במערכת הביטחון חוששים: "אסד יעשה הכל כדי להעביר את הנשק הכימי"

הדיווחים על מעבר הנשק הכימי של אסד, על רקע ההסכם בין ארה"ב לרוסיה מטרידים את מערכת הביטחון בישראל. "זה מדאיג אפילו יותר מהמצב הקודם", אמר גורם במערכת הביטחון לחדשות 2 באינטרנט. המומחים חלוקים: ייתכן ומדובר בדיווחי שווא, אבל יהיו "משחקים" בשוליים

חיילי צבא אסד. ארכיון (רויטרס)

גורמי הביטחון בישראל עוקבים בדריכות אחר הנשק הכימי של אסד, במיוחד לאור ההסכם הרוסי-אמריקני על השמדתו בשנה הבאה. גורם ביטחוני מביע, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, את החשש המטריד יותר מכל שאסד מוליך את העולם שולל. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אסד יעשה כל מה שהוא יכול כדי לפזר את הנשק הכימי למקומות מסתור, כולל מחוץ למדינה", אמר הגורם הביטחוני. "זה מאוד מאוד מטריד אותנו שהוא יעביר אותו למקומות מסתור, זה מדאיג אפילו יותר מהמצב הקודם". לדבריו, היכולת של ישראל להתערב בנעשה כעת היא מוגבלת, בשל ההסכם בין רוסיה לארה"ב.

הבוקר דווח באתר האינטרנט של העיתון "אל-מוסתקבל" הלבנוני, כי 20 משאיות יצאו בימים האחרונים מסוריה לעירק כשעליהן נשק כימי וציוד לייצורו. גורמים בסוריה אמרו כי תנועת המשאיות החוצה תוגברה לאחרונה.

אתמול דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל", כי יחידה חשאית של צבא סוריה מפזרת את מאגרי הנשק הכימי והתחמושת של משטר אסד ללא פחות מ-50 אתרים שונים ברחבי המדינה. על פי הדיווח, שמצטט גורמי ביטחון מערביים, פעולותיה של היחידה הצבאית הסודית נועדו כדי להקשות על הקהילה הבינלאומית לאתר את הנשק הכימי הסורי.

קרי ולברוב (רויטרס)

"ההסכם שנחתם - רק כדי למשוך זמן"

"אם הרוסים והאמריקנים חתמו על הסכם, והם מנהלים את העסק של האיתור והפירוק מהנשק הזה, אנו יכולים להתערב?", תהה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט תא"ל (במיל') אסף אגמון, ראש מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל. "האפשרות שלנו להשפיע היא מינורית וזניחה, אני לא קונה את המדיניות של לא לעשות כלום - כי זה לא תורם למשהו".

אגמון העלה את האפשרות כי ייתכן ואסד יעשה עוד "טעות" וישגר נשק כימי לעבור המורדים, מה שאולי יחזיר לחיים את האפשרות של תקיפה אמריקנית. "ההסכם שנעשה הוא רק כדי למשוך זמן - וזה בהחלט לא לטובת ישראל", אמר.

נפגעים מנשק כימי בסוריה (רויטרס)

פרופ' אייל זיסר, מומחה למזרח התיכון מאוניברסיטת תל אביב, העריך כי הנשיא הסורי דווקא לא יסתכן כעת. "הוא יודע שהוא תחת פיקוח ומעקב, אולי בשוליים יהיו 'משחקים' כאלה אבל הוא לא יסתבך עם ארה"ב או רוסיה", ציין בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. לטענתו, גורמי האופוזיציה עומדים מאחורי דיווחים על העברת נשק כי הם רוצים שהוא יותקף.

באשר לאפשרות שאסד ומשטרו יעשו שימוש נוסף בנשק כימי, הוא אמר כי לאור העבודה שהוא ניצל מתקיפה - האפשרות היא פחות סבירה, מה שגם לטענתו לשיגור כימי על המורדים אין משמעות של ממש בשדה הקרב.