בגלל השביתה בארה"ב: "הסיוע לישראל עלול להיפגע"

מלבד ההשפעה על הכלכלה העולמית, ה"שאט-דאון" הכללי בארצות הברית עשוי להשפיע על המצב הביטחוני לישראל – מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי בשל ההשבתה הכללית, הסיוע הכספי המועבר לישראל לטובת צרכים ביטחוניים, יתעכב

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה הערב (ד') כי הסיוע הביטחוני הניתן לישראל צפוי להיפגע בשל השביתה הכללית של הממשל הפדרלי בארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דוברות מחלקת המדינה הוציאה הודעה לפיה "הסיוע הביטחוני לישראל יתעכב עד שתתקבל החלטה או עד שיאושר התקציב". הם הוסיפו כי בכל אופן הסיוע לא יינתן במסגרת הזמן הרגילה, ומשך השיתוק הכללי, המכונה "שאט-דאון", הוא זה שיקבע מה תהיה מידת הפגיעה בסיוע הכספי.

אתמול (ג') בשעה חצות בוושינגטון (7:00 בבוקר שעון ישראל) נכנסה ארצות הברית לשביתה כללית במרבית מוסדות הממשל, לאחר שהסנאט ובית הנבחרים לא הסכימו על התקציב. נציגי העם הרפובליקנים והדמוקרטים חלוקים ביניהם בעיקר על מתווה רפורמת הבריאות של הנשיא ברק אובמה.

בעקבות ההשבתה, 800 אלף עובדי ממשל יצאו לחופשה ללא תשלום, הפארקים הלאומיים והמוזיאונים בארה"ב סגורים וישנם שיבושים במערכת הבריאות, במשרד ההגנה, במשרד התחבורה ובמנהל המזון והתרופות האמריקני. השירותים החיוניים עדיין פועלים, כמו למשל בתי חולים, בתי משפט, משטרה מכבי אש ונמלים. חיילים ואנשי קבע בצבא ארה"ב עדיין עובדים, אולם אזרחים עובדי צבא נשלחו הביתה.

ההשבתה החלקית של שירותי הממשל תסב לכלכלת ארה"ב נזק של כ-300 מיליון דולר ביום במונחי אובדן תוצר, לפי הערכת IHS. בבנק ההשקעות גולדמן זאקס מעריכים כי הנזק הוא 8 מיליארד דולר בשבוע. עם זאת, כלכלנים מעריכים כי רק שיתוק בן שבועות ארוכים יפגע באופן ממשי בכלכלה האמריקנית ובחיי האזרחים.