אישום נגד המרגל האירני: "סייע לאויב במלחמה"

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד עלי מנצורי, אזרח אירן ובלגיה, שנעצר בחודש שעבר בחשד כי ריגל עבור הרפובליקה האיסלמית. על פי כתב האישום, מנצורי ניסה לפתוח חברה עסקית בישראל במטרה ליצור תשתית לאיסוף מודיעין עבור אירן

"סייע לאויב במלחמה". מנצורי (עזרי עמרם, חדשות 2)

פרקליטות מחוז מרכז הגישה הבוקר (א') לבית המשפט המחוזי בלוד כתב אישום נגד עלי מנצורי, בעל אזרחות אירנית ובלגית בן 55, בגין ריגול וסיוע לאויב במלחמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי כתב האישום שהוגש על ידי עו"ד אורלי בן ארי גינזברג, מנצורי, או בשמו הבלגי - אלכס מנס - גויס בשנת 2012 למשימת ריגול עבור המודיעין האירני במטרה לפגוע במדינת ישראל. מנצורי, כך נכתב בכתב האישום, נכנס לישראל שלוש פעמים למטרה זו וניסה לקדם באופן פעיל ועקבי פתיחת חברה בישראל, שתשמש תשתית עסקית פיקטיבית למטרת פעילותו של אדם נוסף מהמודיעין האירני שהיה אמור להגיע לארץ בקרוב.

בכתב האישום נטען כי הנאשם נפגש עם פעילי מודיעין אירניים פעמים רבות על מנת לקבל תדרוך והנחיות נוספות. הוא פעל בדרכים חשאיות על מנת להסוות את משימתו ואת שולחיו. לאחר כל נסיעה לישראל הוא תוחקר על ידי מפעיליו על התקדמות משימתו וכן תודרך בכל פעם למשימה הבאה. בין היתר התגלה שעברך תדרוך בנושא סיפור כיסוי למקרה שייתפס.

צילום אזור הבידוק בנתב"ג (תקשורת שב"כ)

"בשנת 2005 התחתן מנצורי עם אזרחית בלגיה ומכוח נישואים אלה היה זכאי לקבל אזרחות בלגית", נטען בכתב האישום, "בשנת 2006, לאחר קבלת האזרחות הבלגית, התגרש מנצורי מאשתו. באותה שנה, בבלגיה, שינה הנאשם את שמו ל"אלכס מנס" על מנת לטשטש את זהותו המוסלמית".

בשנת 2013, עם הגעתו לנמל התעופה בן גוריון, צילם מנצורי 16 תמונות מתוך מתחם נמל התעופה. בתמונות ניתן לראות את אזור שער הכניסה לנמל התעופה, אזור הבידוק הביטחוני, אזור שער העלייה למטוס, ואזורים נוספים במתחם.

השאיר את דרכונו האירני בבלגיה

באותה נסיעה שהה מנצורי בחדר במלון "ישרוטל" בתל אביב, הנמצא סמוך לשגרירות ארצות הברית. הנאשם התמקם בחדר הצופה על שגרירות ארצות הברית, וצילם מספר תמונות של מתחם זה. תמונות אלו מראות את המתחם הפנימי בשגרירות ארצות הברית, וכן את מתחם החניה החיצוני השמור לעובדי השגרירות.

צילם את שגרירות ארה"ב (תקשורת שב"כ)

בספטמבר 2013 נכנס הנאשם לישראל בפעם השלישית, תוך שימוש בדרכונו הבלגי. על פי כתב האישום הוא השאיר את דרכונו האירני בבלגיה, על מנת להימנע מחשיפת זהותו האירנית.

ניסה לפתוח חברה פיקטיבית. מנצורי (תקשורת שב"כ)

"בהתאמה להנחיות מפעיליו, ניסה הנאשם באופן פעיל ועקבי לחתום על חוזה עסקי עם לקוחות בישראל, נפגש עם מספר רב של אנשים, הגיש הצעות מחיר, ואף ביצע פעולות הכנה למימוש החוזים. במעשים אלה התכוון הנאשם להגיע לכדי חתימת חוזים עסקיים אשר תאפשר למפעיליו לפתוח חברה שתשמש בעתיד את המודיעין האירני", כך על פי כתב האישום.