צפו: עימותים לאחר חיסול הטרוריסט בבילעין

צה"ל חיסל הבוקר מחבל פלסטיני שהתבצר במערה בבילעין. בעקבות חיסולו, החלו תושבים להתפרע ולהשליך אבנים לעבר כוחות צה"ל. בצה"ל מעריכים כי התהליך המדינה קשור להתחממות בגזרה: "בתחילה התהליך מיתן את השטח ובשבועות האחרונים אנחנו רואים מגמה טיפה שונה". בצה"ל מדגישים כי אינם מופתעים מהמתרחש. צפו במהומות

בוקר לא שקט בבילעין: בשעות הבוקר (ג') התבצר מחבל במערה בכפר, ונהרג בחילופי אש עם כוחות צה"ל, ללא נפגעים לכוחות צה"ל. לאחר התקרית, החלו הפרות סדר אלימות בגזרה ויידויי אבנים לעבר כוחות צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המחבל שחוסל, מוחמד עסאי, הוא פעיל ג'יהאד אסאלמי שישב בעבר בכלא הישראלי והיה ממתכנני הפיגוע בתל אביב במהלך מבצע עמוד ענן. מאז הפיגוע בשנה שעברה הוא התנהג כמבוקש והסתתר. בפעילות ארוכה ומאומצת של השב"כ הצליחו לאתר אותו, לעקוב אחריו ולשים עליו את ידם הבוקר.

בכרוזים שפרסמו ,לאחר חיסולו, חמאס והג'יהאד האסלאמי נכתב כי עסאי היה אחד ממפקדי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בגדה ומעורב בפיגועים במשך שנים. על פי דיווח פלסטיני, לאחרונה עבר עאסי מהג'יהאד האסלאמי לשורות חמאס, על רקע ההתפתחויות בסוריה - שיצרו קרע בצמרת ארגוני הטרור הפלסטיניים, בין תומכי משטר אסד למתנגדיו.

מח"ט בנימין, אל"ם יוסי פינטו, סיפר כי חיסול המחבל - מוחמע עסאי - התאפשר בעקבות שיתוף פעולה של גורמי מודיעין, צבא ומשטרה ומידע מודיעיני שהצטבר מהפעילות המשותפת. אל"מ פינטו הוסיף כי בשעות הלילה נעצרו שני פעילים של המחבל "שהיה מהמובילים והמתכננים המרכזיים" של הפיגוע שהתרחש במבצע עמוד ענן.

"בשעות הבוקר המוקדמות איגפו כוחותינו את המחבל כשהוא מתבצר בתוך מערה הממוקמת בין הכפר בילעין לכפר נעמה", תיאר המח"ט את השתלשלות האירועים. "כשכיתרו את המחבל הוא פתח בירי לעבר הכוחות ואחרי חילופי אש קצרים המחבל נהרג כתוצאה מירי מדויק". כוחות צה"ל עדיין פועלים בשטח על מנת להשיג תמונת מצב מלאה להמשך החקירה, ולפעול נגד הפרות הסדר.

המערה בה התבצר המחבל בבילעין (חדשות 2)

"צה"ל לא מופתע מהמתרחש"

אל"מ פינטו מעיד על עלייה בפעילות הטרור בגדה. "על פני השטח הדברים הם לא כתמול שלשום - במהלך השבועות האחרונים השטח הפלסטיני מתנהל אחרת וראינו זאת בכל האירועים האחרונים", סיפר. "בשנים האחרונות הייתה תקופת שקט והישגים מבצעיים משמעותיים. בשבועות האחרונים אנחנו רואים מגמה הפוכה. אנחנו עושים לא מעט כדי שהמוטיבציה לפיגועים תיפגע וכדי שתקופת השקט שחיינו בה תקופה ארוכה תחזור".

"כשהתחיל המשא ומתן עם הפלסטינים לקחנו בחשבון שתי אופציות - האופציה הראשונה היא שהמשא ומתן ירסן את השטח, אך מצד שני הייתה גם אפשרות שאותו תהליך יגרום לאפקט הפוך. כפי שניתן לראות שבפועל, בתחילה התהליך מיתן את השטח ובשבועות האחרונים אנחנו רואים מגמה טיפה שונה. צה"ל לא מופתע מהמתרחש", ציין אל"מ פינטו בתדרוך לכתבים. 

האירוע התרחש לאחר שכוח מיוחד של צה"ל היה בפעילות למעצר מבוקשים. הכוח כיתר את המערה בה התבצר המחבל, וקרא לפלסטיני להסגיר את עצמו - אך הוא המשיך בירי. לבסוף הוא חוסל בידי כוח ימ"מ, ולאחר התקרית התפתחו במקום הפרות הסדר.

במהלך הפעילות בגזרת בילעין וכפר נעמה נעצרו שני מבוקשים. הפלסטינים מדווחים כי מדובר בוויליאם אבו עדיף, מחבל מהחמאס ומוחמד סייף מחבל מהג'יהאד האסלאמי. שניהם שוחררו לאחרונה מהכלא הישראלי ושבו לפעילות טרור. הם הועברו לחקירת שב"כ.  

במקביל, בהפרת סדר אלימה שהתרחשה סמוך לבית סחור מזרחית לבית לחם, נפצעו קל חמישה ישראלים לאחר ש-50 פלסטינים לערך יידו אבנים לעבר הכביש. שניים מהם פונו לבית חולים ונזק נגרם לשישה רכבים. מצה"ל נמסר כי הפרת הסדר פוזרה באמצעים לפיזור הפגנות.