תרחיש האימים של גנץ למלחמה הבאה: טיל בקרייה, מג"ד ייחטף

הרמטכ"ל בני גנץ שרטט הבוקר את התרחיש לפתיחת היום הראשון למלחמה הבאה. בין היתר: מג"ד ייחטף, טיל לבניין הרמטכ"ל, חיילים ייחטפו וישראל תהייה תחת מתקפה קיברנטית. "נשמע דמיוני? לא כל כך", הוא הסביר בנאומו, ואמר שחלק מהתרחישים תקפים גם להיום

מג"ד ייחטף, טיל יישלח לבניין הרמטכ"ל בקרייה ואויבינו יתקפו אותנו קיברנטית. הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ שרטט הבוקר (ג') את תרחיש המלחמה הבאה, במהלך הכנס הבינלאומי לרגל 20 שנה למרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הייתי רוצה לספר לכם על הבוקר הראשון של המלחמה אותה יפגוש הרמטכ"ל העתידי של צה"ל, וקיימים תרחישים שונים, שיהפכו את אותו היום הזה ליומה הראשונה", אמר גנץ.

וכך הוא החל לתאר את התרחיש: "זו מערכה שראשיתה תיתכן בטיל מדויק לבניין הרמטכ"ל בלב הקריה בת"א, אולי מתקפה קיברנטית לאתר שמספק שירותים לאזרחי ישראל. היא יכולה להתפתח במנהרת תופת שתביא לקריסת גן ילדים או הסתערות ליישוב סמוך גדר".

הוא אמר כי המתקפה יכולה להיות משולבת והאפשרויות עולות על כל דמיון. "לצורך הסיפור, בואו נדבר על סיור שנע על ציר המערכת ועליו מטען, ואחר כך נורה טיל נ"ט, הרמטכ"ל ישמע על שלושה חטופים שאחד מהם הוא המג"ד שהגיע לגזרה אחרי הדיווח הראשון", המשיך.

לפי התרחיש שלו, ארגון טרור של הג'יהאד העולמי ייקח אחריות. לדבריו, השינוי מהאירועים הקודמים הוא חזית ברמת הגולן. "כתוצאה מתגובה ישראלית חיזבאללה ישגר טילים לגליל, והם ינסו לבצע ניסיונות חדירה לרמת הגולן. רמת הדיוק של הטילים תעלה מאוד. מאות פעילי חמאס יעשו דרכם למחסום ארז. נשמע דמיוני? לא כל כך".

כוחות ברמת הגולן. ארכיון (רויטרס)

"מערכת קיברנטית תשתולל עלינו"

הוא המשיך ותיאר כי הטרור בגבולות ייראה הרבה יותר בשנים הקרובות וכך גם הזיקה של הארגונים זה לזה. "מציאות שכזו תעמיד אותנו בפני תרחישים רב זירתיים. מעל לזה תשתולל מערכת קיברנטית עצומה שתשפיע לא רק על המערכות הצבאיות, אלא גם על האזרחיות בחזית ובעורף".

הוא הבהיר שהמלחמה הזאת תהיה שקופה לחלוטין ותשודר בזמן אמת בכל ערוץ תקשורת אפשרי. "כל סטייה בתגובה ישראלית שתערב אזרחים גם אם לא בהכרח חפים מפשע, תביא למהלכי דה לגיטימציה, ופניות לבתי דין בינלאומיים", אמר. "הצגתי בפניכם שורה של תרחישים עתידיים, אך נמצאים בתוקף גם היום חלקם יותר וחלקם פחות".

בפתח דבריו הוא הדגיש את אי היציבות באזור: הוצאת הנשק הכימי מסוריה, אפשרות לשיח דיפלומטי שיוביל לעסקה עם אירן, הטרור מסיני, הסדר אפשרי עם הרשות ועוד.