החיילים: "מיד הבנו שמדובר במחבל, הוא היה נחוש להרוג"

כיממה לאחר ניסיון הפיגוע בבסיס רמה מצפון לירושלים שבו פרץ יונס רדיידה עם טרקטור למקום, עולה מתחקיר שבוצע בצה"ל כי החיילים שניטרלו את המחבל פעלו על פי הנהלים ומנעו אסון. "ראינו את הטרקטור מתפרע בבסיס ואת הש"ג פרוץ - ואז הבנו מה קרה", סיפרו

"היה נחוש להרוג" (דובר צה"ל, AP)

"מיד הבנו שמדובר במחבל, הוא היה נחוש להרוג אותנו" - כך אמרו החיילים ששהו בבסיס רמה מצפון לירושלים, בעת ניסיון הפיגוע אמש (ה') למקורביהם. במקביל, מתחקיר ראשוני שנערך בצה"ל עולה כי החיילים פעלו בקור רוח ועל פי הנהלים. צוין, כי בהתנהגותם מנעו אסון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראינו את הטרקטור מתפרע בבסיס ואת הש"ג פרוץ - ואז הבנו מה קרה", המשיכו החיילים לגולל את אותן דקות. מפרטי התחקיר שנערך בצה"ל עולה כי אחד החיילים ניסה להודיע על המתרחש בקשר - אך המכשיר נשבר בעת האירוע. כמו כן, מבחינת תפקוד שאר בעלי התפקידים באירוע עולה כי קצין החימוש שעבר במקום במקרה תפקד בצורה טובה מאוד וכמצופה ממנו.

דודו של המחבל: "הוא כעס על מות אחיו בפיגוע"

מוחמד רדיידה, דודו של יונס רדיידה, סיפר כי לא היה מדובר בניסיון פיגוע. "הוא תעה בדרך, החיילים לא חיכו, לא היו צריכים לירות עליו ישר", הסביר. הדוד סיפר כי למרות מות אחיו הגדול מרעי, המחבל שאחראי לפיגוע הטרקטור במלחה בשנת 2009, "לא היה ליונס שום דבר נגד יהודים".

רדיידה, אחיו של אביהם של שני האחים שנהרגו, סיפר כי המשפחה טיפלה ביונס בכדורי הרגעה ברמאללה. "הוא היה בחור צנוע ואופטימי, לא היתה לו שו בעיה נפשית חוץ מהכעס על מותו של אחיו", סיפר.

הפלסטיני, יוסף אל-רדיידה בן ה-30, נורה אמש למוות על ידי חיילי צה"ל, לאחר שהתקרב עם הטרקטור שלו לגדר מחנה רמה צפונית לירושלים. חייל צה"ל נפצע באורח קל מפגיעת הטרקטור. לאחר מכן דיווחה סוכנות הידיעות AP כי אחיו של אל-רדיידה ביצע פיגוע דריסה ב-2009 באמצעות טרקטור ליד קניון מלחה בירושלים. האח, מרעי אל-רדיידה, גרם לפציעת שני שוטרים בטרם נורה למוות.

מחקירה ראשונית עולה כי רדיידה הגיע עם הטרקטור לפתח הבסיס ופנה לש"ג שעמד במקום. לאחר מכן נכנס הש"ג על מנת לטלפן ולשאול האם הטרקטור רשאי להיכנס לבסיס. בשלב זה ניצל הפלסטיני את תזוזתו של החייל, פרץ את המחסום והחל בנסיעה מהירה לתוך הבסיס. הטרקטור נע לכיוון עמדת השמירה ופגע בעמדה ובחייל, שעף למרחק מספר מטרים כתוצאה מעוצמת הפגיעה.

לאחר שנכשל בניסיונו לפגוע בחייל, המשיך המחבל בנסיעה פראית לתוך הבסיס, עד לעומק של 50 מטרים, שם פגע בכלי רכב נוסף. שני לוחמים מיחידת תותחנים ששמעו את ההתרחשות פתחו באש לכיוון המחבל וניטרלו אותו. "הזיהוי היה מהיר והיה ברור שהם נמצאים באירוע חבלני", אמר הגורם הצבאי. רופאים צבאיים העניקו לפלסטיני טיפול רפואי במחסום קלנדיה הסמוך, אך לבסוף קבעו את מותו. כוחות גדולים של צבא הגיעו למקום ופתחו בחקירת נסיבות התקרית החמורה.