לפיד על אירן: "מאמינים למעשים - לא למילים"

בריאיון לרשת CNN הביע שר האוצר לפיד ספקנות בנוגע לדיווחים על התחממות היחסים בין טהרן לקהילה הבינלאומית. "מאז שרוחאני עלה לשלטון, אירן בנתה 7,000 צנטריפוגות נוספות. כשזה ייפסק, אז נוכל לדבר", אמר. במקביל מאשרים בבית הלבן כי נשיא ארה"ב אובמה וראש הממשלה נתניהו ייפגשו בניו יורק בסוף החודש וידונו בין הי

"מאמינים למעשים - לא למילים". לפיד (רויטרס)

שר האוצר יאיר לפיד מביע הערב (ג') ספקנות למגמת ההתקרבות בין טהרן לבין הקהילה הבינלאומית ולדיווחים על ניסיונות להניע מחדש משא ומתן על תכנית הגרעין. בריאיון לכריסטיאן אמאנפור מרשת CNN הדגיש לפיד: "אם הדיבורים סותרים את המעשים - עלינו להאמין למעשים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מאז שרוחאני עלה לשלטון, אירן בנתה עוד 7,000 צנטריפוגות, מתוכן אלף צנטריפוגות מתקדמות", הוסיף לפיד. "כשזה ייפסק, כשהכור בקום ייסגר, כשהאירנים יפסיקו להעשיר אורניום וייפטרו מהאורניום שכבר הועשר - אז נוכל לדבר על האם כולנו יכולים לאחוז ידיים ולשיר הללויה".

"על אירן לדעת שהקהילה הבינלאומית לא תשתוק בשעה שדיקטטורות אוגרות נשק להשמדה המונית, מתוך כוונה להשתמש בו", אמר. לפיד התייחס גם להסכם הנשק הכימי עם סוריה ואמר כי "שום מדינה לא מוכנה שמעבר לגבול שלה תהיה דיקטטורה מסוכנת המוכנה להשתמש בנשק להשמדה המונית".

במהלך הריאיון התייחס לפיד גם לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים ולפסימיות שהביעו גורמים משני הצדדים. "אני בעד להנמיך ציפיות. הדברים הכי טובים קורים כשמנמיכים ציפיות", אמר לפיד. "העובדה שכולם פסימיים היא למעשה דבר טוב ובמובן מסוים אני מקווה שזה יימשך, אבל בנוגע לפרטי הדיונים - הצדדים הסכימו שג'ון קרי יהיה היחיד שיתייחס לנושא בתקשורת, ונשאיר זאת כך".

"לא מתוכננת פגישה בין אובמה לרוחאני"

במקביל מאשרים הערב בבית הלבן כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה ייוועד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ב-30 בספטמבר. השניים צפויים לדון בתכנית הגרעין האירנית, וכן במשבר בסוריה ובמשא ומתן המדיני עם הפלסטינים.

מוקדם יותר היום הדגישו בבית הלבן כי "לא מתוכננת כל פגישה בין אובמה לבין נשיא אירן בנושא הגרעין". הדברים נאמרו על רקע דיווח בשבועון הגרמני "דר שפיגל", לפיו נשיא אירן רוחאני מוכן לסגור את הכור הגרעיני בפורדו.

על פי הדיווח הגרמני, נשיא אירן צפוי להביא עימו את ההצעה לסגירת הכור עם הגעתו לעצרת האו"ם שתתקיים בסוף החודש. בין השאר דווח כי רוחאני יבטיח לאפשר לפקחי האו"ם לעקוב אחר הוצאת הצנטריפוגות ממתקני הגרעין בפורדו, ובתמורה ידרוש לבטל את הסנקציות שהוטלו על הרפובליקה האסלאמית מטעם המעצמות הכוללות חרם על ייצוא הנפט שלה ואיסור על קיום עסקאות עם הבנק המרכזי בטהרן.