באין מפריע: כך מסתננים שוהים בלתי חוקיים לישראל

יומיים לאחר הירצחו של סמל תומר חזן ז"ל, ולמרות הנוכחות הביטחונית הערה באזור שערי תקווה, גם היום מאות פועלים פלסטינים - ללא היתר עבודה - חוצים את הגדר דרך מספר פרצות בדרכם לעבודה בארץ. מדי יום עוברים אלפי שב"חים משטחי הרשות הפלסטינית לישראל. כך זה נראה

נידאל עמאר, המחבל שרצח את סמל תומר חזן ז"ל במטרה לסחור בגופתו, היה שוהה בלתי חוקי שהועסק יחד עם חזן במסעדת בשרים בבת ים. כמוהו, עוברים מדי יום לישראל אלפי שב"חים - שחוצים את הגדר בקלות בדרכם לעבודה - לעתים גם לעיני כוחות הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סמוך ליישוב שערי תקווה, עוברים מאות פועלים את הגדר באין מפריע למרות הנוכחות הצבאית באזור. על אף סיורי צה"ל והמשטרה בכבישים, הפועלים ממתינים ללא קושי לקבלנים שבאים לאסוף אותם. גם כשהחיילים נתקלים באותם פועלים וחוקרים אותם על מעשיהם, הפועלים ממשיכים לאחר מכן בדרכם ללא הפרעה. אלפי פלסטינים מנצלים את הפרצות האלה בכל יום ובתוך דקות הם יכולים להסתובב באופן חופשי בכל מקום בארץ.

בין המסתננים ניתן למצוא גם ילדים קטנים, שחוצים את הגדר על מנת למכור קפה לפועלים שמחכים לאיסוף. סמוך לנקודה שממנה נכנסים פועלים עם היתרי עבודה בכפר עזון, איתרנו לפחות שלוש נקודות פרוצות, שמהן נכנסים פועלים ללא היתר באופן חופשי.

"גדר תמנע את הבעיה"

לפני כשנה תיעדנו את הפרצות במקום, ונראה שלא השתנה דבר מאז. גם בירושלים תועדו הסתננויות דומות מעל החומה - באמצעות סולמות וחבלים. במשך מספר שעות סמוך לכפר עזון ניתן היה להבחין בלפחות 200 פועלים שחצו את הגדר. חלק מהפועלים גינה את המעשה של הרוצח נידאל עמאר, תושב הכפר הסמוך. "זה שעשה את זה הוא לא טוב", אמר ג'לאל, עובד פלסטיני המתגורר בעזון, "זה מקלקל ודופק את כל הפועלים".

תושבי שערי תקווה רואים את המראות הללו בכל יום וטוענים כי האסון הבא בפתח. "אתמול זה קרה אצלנו, וזה יקרה עוד פעם ועוד פעם", אמר משה, תושב שערי תקווה, "עד שלא ינקטו פעולה צבאית ויעשו פה את הגדר לא יהיה פיתרון לבעיה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ככלל, כוחות צה"ל המבצעים בידוק של העוברים מאפשרים את מעברם רק במידה ויש בידם אישור מתאים. כמו כן, כוחות הביטחון פועלים הן במישור הגלוי והן במישור הסמוי למען ביטחון תושבי האזור ולמניעת מעבר שוהים בלתי חוקיים".