כשבועיים לפני הרצח: אל"מ עופר פנה למשטרה

ממצאי חקירת הרצח בברוש הבקעה לפני כשבוע מעלים כי עופר ז"ל סיפק למשטרה את מספר הרכב של המחבלים, שהגיעו כשבועיים לפני הרצח אל ביתו וביקשו סיוע בטיפול בתקלה ברכבם. משעוררו את חשדו, טלפן למוקד 100. הרכב לא התברר כגנוב, והוחלט שלא ניתן לעשות דבר. המשטרה: "נעשו כל הפעולות הנדרשות"

למשטרה סופק מספר הרכב החשוד. עופר ז"ל (חדשות 2)

האם ניתן היה למנוע את הרצח האלים של אל"מ (במיל') שריה (יא יא) עופר ז"ל לפני כשבוע? הערב (ו') נחשפו לראשונה ב"אולפן שישי" פרטים חדשים על האירוע המחריד בברוש הבקעה. ממצאי החקירה מעלים אפשרות שאולי היה ניתן למנוע את המעשה. מתברר, כי עופר ז"ל סיפק למשטרה את מספר הרכב של המחבלים כשבועיים לפני הרצח, עת הגיעו אל ביתו בפעם הראשונה ועוררו את חשדו. במשטרה, עם זאת, מכחישים בתוקף את הטענות הללו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשהגיעו שני הרוצחים בפעם הראשונה לביתו של שריה (יא יא) עופר ז"ל כשבועיים לפני הרצח, הוא הבחין בהם ואף יצא לעברם עם נשקו האישי בידו ובלוויית כלבו. השניים טענו באוזניו כי הם בדרכם צפונה, אך מנוע מכוניתם התחמם - וביקשו ממנו מים.

עופר ז"ל חשד בהם, ומיד לאחר שנתן להם מים עקב אחריהם, והבחין כי בניגוד לדבריהם - הם פנו דרומה ולא צפונה. הדבר עורר את חשדו והוא טלפן למוקד 100 של המשטרה, דיווח על רכב חשוד ומספר את מספרו למוקדנית. בעקבות הדיווח, הגיעה ניידת לביתו בברוש הבקעה, ולאחר שדלתותיהם של שניים מהצימרים ביישוב היו פתוחות ועלה חשש לפריצה - הוזעק גם גשש למקום.

בדיקה לא העלתה דבר, ולאחר שבחינת מספר הרכב במסוף המשטרתי העלתה שהוא אינו גנוב - הוחלט שלא ניתן עוד לעשות דבר. מיד לאחר הרצח, איתר קצין חקירות של מחוז ש"י בטלפון הנייד של שריה (יא יא ) עופר את השיחה למוקד 100.

בהקלטת השיחה עלה מספר הרכב החשוד, שאותו מסר, וכך הגיעו החוקרים בסופו של דבר אל שני הרוצחים. בדיעבד התברר שהרכב שייך בכלל לתושב הצפון, ומכאן הועלתה הטענה שאם היו ממשיכים בבדיקה ומגיעים אליו, אולי אז הייתה נדלקת נורה אדומה.

במשטרה דוחים בתוקף ומכל וכל את הטענות. מפקד מחוז ש"י, ניצב קובי כהן, אמר כי "נעשו כל הפעולות הנדרשות, ומאחר ולא בוצעה שום עבירה והרכב נראה תמים, לא היה מקום ולא נדרשה שום פעולה נוספת מצד החוקרים". במחוז ש"י מוסיפים ש"רק בגלל פעילות החקירה המשטרתית ואיתור השיחה למוקד 100 פוענח הרצח".

בחקירת המניע לרצח טוענים שני הרוצחים כי באו לביתו של שריה עופר מתוך כוונה לגנוב - כנראה ברזל - ומכאן שהמניע הוא פלילי. אלא שבסופו של דבר מאומה לא נגנב, ועובדה זו מובילה את החוקרים להערכה שייתכן שהמניע משולב - פלילי ולאומני.

אחד החשודים ברצח (חדשות 2)

מכריו של עופר ז"ל: "היה לוחם בנפש"

בשבוע שעבר, בתום סריקות נרחבות של כוחות הביטחון, נעצרו חמישה חשודים במעורבות ברצח של אל"מ במיל' שריה (יאיא) עופר מחוץ לביתו שבצפון בקעת הירדן. החמישה הועברו לחקירה במתקן כליאה של שב"כ.

מכריו של אל"מ (במיל') שריה עופר ז"ל קיבלו בתדהמה את הידיעה על מותו. "הוא היה ביחסים טובים עם הפלסטינים והבדואים באזור, הוא לא פחד מאף אחד", סיפר אחד מהם. "היו לו קשיים כלכליים וגם אישיים בשנים האחרונות", שחזר חבר נוסף שהתייחס גם לעברו הצבאי הענף. "הוא היה לוחם אדיר, בנפש ובנשמה. הוא תמיד חשב בגדול, זה אסון אמיתי".

עופר נרצח בידי שני פלסטינים, שתקפו אותו במוטות ברזל ובגרזנים מחוץ לביתו שביישוב ברוש הבקעה. בת זוגו, מוניק מור, נפצעה באורח קל-בינוני כשנמלטה בניסיון להזעיק עזרה. היא פונתה על ידי כוחות מד"א לבית חולים העמק בעפולה.

את הדיווח על המקרה העבירה למוקד מד"א מור עצמה, גם היא בשנת ה-50 לחייה, שסיפרה כי פלסטינים תקפו את בן זוגה מחוץ לביתם. בעקבות הדיווח, הוזעקו למקום כוחות גדולים של צה"ל ומשטרה, שפתחו בסריקות נרחבות במטרה לתפוס את החשודים. צוותי מד"א העניקו טיפול רפואי למור וצוותי רפואה צה"ליים העניקו טיפול רפואי לעופר. לאחר מאמצי החייאה, נאלצו הצוותים לקבוע את מותו במקום.