תיעוד: כוח מג"ב הותקף באבנים בכפר ענאתא ביום כיפור

כוחות מג"ב ומשטרה הוזעקו על ידי תושבי הכפר ענאתא, סמוך לירושלים, לסייע להפריד בקטטה אלימה בין משפחות שבמהלכה נהרגו 2 בני אדם. כשניסו לצאת מהכפר, הותקפו על ידי עשרות פלסטינים - שהשליכו סלעים, אבנים ובקבוקי צבע. התקרית הסתיימה ללא נפגעים

כוחות משטרה ומג"ב הוזעקו במהלך יום הכיפורים (שבת) לסייע בריב משפחתי אלים בכפר ענאתא, סמוך לירושלים, והותקפו באבנים על ידי פלסטינים. על ארבעת הג'יפים המשטרתיים הושלכו אבנים וסלעים מטווח קרוב וכן בקבוקי צבע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכוחות הוזעקו לכפר על ידי תושבים מקומיים כדי לטפל בקטטה אלימה על רקע סכסוך בין משפחות שהתפתח בכפר. טרם הגעת הכוחות, דווח על שני בני אדם שנהרגו ועל שניים נוספים שנפצעו באירוע.

כוחות המשטרה ומשמר הגבול נכנסו אל הכפר באמצע החג, בכדי למנוע הידרדרות נוספת במצב ולהביא לסיום האירועים האלימים. ואולם, כשהשלימו את משימתם, הותקפו הכוחות על ידי עשרות פלסטינים שהיו במקום ויידו לעברם בקבוקי צבע וסלעים.

ממשמר הגבול נמסר כי בכדי למנוע פגיעה בנפש - הן מצד הלוחמים והן מצד תושבי הכפר - המשיכו הכוחות בנסיעה. האירוע הסתיים ללא נפגעים, אך נזק נגרם למספר רכבים. גורמים במג"ב אמרו כי "אם הכוח היה יורד מהג'יפ במהלך האירוע, היו חיי השוטרים בסכנה. חשוב להדגיש שהמשימה הושלמה כמו שצריך".

לפני כשלושה שבועות: ג'יפ הותקף בקלנדיה

בחודש שעבר התרחש אירוע דומה, במהלכו יודו אבנים לעבר כוחות הביטחון במחנה הפליטים קלנדיה. שלושה צעירים פלסטינים נהרגו ועוד כעשרה נפצעו מאש כוחות הביטחון במהלך הפרות סדר שהתרחשו במחנה בעת פעילות של כוח מג"ב למעצר אחד מתושבי המחנה. מתחקיר שנערך בעקבות המקרה עלה כי הפלסטינים לא נהרגו מאש כוחות מג"ב.

האירוע החל בשעות הבוקר המוקדמות, כשכוח מסתערבים של משמר הגבול שהיה בפעילות מבצעית בתוך מחנה הפליטים הסתבך, נקלע למצוקה והוקף על ידי המון פלסטיני שיידה לעברו אבנים. בשלב מסוים עלה חשש כי הפלסטינים ינסו לחטוף חלק מהלוחמים, ולכן בוצע ניסיון חילוץ תחת אש.

כחלק מניסיון הימלטות הכוח מהמקום הוחלט לבצע ירי של אמצעים לפיזור הפגנות לעבר ההמון, ולאחר מכן של נשק חי מתוך הבנה כי אם לא יפעלו כך ולא יצליחו להיחלץ, תישקף סכנה ממשית לחייהם. כוחות צה"ל היו מעורבים אף הם באירוע.

על פי דיווחים הפלסטינים, שלושה צעירים נהרגו בתקרית הזאת, תשעה נוספים נפצעו. זאת לאחר שאחד הפצועים קשה מת מפצעיו בבית החולים שעות ספורות אחרי האירוע. עוד עלה מדיווחי הסהר האדום כי כמה מהפצועים במצב קשה. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת כי שניים מההרוגים הם רובין אל-עבד בן 28 ויונס ג'חג'וח בן ה-19.

חיילי משמר הגבול הצליחו לבסוף לצאת ממחנה הפליטים בשלום וללא נפגעים, ולמקום הוזעקו כוחות נוספים כדי לנסות ולהרגיע את הרוחות הסוערות. המבוקש שאותו בא הכוח לעצור נעצר והועבר לחקירת כוחות הביטחון.