תיעוד: עימות אלים בין פלסטינים למתנחלים

עונת המסיק בשטחים בשיאה ואיתה העימותים האלימים בין מתנחלים לפלסטינים. בעימות שתועד ליד ההתנחלות יצהר נראים הצדדים מיידים אבנים האחד לעבר השני ובשלב מסויים מתנחל אף מכה פלסטיני באלה. פעילי זכויות אדם טוענים כי למרות העונה המתוחה צה"ל לא נכח במקום, אך בצבא אומרים: "כוחות הביטחון הביאו לסיום החיכוך"

תמונות מטרידות ליד ההתנחלות יצהר: באמצע עונת המסיק המתוחה בשטחים תועד עימות שהתרחש אתמול (א') בין פלסטינים ורבנים למען זכויות אדם שהגיעו למסיק זיתים, לבין מתנחלים מיצהר. בתמונות לא נראים חיילים במקום, אולם בדובר צה"ל טוענים: "כוחות הביטחון הגיעו למקום והביאו לסיום החיכוך". לטענת הפלסטינים, המתנחלים ירדו מיצהר והחלו להכות באלות מתנדבים של רבנים לזכויות אדם בשעה שעסקו במסיק הזיתים, בעקבות זאת התפתחה תגרה במקום שבמהלכה תקפו הצדדים זה את זה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך האירועים האלימים לאחר יידוי אבנים הדדיים של הצדדים, הכה מתנחל פלסטיני באלה. "מוזר שהצבא לא היה במקום", טען הרב אריק אשרמן נשיא ארגון רבנים למען זכויות אדם. פעיל הימין איתמר בן-גביר טוען כי מדובר בתמונת מצב רגילה ומאשים את הצד שמנגד: "הם פותחים בעימותים ואז מתלוננים".

בדובר צה"ל מסרו בתגובה כי "לקראת עונת המסיק התקיימו הערכות מצב, ותוגברו הכוחות בנקודות הרלוונטיות. כוחות הביטחון הגיעו למקום בעקבות תלונות הפלסטינים, הרחיקו את המתיישבים האלימים מהמקום והביאו לסיום החיכוך".

בתחילת החודש טענו פלסטינים מתנחלים הציתו כ-400 עצי זית בכפר הפלסטיני ג'אלוד. כמו כן דיווחו כי חמש מכוניות פלסטיניות ובית ספר בכפר - נרגמו באבנים. "מניסיון העבר אנו יודעים כי לצה"ל היכולת להפסיק סדרת התנכלויות מצד מתנחלים, כשאכן יש רצון טוב להשקיע את המשאבים הדרושים לכך", אמר אז הרב שרמן.

מאז שנת 2005 תועדו יותר מ-200 אירועים של פגיעה בעצים על ידי מתנחלים. 97% מהתיקים הללו נסגרים.