מסר לאירן? מטוסי חיל האוויר באימון רחב היקף

בצל המתיחות בין אירן למעצמות המערב, פורסמו תמונות מאימון שנערך בימים האחרונים, ובו תורגלו יכולות טיסה למרחק של אלפי ק"מ, תקיפה ותדלוק אווירי. חלק מהאימון בוצע בשמי מדינות ידידותיות באירופה

חיל האוויר מקיים בימים האחרונים אימון מיוחד של טיסות ארוכות טווח, שבמהלכן נבחנות יכולת טיסה למרחק של אלפי קילומטרים, תקיפה ואף תדלוק אווירי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חלק מהאימון בוצע בשמיהן של מדינות ידידותיות באירופה, ובחן את כלל היכולות שבהן ייעשה שימוש אם תבוצע תקיפה ארוכת טווח. מפקדי הטייסות ביקשו לבחון את מירב הפרטים הכלולים בתרחשי מסוג זה, בהם תדלוק מטוסים באוויר ואף בקרת השליטה במטה החיל.

בתוך כך, מדווח כלי תקשורת ביוון כי האימון התקיים בשיתוף פעולה עם חיל האוויר היווני, והתמרונים המשותפים יימשכו גם בימים הקרובים, שבמהלכם יתרגלו מטוסי F-15 ו-F16 תקיפות ארוכות טווח, תקיפות ותדלוקים אוויריים.

מפקד אחת הטייסות, שהשתתף בגיחה, ציין כי "האתגרים בטיסה מסוג זה מתחילים כבר בתכנון, וממשיכים בטיסה שהיא רחוקה מהבית, בתנאי מזג אוויר ושטח לא מוכרים, כמו גם באיומים האפשריים בדרך". לצד הדברים הללו, הבהירו גורמים בישראל כי במקביל לחידוש המשא ומתן בין אירן למעצמות המערב, חשוב להפגין יכולות ואף להראות כי מבחינת ישראל "כל האופציות, כולל זו הצבאית, מונחות על השולחן".

שולח מסר לאירן? רה"מ נתניהו (חדשות 2)

"אם תהיה הקלה בסנקציות - הן יקרסו"

על רקע האימון שערך חיל האוויר, ראש הממשלה המשיך ב"בליץ" התקשורתי לקראת המשא ומתן בין אירן והמעצמות. במספר ריאיונות שהעניק נתניהו לכלי תקשורת באירופה, יצא בחריפות נגד האפשרות שתהיה הקלה בסנקציות על הרפובליקה האסלאמית - ושלח אזהרה נוספת לקהילה הבינלאומית.

"אם תהיה הקלה בסנקציות - הן יקרסו", אמר. "הם יקבלו את כל מבוקשם ואנחנו, כקולקטיב, לא נקבל דבר". לדבריו, על מנהיגי אירופה להיות נחושים ועקביים ולא לאפשר את הקלת הסנקציות: "תהיו קשוחים, חזקים ועקביים. המשטר האירני בעל שאיפות גדולות ובלתי מוגבלות".

ראש הממשלה המשיך והזהיר מפני תעלול אירני במשא ומתן עם המעצמות, שצפוי להתחיל בשבוע הבא: "המשטר הזה מחייך כעת ואומר 'אתם יודעים מה? תנו לי להמשיך בהעשרה. תשאירו בידיי את הצנטריפוגות שמעשירות אורניום, אני אעשה כמה שינויים קוסמטיים - ואתם תפחיתו את הסנקציות'".

"הסוגיה האירנית היא לא רק ישראלית"

"אירן חותרת לפיתוח פצצה גרעינית. אם אני זה שאמור לומר את זה לעולם - וזה משהו שכל אחד יודע ומבין, אני אגיד אותו. ואל תגידו שלא הזהרתי", אמר נתניהו בראיון לתקשורת הגרמנית.

"מאחוריי, כאן בלשכה, יש שתי תמונות - אחת של הרצל, שהתריע מהתגברות האנטישמיות באירופה ותמונה אחרת של צ'רצ'יל שאמר: 'אל תתנו לנאצים לחמש את עצמם, אל תתנו למשטר רדיקלי לצבור עוצמה אדירה'. הוא צדק", סיפר נתניהו בראיון נוסף שהעניק.

"מהסיפור הזה יש לקח שצריך ללמוד - אל תתנו למשטר שמגבה ומשתתף בטבח שמבצע הנשיא הסורי אסד נגד מאות אלפים מבני עמו, מעורב בטרור ב-5 יבשות והתנגד לכל החלטה של מועצת הביטחון שקראה להפסיק את העשרת האורניום לעשות ככל העולה על רוחו. צריך להיות חזקים ונחושים ולמנוע מהם את העשרת האורניום", הוסיף ראש הממשלה.