הותר לפרסום: מרגל אירני נעצר בנמל התעופה בן גוריון

אזרח בלגי ממוצא אירני, המשתייך ליחידה למבצעים מיוחדים של משמרות המהפכה, נשלח לישראל להקים חברות עסקיות, כדי שישמשו בסיס לפעילות חשאית כנגד אינטרסים ישראליים ומערביים. הוא נעצר בפעילות משותפת לשב"כ ולמשטרה כשברשותו, בין היתר, צילומים של שגרירות ארה"ב

העצור, עלי מנצור (שב"כ)

על רקע יציאת ראש הממשלה נתניהו לעצרת האו"ם בניו-יורק, וההתקרבות בין ארה"ב ואירן בעקבות שיחת הטלפון בין אובמה לרוחאני, הותר הבוקר (א') לפרסום כי שירות הביטחון הכללי, בפעילות משותפת עם משטרת ישראל, עצר לפני כשבועיים מרגל אירני שנשלח לישראל על ידי משמרות המהפכה. ברשותו נמצאו, בין היתר, צילומים של שגרירות ארה"ב בתל אביב. בחקירתו עלה, כי הוא גויס על ידי היחידה למבצעים מיוחדים של משמרות המהפכה - הגוף האחראי לפיגועי טרור רבים ברחבי העולם. 

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העצור הוא עלי מנצורי, אזרח בלגי ממוצא אירני שגויס על ידי משמרות המהפכה באירן ונשלח לישראל כדי להקים בה חברות עסקיות שיוכלו לשמש בסיס לפעילות חשאית של מנגנוני השלטון של הרפובליקה האסלאמית נגד אינטרסים ישראליים ומערביים. בתמורה לפעילותו הובטח לו סכום של מיליון דולר.

על פי שירות הביטחון הכללי, מנצורי נולד וחי עם משפחתו באירן עד שנת 1980, אז היגר לטורקיה וחי בה עד לשנת 1997, עת הפך לאיש עסקים. בשנה זו קיבל ויזה ועבר להתגורר בבלגיה. בהמשך, בשנת 2006, קיבל גם אזרחות בלגית לאחר שנישא לאזרחית בלגית. באותה שנה החליף את שמו לאלכס מאנס כדי לטשטש את זהותו המקורית.

נכנס לישראל בזהות בלגית. מנצור (שב"כ)

מנצורי ביקר בישראל ביולי 2012 ובינואר 2013

בחקירתו בשב"כ סיפר כי בשנת 2007 שב למולדתו וניסה להרחיב את פעילותו העסקית, תוך שהוא מתגורר לסירוגין באירן, בלגיה וטורקיה. לאורך השנים, נוהלו עמו מגעים מצד גורמים שונים במנגנוני השלטון, ובראשית 2012 קיבל הצעה מפורשת מטעם משמרות המהפכה לפעול בישראל. הוא אמר לחוקרים כי הונחה על ידי מפעיליו להקים בישראל תשתית עסקית, שתספק מסווה לפעילות המודיעין האירני ותשמש את הגורמים האירנים לצרכים שונים באזור.

צילם שגרירות ארה"ב בת"א (שב"כ)

בשל כך, הוטל על מנצורי לבקר בישראל, לקשור קשרים עסקיים ולחתום על חוזים שיאפשרו פעילות עסקית ממושכת. מנצורי ביקר בישראל פעמיים בעבר: ביולי 2012 ובינואר 2013, לביקורים קצרים בשליחות מפעיליו במודיעין האירני. ביקורו הנוכחי והאחרון החל ב-6 בספטמבר והסתיים עם מעצרו בנמל התעופה בן גוריון, בליל 11 בספטמבר.

תיעד את נתב"ג (שב"כ)

בעת מעצרו, נתפסו אצל מנצורי צילומים רבים של אתרים שונים בישראל ובהם בניין השגרירות האמריקנית בתל אביב. בחקירתו בשב"כ, פירט בפני החוקרים לגבי תהליך גיוסו והפעלתו במשך חודשים ארוכים על ידי גורמי המודיעין האירנים וכן מסר פרטים רבים אודות מפעיליו ודרכי ההתקשרות ביניהם.

המבנה של כח קודס האירני (שב"כ)

שירות הביטחון הכללי פרסם זהות חלק ממפעיליו האירנים, שעליהם מסר מידע:

חאג'י מצטפא - בכיר בדרג מטה, שפגש במנצורי ובירר עימו את סטטוס ביצוע משימותיו בישראל.

חאג'י חמיד נעמתי - איש הקשר המרכזי.

מהדי חנבבאי - הנחה את מנצורי במשימות בתוך ישראל.