חיילים לא יאבטחו יישובים בצפון ובדרום, האבטחה תישאר ביו"ש

גורם בכיר בצה"ל אומר כי בעקבות עבודת מטה שנערכה בצבא הוחלט לבטל את אבטחת החיילים ביישובים בגבול הדרומי והצפוני, אך האבטחה הצבאית תמשיך בהתנחלויות. לדברי הגורם, לא מדובר בהשפעות של הקיצוץ בתקציב הביטחון, אלא בשיקולים של יעילות והתאמת כוח האדם למשימות. ראש מועצת אשכול: "ההחלטה מפקירה את התושבים"

חיילים לא יאבטחו יישובים בגבול, ארכיון (חדשות 2)

בעקבות עבודת מטה שהתקיימה לאחרונה בצה"ל ועסקה בצרכים הביטחוניים של יישובים הממוקמים בסמוך לגבולות צפון הארץ ובדרומה, הוחלט כי לעת עתה תופסק האבטחה המתבצעת על ידי חיילים המוצבים בכניסה ליישובים ובתוכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השינויים שעליהם הוחלט נעשו על פי הערכת מצב מבצעית, מתוך כוונה לייצר התאמה בין האיום לבין המענה המבצעי. גורם בכיר בצה"ל אמר כי תהליך עבודת המטה בוצע לאורך זמן - עוד לפני הקיצוצים האחרונים בתקציב הביטחון.

לדבריו, צרכי הגנת היישובים השתנו לעומת מה שהיה בעבר, ועבודת המטה הותאמה באופן פרטני לכל יישוב ומרחב ולא מדובר בהחלטה גורפת. הגורם מסר עוד כי ההחלטות שהתקבלו הן מקצועיות וטקטיות ואין להן קשר לקיצוץ, אך אישר כי אחד השיקולים שהובילו להחלטה הוא התייעלות והתאמה של כוח האדם למשימות.

האבט"שים יימשכו ביהודה ושומרון. ארכיון (חדשות 2)

האבטחה תימשך ביהודה ושומרון

עיקר ההתאמות שיתבצעו הן בדרום ובצפון, שם למעשה יהיה שינוי של שיטת ההגנה של היישובים. ההגנה לא תתבסס על חיילים ששומרים בתוך היישובים, אלא על מרכיבים ביטחוניים אחרים ששוכללו. במסגרת עבודת המטה הבינו שניתן להגן על היישובים היטב גם ללא מרכיב החיילים ששומרים בש.ג. או בתוך היישוב.

הגורם הצבאי מסר כי בצה"ל מבינים מהם הנתיבים שמכיוונם האיום יכול להגיע. בפיקוד צפון יש תשעה יישובים שבהם בוטלה אבטחת החיילים. בפיקוד דרום הגדרות והתצפיות נותנים מענה טוב כך שהצורך על הגנה בתוך יישובים על בסיס חיילים פחת ועל כן צומצם. בגזרת הפיקוד מדברים על 13 יישובים שהייתה בהן אבטחת חיילים - שתבוטל בקרוב.

הגורם הסביר כי צה"ל אחראי על הגנת היישובים, "ולכן במקומות שבהם ראינו לנכון שלא לשנות את שיטת ההגנה על היישובים היא לא שונתה. למשל בפיקוד המרכז, בעיקר באזור יהודה ושומרון ימשיכו להתבסס על אבטחה צבאית ליישובים. זאת, משום שהאיומים שם יותר פזורים בשטח ופחות ממוקדים. התמהיל של אבטחת היישובים ביהודה ושומרון ישתנה אך זה לא יהיה משהו שיורגש בעין או בשטח".

"ההחלטה מפקירה את התושבים"

חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול הגיב בזעם על החלטת צה"ל. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט מסר ילין כי "החלטת משרד הביטחון להוריד את ההגנה על הישובים הנמצאים לאורך גבול מצרים ורצועת עזה מפקירה את התושבים לסכנות מול ארגוני הטרור, דווקא בתקופה שבה הגבול עם מצרים מתערער. ההחלטה נוגדת את ערכי הציונות וההתיישבות.

"הדעת לא מקבלת קיצוצי תקציב שפוגעים בצורה כל כך משמעותית בביטחון ובתחושת הביטחון של התושבים, המיישבים את הארץ לאורך גבולותיה", הבהיר ילין.