עם כיסא גלגלים: דניאל יתגייס לדובדבן

דניאל מבית אל משחק כדורסל בנבחרת ישראל לנוער ולאחרונה טיפס למצדה בטיול עם המכינה הקדם צבאית – באמצעות קביים. מאז שנולד עם מום הוא נעזר בכיסא גלגלים – אך לעולם לא מבקש עזרה. לאחר מאבק בצבא, הוא יתגייס ליחידת דובדבן. "מבחינתי זה מובן מאליו", הוא מספר

יתגייס לדובדבן. דניאל מבית אל (אלבום פרטי)

"אין דבר קשה מדי והבלתי אפשרי רק טיפה יותר קשה" - זו הסיסמא של דניאל (20) מבית אל, שלמרות שהוא נולד עם מום ומתהלך על כיסא גלגלים, הוא נאבק בהצלחה כדי להגשים חלום, ובעוד כשבוע הוא יתגייס ליחידה המובחרת דובדבן וישרת בה כמש"ק ניווטים. וזה לא הדבר היחידי שנראה בלתי אפשרי שהוא עושה. דניאל הוא שחקן בנבחרת ישראל הצעירה של כדורסל לנכים - והשתתף במספר רב של תחרויות, כולל במכבייה שהתקיימה לאחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בהריון שלי הייתה פגיעה בעמוד השדרה, שתי חוליות לא התחברו אחת לשנייה כמו שצריך וזה מה שגרם למום", הוא מספר לחדשות 2 באינטרנט לקראת הגיוס. למרות הקשיים שבדרך הוא לא ויתר, ובמשך כל חייו התנהל כמו נער רגיל. רק לאחרונה, במסגרת טיול של המכינה הקדם צבאית "ארזי הלבנון" בה שירת שנתיים - הוא טיפס את כל הדרך התלולה לפסגת מצדה עם חבריו - באמצעות קביים.

לאחר שסיפורו האישי פורסם בעיתון שמחולק בבתי כנסת, הוא קיבל הצעות מיחידות שונות בהן סיירת מטכ"ל, שלדג ודובדבן. לבסוף, בעקבות המלצה של שכנו, הוא בחר בדובדבן. "מבחינתי זה היה מובן מאליו, אבל היו קשיים עם הצבא", הוא מספר.

"אני לא אצא מפה עד שאין לי את האישורים ביד", הוא אמר לאנשי לשכת הגיוס, ששלחו אותו לבדיקות רפואיות רבות בשל מצבו הרפואי. בשלב מסוים גם ראש המכינה שלו, הרב זאב שרון, התערב והתקשר לבעל תפקיד בצה"ל - שיחה שהובילה לקבלתו למסלול מתנדבים. "כל החברים הטובים שלי הם ביחידות מובחרות, אז זה היה מובן מאליו", אמר דניאל. "לצבא לקח טיפה זמן להבין את זה".

עם החברים במכינה (משה אייל)

"הוא עושה הכל לבד, בחור מדהים"

בשבוע הבא הוא יתחיל טירונות מתנדבים בצריפין, שלאחריה יתייצב בדובדבן. "אני אגיע עם רכב שלי ויכול להיות שיהיה ג'יפ עם מישהו שילווה אותי בפעילויות", הוא מסביר - ומסרב להגיד שהוא מתרגש במיוחד.

"השנתיים במכינה שינו לי את החיים מהקצה לקצה", הוא מנתח לאחור. "מי היה מאמין שאעלה למצדה עם קביים. אלה דברים שפעם לא הייתי חושב לעשות". הדבר האחרון שהוא חושש ממנו זה השירות עצמו. "יהיה בסדר, אני בטוח", הוא אומר בביטחון.

הרב זאב שרון, ראש מכינת "ארזי הלבנון" בשילה בה התחנך דניאל, מעיד על בחור מדהים שלעולם לא מוותר לעצמו. "הוא לא מוכן שיעזרו לו, והוא עושה הכל לבד", סיפר. "החבר'ה במכינה קיבלו אותו בסדר גמור, הוא אפילו סיפר בדיחות על עצמו ועל המצב שלו - באמת שאפשר להגיד שדובדבן זכתה בו".

שנת הלימודים תשע"ד במכינות הקדם צבאיות החלה עם מספר חניכים המהווה שיא של כל הזמנים עם יותר מ-3,300 חניכים, גידול של 18% מהשנה שעברה, בה למדו 2,800 חניכים במכינות. 46 מכינות פרוסות ברחבי הארץ, וארבע מהן נפתחו לראשונה השנה.