למה הראמים יוצאו מבסיסי צה"ל?

כשבצה"ל הכניסו לבסיסי תחמושת בעלי חיים כדי שיאכלו עשבים ויסייעו למנוע שריפות, לא חשבו שייתקלו בבעיות. בצפון, הראמים התקוטטו עם הכלבים ובדרום אנטילופות מסוג אילנד שלא מצאו נקבות ונדחו - הפריעו לחיילים. האם עדרים שייכנסו למספר שעות עם רועה יפתרו את הבעיה?

יוצאו מהבסיס. ראמים (רויטרס)

לפני חמש שנים בצבא הכניסו לבסיסי תחמושת ראמים ואילנדים (סוג של אנטילופה), במטרה שיאכלו את העשבים ויפחיתו את הסיכון לשריפה. כעת, בשל בעיות רבות שנבעו כתוצאה מהתרבותם, הוחלט להוציא אותם ולשנות את הנהלים בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כך למשל, באחד מבסיסי חיל האוויר בצפון, הוכנסו ראמים בשיתוף רשות הטבע והגנים. תחילה, הם היו אוכלים את העשבים ומתקיימים בשקט ובשלום. עם זאת, בבסיס, שמאובטח באמצעות כלבים, החלו בעיות. הכלבים היו תוקפים את הראמים, והראמים את הכלבים, מה שהביא לפגיעות בקרב שני הצדדים. בימים אלה מוציאים בשיתוף רשות הטבע והגנים את הראמים מהבסיסים.

באחד מבסיסי התחמושת בדרום, אליו הוכנסו אילנדים - נתקלו בבעיה אחרת. כמו בטבע, יש זכרים שנדחים מהעדר ויוצאים לחפש נקבה לזיווג, אך בשל הסיבה שהבסיס סגור הם נשארים בתחומיו ופוגעים בחיילים. "זה סיכון גדול מדי בשביל אנשי הבסיס, אסור ששילוב כזה יביא לנזק", אמר לחדשות 2 Online קצין באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל.

"סיכנו את החיילים". אילנדים (רויטרס)

כעת, בצה"ל בוחנים פיתרון לשני המקרים: הכנסת עדרים עם רואה למספר שעות כל כמה זמן כדי שיאכלו את העשבים, מבלי לפגוע בכלבים או בחיילים בבסיס.

יש עוד מספר בסיסים שאליהם הוכנסו בעלי חיים מועטים - שם בינתיים לא נתקלו בבעיות. במנהלת הגנת הסביבה בצה"ל הכניסו את בעלי החיים כי הם מציעים פתרון זול ונוח לדבריהם לסיכון שעלול להיווצר, במיוחד ליד מחסני תחמושת.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv