזל ביכולות חיל האוויר

אלוף במיל' עידו נחושתן התייחס באירוע "שבתרבות" בבאר שבע לאפשרות של תקיפה ישראלית באירן ואמר כי "אין להקל ביכולותיו של חיל האוויר". נחושתן הוסיף: "תקיפה באירן אולי תעכב את התקדמות האירנים אך לא תעצור אותם"

"המטרה אינה לתקוף". נחושתן (חדשות 2)

"לא הייתי מקל ראש ביכולת של חיל האוויר הישראלי לעמוד במשימות", כך אמר מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף במיל' עידו נחושתן, באירוע "שבתרבות" בבאר שבע בהתייחסו לסוגיית הגרעין האירני. לדבריו של נחושתן, תקיפה ישראלית על אדמת אירן עשויה להביא לעיכוב בתכנית הגרעין של טהרן אך לא לעצור אותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המטרה איננה תקיפה", המשיך נחושתן. "תקיפה היא אמצעי בדרך למטרה, המטרה היא מניעת אירן גרעינית צבאית. עלינו לא לשכוח את המטרה הזאת ולשם צריך להגיע. זאת טעות לחשוב שאנחנו עושים את כל התהליך הזה כדי להגיע לתקיפה".

לטענת נחושתן, מתקפה שכזאת הינה האפשרות הפחות מועדפת עבור מקבלי ההחלטות. "תקיפה היא אמצעי בדרך למטרה הזאת", ציין מפקד חיל האוויר לשעבר. "אפשר להשיג את המטרה באמצעים אחרים. אף אחד לא שש לאופציה צבאית, גם כאחד שפיקד על חיל האוויר, ובכלל כמפקד בצבא, הפעלת כוח צבאי איננה אופציה ראשונה. עושים את זה כשאין ברירה - כשהאלטרנטיבה תהיה גרועה יותר".

"אם יוחלט לתקוף ישראל לא תעשה זאת לבד"

"הפעלת כוח צבאי כרוכה בסיכונים רבים", הדגיש נחושתן, "אין לדעת אם תצליח ומה יבוא בעקבותיה, ולכן זאת אפשרות שבוחרים אותה רק כאופציה שהאלטרנטיבה שלה גרועה יותר. יש לזכור שהמטרה היא לא לתקוף".

בדבריו טען נחושתן כי אם ישראל אכן תחליט לתקוף באירן היא לא תעשה זאת לבדה. "אם אופציה צבאית בכלל רלוונטית, לא ידברו רק על ישראל. אפשר לעכב את תכנית הגרעין אך לא למנוע אותה לחלוטין בדרך של פגיעה במתקנים ובנכסים שהם צברו. זה יכול להביא לעיכוב של מספר שנים, יש מקרים בהיסטוריה שישראל עשתה דברים כאלה כמו בעירק".