מצרים: "לא ניכנע ללחץ האמריקני"

בתגובה ראשונה להחלטת וושינגטון להקפיא סיוע צבאי בשווי של יותר מ-250 מיליון דולר, אומרים במשרד החוץ המצרי כי מדובר בהחלטה שגויה. "אנחנו ממשיכים במסלול לקראת מעבר לשלטון דמוקרטי כפי שנקבע במפת הדרכים"

סיסי ואובמה (רויטרס)

במצרים יוצאים נגד ההחלטה של ארה"ב להקפיא חלק מהסיוע הצבאי ומכנים אותה שגויה. בריאיון לרדיו המצרי אמר גורם בכיר במשרד כי "מצרים לא תיכנע ללחץ האמריקני והיא תמשיך בדרכה לכיוון דמוקרטיה, כפי שנקבע במפת הדרכים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התגובה המצרית מגיעה לאחר שהממשל האמריקני הודיע על הקפאת הסיוע הצבאי למצרים, ששוויו מוערך בכ-260 מיליון דולרים. הסיוע כולל מטוסי F-15, טנקים, מסוקים וטילים. עם זאת, ארצות הברית תמשיך לספק את מרבית הסיוע הכלכלי המיועד לציבור המצרי בתחומים כמו בריאות וחינוך, כמו גם סיוע ביטחוני שחשוב לשיתוף הפעולה המצרי עם ישראל.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר היום שחידוש הסיוע הצבאי למצרים תלוי בביצועיו של המשטר וטען שהקפאת הסיוע האמריקני "אינה, בשופ פנים ואופן, הפסקת יחסיה של ארה"ב עם מצרים"  

בעיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל" דיווחו אמש כי גם בירושלים קיים חשש מההחלטה האמריקנית להקפיא את הסיוע הצבאי למצרים במטרה ללחוץ על המשטר שם לקיים הליך דמוקרטי.

"לעצירת הסיוע עלולות להיות השלכות קשות", אמר גורם ממשל בישראל. "זה איתות למזרח התיכון כולו שארצות הברית נסוגה, ולא מעוניינת במעורבות באזור. זה ישפיע על מעמדה של ארצות הברית ממרוקו ועד ערב הסעודית".

עם זאת, בממשל אובמה מתעקשים כי מצרים תמשיך להיות בעלת ברית ביטחונית חזקה למרות ההקפאה, שלא אמורה לדבריהם לפגוע ביכולת שיתוף הפעולה שלה עם ישראל.