שר הביטחון יעלון על פיגוע הירי בחברון: "כוחות הביטחון ישימו את ידם על המחבל"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס לרצח החיילים תומר חזן וגל קובי ז"ל ואמר כי ישראל תפעל בנחישות נגד הטרור: "כוחות הביטחון יניחו את ידם על המחבל שרצח את קובי ז"ל. לא נסבול פגיעה באזרחים"

לאחר ששני חיילי צה"ל נרצחו בידי מחבלים פלסטיניים בתוך 48 שעות, בממשלה קוראים לתגובה - ובעולם מגנים: מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הלילה הודעת גינוי לרצח חיילי צה"ל תומר חזן ז"ל בכפר בית אמין בסוף השבוע האחרון והחייל גל (גבריאל) קובי ז"ל אמש בידי צלף פלסטיני בחברון. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הצהיר כי ישראל לא תעמוד מנגד - ותפעל ללכוד את האחראים לרצח קובי ז"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יעלון התייחס הבוקר לאירועי היומיים האחרונים, בהם גם לפיגוע אמש בחברון: "אני משתתף בצערה של משפחת קובי בנפול בנה גל (גבריאל). צה"ל וכוחות הביטחון יניחו את ידם על המחבל ושולחיו ויבואו איתם חשבון. מדינת ישראל לא תסבול ניסיון של ארגוני טרור או של טרוריסטים בודדים לפגוע באזרחיה וחייליה ולשבש את שגרת החיים, ותפעל ביד תקיפה וקשה נגד כל ניסיון שכזה".

שר הביטחון הוסיף כי "המאבק בטרור הוא ארוך ודורש מאיתנו נחישות. נמשיך לפעול האחריות ובשיקול דעת על מנת לשמור על ביטחונה של מדינת ישראל וביטחונם של אזרחיה".

ג'ן פסקי, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, מסרה הלילה הודעת גינוי בשם הממשל בוושינגטון: "אלימות וטרור מסוג זה אינם מקובלים על ארה"ב. הם חותרים תחת המאמצים לבסס אווירה חיובית שתוביל להתקדמות בשיחות למשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים".

בעקבות פיגוע הירי בחברון אמש בו נהרג סמ"ר קובי , הורה הלילה ראש הממשלה בנימין נתניהו לפעול לאלתר לאכלוס בית המכפלה. "מי שינסה לעקור אותנו מעיר אבותינו ישיג את ההפך", אמר. את הדברים כתב נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו והוסיף: "נמשיך ביד אחת להילחם בטרור ולפגוע במחבלים, ונמשיך ביד השניה לחזק את ההתיישבות". 

"היה בוגר מצטיין", סמ"ר גל קובי (פייסבוק)

 עוד לפני הודעת ראש הממשלה שיגר שר הכלכלה נפתלי בנט מכתב לנתניהו בדרישה לדיון מחודש בנושא שחרור המחבלים על רקע פיגוע הירי בחברון ורצח החייל תומר חזן ואף דרש לאכלס את הבית.

"בחסות חגיגות המשא ומתן הפך חג הסוכות לחג של דם", אמר בנט. "אין ספק שההתפתחויות מאז תחילת המשא ומתן המחייבות את הממשלה לחשב את דרכה מחדש. התשובה לטרור צריכה להיות מלחמה ברוצחים, ולא שיח עם מעודדי רוצחים". בנט שלח את מכתב גם למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט ועדכן אותו בפנייה.

חייל צה"ל שני נרצח תוך 48 שעות: אבל כבד בטירת הכרמל

סמ"ר קובי מובל לטיפול בביה"ח (חדשות 2)
אבל כבד ירד הלילה על טירת הכרמל, עם היוודע דבר מותו של סמל גל (גבריאל) קובי, לוחם חטיבת גבעתי בן 20, שנהרג מאש שנפתחה לעברו בסמוך למערת המכפלה בחברון. הודעה נמסרה למשפחתו. לאחר מותו הועלה לדרגת סמל ראשון.

מחקירה ראשונית עולה כי החייל נפגע בצווארו מקליע בודד שנורה לעברו, פונה לבית החולים כשהוא במצב אנוש ובתוך זמן קצר נפטר. האירוע התרחש בסמוך לשעה 18:30 הערב. למקום חשו פרמדיקים של הצלה יהודה ושומרון, שהחלו בהענקת טיפול רפואי ראשוני לקובי, שמצבו הוגדר תחילה אנוש.

"זה ערב קשה", אמר בצער אריה טל, ראש העיר טירת הכרמל לאחר שנודע על מותו של החייל. "אני מכיר את המשפחה באופן אישי וקרוב. אמו של גל היא הגננת של הנכד שלי. צריך להסתובב בטירת הכרמל כדי להבין את האבל שנפל על העיר שלנו".

סמ"ר קובי ז"ל בחברון (פייסבוק)

"גל היה אחד הבוגרים המצטיינים שלנו", הוסיף ראש העיר, "הוא בא ממחזור של בוגרים שהביא גאווה גדולה לעיר. הוא החליט בלהט להתגייס ליחידה קרבית ובסופו של דבר נפל כך. אין מילים להביע את הצער שאופף אותי אישית ואת העיר".

"ברגע ששמעתי על הפיגוע הייתה לי צביטה בלב", הוסיף ראש העיר. "זה קורה לכל ראש עיר כשמדווחים על פיגוע, וכשאמרו שזה תושב העיר שלי, ולא ידעתי מי זה, מיד עזבתי את האירוע שבו הייתי בדרום הארץ וחזרתי לטירת הכרמל. ניגשתי למשפחה וראיתי את האבל הגדול שפגע בהם. כל החברים מהמחזור של גל והמשפחה שלו כואבים עכשיו. הוא היה הבן הבכור במשפחה שלו וכואב הלב. כל חייל שהולך זה כואב, אבל גל היה מלח הארץ, עם המוטיבציה הגבוהה והרצון להתגייס".

הרופא שטיפל בחייל: "זה כבר היה מאוחר מדי"

נרצח בשבת והובא למנוחות. חזן ז"ל (פייסבוק)

ד"ר דני פינק, מנתח לב וחזה בבית החולים שערי צדק, סיפר כי החייל הגיע אל המוסד הרפואי ללא רוח חיים. "בוצעו פעולות החייאה מתקדמות שכללו פתיחת בית חזה והחדרת נקזים בכדי לנסות להתגבר על הבעיה", אמר, אך הוסיף כי "הפציעות שלו היו כל כך חמורות שהוא איבד דם רב. לא היה לו סיכוי. הוא הגיע לחדר המיון עם דופק וללא לחץ דם - ומותו נקבע. זה כבר היה מאוחר מדי". צה"ל הטיל עוצר בחברון, וכעת מתנהל מצוד אחר היורים. מהיישוב היהודי בחברון נמסר כי אירועי חג הסוכות יתקיימו כסדרם.