דודו של הפלסטיני שניסה לפרוץ עם טרקטור לבסיס: "הוא כעס על מות אחיו בפיגוע"

דודו של יונס רדיידה, שפרץ אתמול עם טרקטור לבסיס צה"ל ונורה למוות, סיפר כי הוא כעס על מות אחיו הגדול מרעי, מחבל שביצע את פיגוע הטרקטור במלחה בשנת 2009. "הוא תעה בדרך, החיילים לא חיכו, לא היו צריכים לירות עליו ישר", אמר הדוד, "ליונס לא היה שום דבר נגד יהודים"

בית משפחת המחבל (AP)

"יונס התעצבן מאז שאחיו הבכור נהרג" - כך סיפר מוחמד רדיידה, דודו של יונס רדיידה, הפלסטיני שניסה לפרוץ אמש עם טרקטור לבסיס רמה צפונית לירושלים ונורה למוות. לדבריו, לא היה מדובר בניסיון פיגוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הוא תעה בדרך, החיילים לא חיכו, לא היו צריכים לירות עליו ישר", הסביר. הדוד סיפר כי למרות מות אחיו הגדול מרעי, המחבל שאחראי לפיגוע הטרקטור במלחה בשנת 2009, "לא היה ליונס שום דבר נגד יהודים".

רדיידה, אחיו של אביהם של שני האחים שנהרגו, סיפר כי המשפחה טיפלה ביונס בכדורי הרגעה ברמאללה. "הוא היה בחור צנוע ואופטימי, לא היתה לו שו בעיה נפשית חוץ מהכעס על מותו של אחיו", סיפר.

הפלסטיני, יוסף אל-רדיידה בן ה-30, נורה אמש למוות על ידי חיילי צה"ל, לאחר שהתקרב עם הטרקטור שלו לגדר מחנה רמה צפונית לירושלים. חייל צה"ל נפצע באורח קל מפגיעת הטרקטור. לאחר מכן דיווחה סוכנות הידיעות AP כי אחיו של אל-רדיידה ביצע פיגוע דריסה ב-2009 באמצעות טרקטור ליד קניון מלחה בירושלים. האח, מרעי אל-רדיידה, גרם לפציעת שני שוטרים בטרם נורה למוות.

המחבל, יוסף אל-רדיידה (AP)
מחקירה ראשונית עולה כי הפלסטיני הגיע עם הטרקטור לפתח הבסיס ופנה לש"ג שעמד במקום. לאחר מכן נכנס הש"ג על מנת לטלפן ולשאול האם הטרקטור רשאי להיכנס לבסיס. בשלב זה ניצל הפלסטיני את תזוזתו של החייל, פרץ את המחסום והחל בנסיעה מהירה לתוך הבסיס. הטרקטור נע לכיוון עמדת השמירה ופגע בעמדה ובחייל, שעף למרחק מספר מטרים כתוצאה מעוצמת הפגיעה.

לאחר שנכשל בניסיונו לפגוע בחייל, המשיך המחבל בנסיעה פראית לתוך הבסיס, עד לעומק של 50 מטרים, שם פגע בכלי רכב נוסף. שני לוחמים מיחידת תותחנים ששמעו את ההתרחשות פתחו באש לכיוון המחבל וניטרלו אותו. "הזיהוי היה מהיר והיה ברור שהם נמצאים באירוע חבלני", אמר הגורם הצבאי. רופאים צבאיים העניקו לפלסטיני טיפול רפואי במחסום קלנדיה הסמוך, אך לבסוף קבעו את מותו. כוחות גדולים של צבא הגיעו למקום ופתחו בחקירת נסיבות התקרית החמורה. 

זירת האירוע, אמש (דובר צה"ל)

"לא הייתה התרעה מיוחדת"

"אנו משלימים כעת מספר פעילות, בהן בדיקות נוספות ותגבור של האזור על מנת למנוע אירועים במעגל הקרוב ובכל האזור העוטף את ירושלים", אמר הרום. "לא הייתה לנו התרעה מיוחדת, אך רצף האירועים האחרונים באוגדה בהחלט חידד אותנו". לדברי הבכיר הצבאי, אין הסבר ברור לרצף האירועים בגזרה בשבועות האחרונים. "מבחינתנו זה משנה את תמונת המצב ואנו רואים את התקופה האחרונה בחומרה רבה".

על רקע שורת הפיגועים האחרונים שיצאו משטחי יהודה ושומרון, וחשיפת מנהרת הטרור בעזה, אמר בתחילת השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי במערכת הביטחון מזהים עלייה בפעילות הטרור בשבועות האחרונים. עם זאת הדגיש נתניהו כי "השילוב של הפעילות והמדיניות שלנו הביאו לכך שהשנה הזאת היא השקטה ביותר מזה למעלה מעשור".