לוחם בהחלפה: השריונר הגיע לים, לוחם הסטי"ל ירה בטנק. צפו

השריונר הקיא בים, ולוחם הסטי"ל התלכלך בחולות הטנקים. לקחנו את גל משייטת הסטי"לים והצבנו אותו בחולות של שיזפון ליום אחד, ואת איתן מהשריון הצבנו בספינת הטילים בחיפה. שניהם ירו, נהנו – אך עדיין משוכנעים כי התפקיד שלהם הוא הכי הכי. בסוף היום הפגשנו אותם והם העבירו חוויות. צפו בכתבה

את רוב היום גל מבלה על הסט"יל בים, ואילו איתן משרת בטנק בשיזפון. שניהם לא מכירים אחד את השני ולא התנסו מעולם בתפקיד אחר, אך לקראת החגים החלטנו לעשות מעשה: החלפנו ביניהם ליום אחד. את הלוחם הימי שלחנו לחול ולפודרה של שיזפון, ואת השריונר שלחנו לספינת הטילים בחיפה. בסוף היום הם נפגשו - והעבירו חוויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשהלוחם הימי הגיע לחול של שיזפון

"אני מתרגש לעשות את החילופים האלה היום. זה משהו מאוד שונה מהעולם שלי. הנוף של החול והטנקים אחר ממה שאני מכיר, אף פעם לא הייתי בטנק", סיפר לחדשות 2 באינטרנט סמל גל ארצי, לוחם ימי, משייטת הסטי"לים של חיל הים, שנרתם למשימת החילופים. עוד בבוקר היום המרגש, הוא אמר כי בין שני הכלים - טנק וסטי"ל (ספינת טילים) יש דמיון רב. "אני לא יודע אם אני מוכן במאה אחוז אבל אני מת לראות את הכלי המטורף הזה".

מקבל מדים ירוקים (דובר צה"ל)

לוחם הסטי"ל על הטנק (דובר צה"ל)

הוא עלה על מדים של שריונר, ירד לחול ונכנס - איך לא - לטנק. אחד הקצינים העביר לו הדרכה, שבסופה הוא נהג בטנק וירה כמו לוחם שריון, למספר שעות בלבד. "היום היה מגניב", הוא סיכם. "לקחו לוחם משטח מסוים ומנוף שהוא מכיר ומתמצא בו, ו'זרקו' אותו בנוף אחר. זה עולם אחר".

הוא אמר כי בטנק חשוב מאוד להתמקצע - כמו גם בסטי"ל. "ראיתי חיל של לוחמים שעושים עבודה קשה מאוד, ולא תמיד זוהרת כמו אצלנו", הדגיש. סרן טלי יערי, בן 25 מקיבוץ חוקוק, מפקד פלוגה באימון מתקדם בחיל שריון, אמר כי הוא תמיד שמח לקבל אורחים. "שיתוף פעולה בין הים ליבשה וחיל האוויר הוא חיוני וכמה שאפשר לשלוח אנשים - זה מבורך", ציין יערי, שהעביר יום עם לוחם הסטי"ל.

מנווט בין הגלים: "הטנק הכי טוב"

איתן בן-תורה בן 19 מהכפר אורנים כבר רגיל לחולות של שיזפון, עד שהגיעה ההודעה על החילופים. "הגעתי וקיבלו אותי ממש יפה, אני מבסוט על הנוף ועל הים, אני מצפה לזה מאוד", הוא סיפר לחדשות 2 באינטרנט בתחילת היום. בשריון הוא טוען פגזים, מתפעל מקלעים, ומכין את הטנק לפני מבצע. "הדמיון הוא לעבוד עם מכונה, עם מקלעים שהם דומים, לעבוד בצוות".

קיבל אירוח חם. השריונר בים (דובר צה"ל)

פגע במטרה? (דובר צה"ל)

אמנם הוא היה נראה "עוף מוזר" בנוף של הספינה, במיוחד כשמלווה אותו צוות צילום, אך הלוחמים קיבלו אותו בברכה והעבירו לו הדרכות - כשבסופן הוא ירה לעבר הים, ואף פגע במטרות שהוצבו לו. "היה לי כיף, הרבה אדרנלין, סטי"ל היא מכונה מאוד מרשימה, נהניתי לראות ולהכיר אותה". הוא הגדיר את השעות בהן היה בים כ"מלחמה עם הגלים" - וציין כי הכיף בסטי"ל הוא המשפחתיות אבל שמר על קנאות ליחידה שלו: "זה אחלה מקום - אבל אין כמו הטנקים!"

"החשיבות והדגש הוא מהירות, קור רוח ועוצמה", הבהיר סגן דניאל פרץ, סגן קצין מחלקת נשק בספינה, שהכשיר אותו. "יש המון זירות פעולה, שקשה להסביר עליהן אבל אפשר להבין מהשתיקה את סוג הפעילות. הכל נעשה בצורה שקטה ומהירה". הוא אמר כי חשוב שכולם יסתדרו אחד עם השני ואיחל הצלחה לבן-תורה, שהגיע עם המון מוטיבציה: "נראה איך הוא יצליח, זה לא פשוט - שונה ממה שקורה בשטח".

הפגשנו את השניים: "מעריכים אחד את השני"

ואיך לא, אחרי היום העמוס, הנסיעות, האימונים וחילופי המדים והתפקידים, הפגשנו את השניים, שטעמו ליום אחד את הפעילות של האחר. "האמת שהקאתי את הנשמה אבל היה ממש כיף, הירי היה מטורף", אמר בן תורה, שעלה על הסטי"ל. "זה מאוד שונה אבל זו אותה עבודת צוות. אני ממש מעריך את מה שאתם עושים. בהצלחה עם הגלים", הוא אמר ללוחם הימי.

גם סמל ארצי ציין כי נהנה ואמר כי חיל השריון עושה עבודה חשובה מאוד. "שיזפון היה אדיר, כאילו זרקו אותך בנוף אחר, מקום אחר שאתה לא מכיר זו חוויה של פעם בשירות", הוא ציין. "לא פשוט לחיות שם. אני רוצה לאחל לך בהצלחה עם החול והפודרה, באמת כל הכבוד".

השניים חזרו לבסיסם עם החוויות והתמונות שצילמו למזכרת. למרות שנהנו, כל אחד מהם עדיין מאמין שהיחידה שלו היא הכי הכי. לוחם הסטי"ל עדיין מעדיף להיות בים, והשריונר לא מוותר על החול, למרות הנוף המרהיב בים.

עריכת וידאו: נועם ברקאי