"הדר היה אבא ואמא של החיילים"

בחור שקט וצנוע, דמות לחיקוי והערצה, קצין ששאף לדעת הכל על חייליו כדי להיות המפקד הטוב ביותר. מיוחד: אל"מ איציק כהן, מפקדו של סגן הדר גולדין ז"ל, נפרד ומצדיע ללוחם שנפל במבצע "צוק איתן"

בחור צנוע, מפקד נערץ

את סגן הדר גולדין ז"ל הכרתי עם הגיעו מקורס קצינים. בחור שקט וצנוע שמגלם את האימרה "מים שקטים חודרים עמוק". במנהיגות שקטה אך מעוררת הערכה הוא הצליח לחלחל עמוק ללב של חייליו ולהוביל אותם בהצטיינות בתרגילים מורכבים, במשימות קשות מנטלית ופיזית לאורך השלבים הקשים של הכשרת הלוחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחת לתקופה חייבתי את המפקדים בבסיס האימונים החטיבתי לכתוב דף מפקד בו הם מספרים על דילמות שהם חווים ונתקלים בהם בתפקיד. באחד מהחיבורים האלו בחר הדר לכתוב על האתגר שלו כמפקד לחזק את הביטחון העצמי של חייליו.

הדר ברגישותו ידע להבחין אצל כל חייל בחוסר ביטחון, בקשיים מנטליים. הוא שם לב לחיילים עם בעיות כלכליות שדורשים טיפול. הוא שאף לדעת הכול על חייליו בכדי להיות להם המפקד הטוב ביותר, לאבחן את בעיותיהם בכדי לעזור להם להתגבר עליהם וידע לגרום לכל חייל להרגיש חלק משמעותי מהצוות. על אף גילו המאוד צעיר, בעייני חייליו ופקודיו הוא היה אבא וגם אמא.

היה נדיר בעיניי לראות קצין כה צעיר שמצליח בחוכמה רבה לדאוג לחיילים, ללכד אותם כצוות - והם מצידם פשוט העריצו אותו על כך.

התכונות הייחודיות של הדר התבטאו בכל משימה שעשה. כך כאשר בחודש האחרון של הכשרת הלוחמים רצנו יחד באליפות צה"ל, הצלחנו יחד להביא את בסיס האימונים החטיבתי לזכייה בבוחן הכשירות המבצעי. גם בתחרות זו הראה והפגין הדר את הנחישות והדבקות במשימה המאפיינות אותו תוך שהוא ממעיט בדיבורים ומתמקד במעשים.

אל"מ כהן וסגו גולדין ז"ל

על צניעות וענווה

הדר נפל בעיצומו של מבצע צוק איתן. נפילתו היא אירוע קשה וכואב למשפחת גבעתי, ולי באופן אישי. הוא יצא למערכה כלוחם בחטיבת גבעתי. החטיבה שהובילה את מבצע "צוק איתן", הראשונה להיכנס והאחרונה לצאת. חטיבה שהפגינה יכולות גבוהות בכלל האירועים בזכות האנשים המרכיבים אותה - כמו הדר.

זכות גדולה נפלה בחיקי להספיד אותו בלווייה. אילו הייתי צריך לומר במעמד זה שתי מילים בלבד שמאפיינות באופן חד וקולע את אישיותו הייתי אומר - צניעות וענווה. הדר היה דמות לחיקוי והערצה, על האופן בו פיקד על חייליו ובעיקר על המעלה הגדולה ביותר - ענווה, המעלה שהיא למעשה היכולת לשים את טובות הכלל והטיפול באנשיך לפניך באופן חד משמעי.

בזכות אנשים כמו הדר עם ישראל עומד איתן על רגליו ומצליח להתקיים, בזכותו ובזכות לוחמים כמוהו צבא ההגנה לישראל מצליח לעמוד איתן ולנצח את האויבים המאיימים לכלותו. בן גוריון אמר "תדע כל אם עבריה שמסרה את גורל בניה לידי מפקדים ראויים לכך..." - זהו משפט שאני מאמין בו שנים, אך אני חושב שבמקרה של הדר הייתי מוסיף למשפט זה - אשרינו המפקדים שזכינו לפקד על אנשים נפלאים כאלו. אלו שנוטעים ונותנים בנו את הכוח בקרב ובשגרה, להאמין במנהיגותינו ולכוון הכי גבוה שאפשר.

הדר אתה חסר לנו, מצדיע לך.

אלוף-משנה איציק כהן, מפקד חטיבת הערבה, היה מפקדו של סגן הדר גולדין ז"ל.