שאול חורב: "אירן משקרת בנוגע לתכנית הגרעין"

ראש הוועדה הישראלית לאנרגיה אטומית תקף את טהרן וטען כי המסרים המפויסים שנשמעו לאחרונה מפי רוחאני וחמינאי "עומדים בסתירה חדה לעובדות בשטח". בכנס השנתי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמר חורב כי אירן ממשיכה להתקדם לעבר גרעין צבאי מדי יום

שאול חורב (רויטרס)

ראש הוועדה הישראלית לאנרגיה אטומית, ד"ר שאול חורב, מאשים היום (ד') את אירן בכך שהיא "משקרת ומסתירה" בניסיון להרוויח זמן ולקדם את תכנית הגרעין שלה. מוקדם יותר היום הכחישה טהרן את הדיווחים לפיהם בכוונתה לסגור את מתקן העשרת האורניום בקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התמונה שאירן מנסה לצייר - תמונה של פתיחות ושל שקיפות בנוגע לתכנית הגרעין - עומדת בסתירה חדה למעשים האמיתיים שלהם ולעובדות בשטח", אמר חורב בכינוס השנתי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

"הנושא המשמעותי הוא לא האם אירן מינתה משלחות חדשות ועדכנה את אוצר המילים הדיפלומטי שלה, אלא האם היא מתייחסת ברצינות לנושאים שנותרו בלתי פתורים במשך יותר מדי זמן", אמר חורב. "עד כה ניצלה טהרן לרעה את חלון ההזדמנויות שהציעו לה הקהילה הבינלאומית והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית".

חורב האשים את אירן בכך שהיא יוצרת מצג שווא של מחויבות לסוכנות הבינלאומית, כשלמעשה "מטרתה היא להרוויח זמן בעוד היא מתקדמת, מדי יום, בכל היבט של תכנית הגרעין הצבאית שלה".

אובמה לרוחאני: "הוכיחו שתכנית הגרעין נועדה לצרכי שלום"

אובמה ורוחאני (AP)
במקביל העביר נשיא ארצות הברית ברק אובמה מסר לנשיא אירן רוחאני ובו הביע רצון להגיע להסכם בנושא הגרעין. "במכתב ששלח לרוחאני, הנשיא אמר כי ארצות הברית מוכנה לאפשר לאירן להוכיח שתכנית הגרעין שלה נועדה לצרכי שלום בלבד", אמר הערב דובר הבית הלבן ג'יי קרני.

"המכתב גם הביע את הצורך לפעול בדחיפות", הוסיף קרני. "כפי שאמרנו מזה זמן רב - חלון ההזדמנויות לפיתרון דיפלומטי של תכנית הגרעין האירנית הוא פתוח, אבל הוא לא יישאר פתוח לעד".