אישום: חיילים התעללו בעציר פלסטיני ותיעדו המעשה

שני חיילים מחטיבת גולני הואשמו בהתעללות בפלסטיני שחדר מגבול רצועת עזה. על פי האישום, הם הכו אותו בראש ובגב, בעטו בו בעודו כפות ועם כיסוי עיניים. המעשים תועדו בטלפון הנייד. התובע הצבאי: "המעשים תוכננו מראש"

"התעללו בפלסטיני שחדר לישראל". אילוסטרצי (דובר צה"ל)

כתב אישום הוגש לבית הדין הצבאי נגד שני חיילים מגדוד 51 של גולני בגין התעללות בנסיבות מחמירות בפלסטיני שחדר מגבול רצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי כתב האישום, ב-11 במאי 2012, נעצר הפלסטיני על ידי כוח צה"ל. הוא הובל לבסיס יפתח, שבגבול הרצועה, ושם הושם בחדר בודד תחת שמירתם של השניים יחד עם שני חיילים נוספים. אז, לפי האישום, החליטו שני החיילים להכות את הפלסטיני,שהיה כפות ועם כיסוי על עיניו.

אחד החיילים החל לצלם את חבריו בטלפון הנייד שלו תוך שלא ניתן לראות את פניהם, מכים את הפלסטיני. הדבר נעשה "ללא כל הצדקה ומבלי שהאחרון יכול היה להתגונן מפניהם", נכתב באישום. במהלך האירוע, אחד החיילים המכים אף נקרא להשגיח כדי שלא ייכנסו חיילים אחרים לחדר - ויצפו במתרחש.

תחילה, תואר בכתב האישום, הטה אחד החיילים את ראשו של הקורבן מעלה ובמקביל הכה באמצעות ידו השנייה בפניו של הפלסטיני. במקביל, אחד הנאשמים הכה אותו בגבו והשני בעט בו. על פי האישום, אחד החיילים שהיה במקום קרא להם להפסיק אולם הנאשם הכה את הפלסטיני עוד שלוש פעמים בראשו.

"המעשים תוכננו מראש ותועדו"

התובע הצבאי אמר כי "הנסיבות המחמירות בעיקרן הינן ביצוע המעשים בצוותא בעוד הקורבן כפות ומכוסה עיניים". הוא הוסיף כי מעשי הנאשמים תוכננו מראש ותועדו. במקביל להגשת כתב האישום נעצרו החשודים ובית הדין קיבל את בקשת התביעה הצבאית לעצור אותם לתקופה קצובה נוספת. באשר לשני המעורבים הנוספים, שהשתחררו משירותם הצבאי, צפוי להיקבע שימוע לפני הגשת כתב אישום.

עו"ד בני קוזניץ, רב-סרן במיל' מהסנגוריה הצבאית שמייצג את אחד הנאשמים אמר בתגובה כי עדיף היה למצות את החקירה לפני הגשת כתב אישום. "מרשי טוען כי הוא לא היה באירוע בזמן שהוא התרחש, ואין לו קשר לפרשה", אמר עו"ד קוזניץ שגם ציין כי הפלסטיני אפילו לא הגיש תלונה בנושא.