מקצצים בשומן: הנקניקיות יוצאות מצה"ל

בצה"ל מתחילים להיפרד ממזונות משמינים ולא בריאים, ובראשן הנקניקיות. החל מחודש ינואר לא יכינו יותר נקניקיות במטבחים הצבאיים, וגם כמות הבורקסים בישיבות ובאירועים תקוצץ בעשרות אחוזים. בנוסף, יצומצם השימוש בשמן לטיגון, והטבחים יישלחו להכשרה לבישול בריא

להתראות לנקניקיות (AP)

חיילים, זה הזמן להיפרד מהנקניקיות בלחמניה: אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) בצה"ל החליט שלא יוגשו יותר נקניקיות בצבא החל מה-1 בינואר 2014. לא רק הנקניקיות על הכוונת - גם הבורקסים בצבא יצומצמו ב-30% בטווח הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באט"ל מסבירים כי מדובר במעבר ל"צבא בריא". בעקבות הנחיות שהועברו למטבחים הצבאיים, כבר בימים אלו נרשמה ירידה של 15% בשימוש בשמן לטיגון בצה"ל.

בנוסף, ראש אט"ל האלוף קובי ברק הנחה להעביר את כל הטבחים הצבאיים ומפקדיהם השתלמות ללמידת בישול בריא. המפקדים והטבחים יעברו את ההשתלמות בבית ספר "תדמור" ללימודי מלונאות, בישול וקונדיטוריה.

 

גם הבורקסים על הכוונת (מאקו)

"חלק מהמיומנות הנדרשת מקצין זה להיות בכושר ולהיות בריא", אמר ברק לרגל חודש הבריאות והכושר בצה"ל, שחל בימים אלו בישראל. לדברי ברק, בשנה האחרונה עסק האגף בקידום סוגי המזון הבריא בצה"ל, והטמיע את התפיסה בכלל היחידות. "צריכת שמן הבישול השנה, יחסית לתקופה המקבילה, ירדה כמעט ב-15%, וזה הרבה. אנחנו מכניסים פריטים הרבה יותר בריאים לתפריט", הדגיש ראש אט"ל.

"כשירותה של כל יחידה וכושרו הגופני של כל לוחם- חיוניים ואף קריטיים ליכולתנו להציב מענה מבצעי לתרחישים השונים", אמר הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ לרגל חודש הבריאות והכושר. "כשירות היא תוצר של אימונים נכונים ושל תפקוד שוטף יעיל ואינטנסיבי. הצלחתה של פעולה מבצעית תלויה פעמים רבות בכושרו הפיזי והמנטלי של הלוחם. לכן יש לפעול במרץ לקידום אורח חיים בריא ותרבות של פעילות גופנית".

הנקניקיות נחשבות למזון שמן יחסית , וכ-50% מהערך הקלורי של הנקניקיה הוא שומן. עוד כ-30% הם פחמימות, ופחות מ-20% מהווים את המרכיב של החלבון בערך הקלורי. ב-100 גרם נקניקיות יש כ-270 קלוריות ברוב המקרים.