פרצת אבטחה בבתי הזיקוק בחיפה

האתר האסטרטגי, המהווה את סימן היכר של העיר וגם אתר אסטרטגי, שהחשש מפגיעה בו מדיר שינה מעיני התושבים כבר שנים: בשער הראשי האבטחה ניכרת ומתוגברת, אך מסביב פרוץ. כתב חדשות 2 נכנס לשם בגלוי, בלי שאיש שואל למעשיו. צפו בתיעוד

שומרים, מחסומים ואמצעי הגנה - כך נראית הכניסה הראשית לאחד המתקנים האסטרטגיים של מדינת ישראל - בתי הזיקוק במפרץ חיפה. הכל כדי למנוע ממי שאינו מורשה להתקרב ולהיכנס אל המפעל - המקור הבלעדי כמעט של כל הדלק במדינה. אך מה קורה כשמרחיקים 300 מטרים בלבד, לעבר הכניסה הצדדית?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באזור הכניסה הצדדית נראה אומנם מחסום ואף שלט המזהיר כי רק גורמים מורשים יכולים להיכנס, אבל שומר לא נראה באופק. גם עמדה נוספת, שהייתה מאוישת עשרה ימים קודם לכן, עומדת כעת ריקה.

"עד לפני שבועיים היה שומר בכל יום", מספר ד', נהג משאית אספקה שנכנס ויוצא מהמתחם הזה כבר שמונה שנים. "כל רכב עצר, נבדק, פתח את הקבינה. כל משאית". לדברי ד', בימים האחרונים הכניסה אינה מאוישת והמחסום פתוח כל הזמן. "זה מאוד מסוכן. אין שום בעיה לזרוק מטען ולברוח. משאית תופת, מכונית תופת, אין שום בעיה".

רכב הביטחון לא עצר לבדוק 

דרך הכניסה הצדדית נכנסים עובדים, פועלים ומשאיות אספקה. כתב חדשות 2 נכנס למתחם בדיוק כמו כולם, מבלי שאף אחד יערוך בידוק או ישאל אותו דבר. במשך יותר משעה הוא שהה בקרבת המפעל עצמו. רכב ביטחון עבר מולו מספר פעמים, אבל למרות שלא נשא אישור, היה מצויד במצלמה גלויה ותיעד - לא עורר הכתב את חשדו של המאבטח.

בשלב זה החליט הכתב להתהלך במרחק של שני מטרים בלבד מהגדר של מיכלי הדלק. גם במקרה זה, לאחר כניסה חופשית עם הרכבים ומעבר להליכה, אף אחד לא הבחין בנוכחות הזרה במקום.

בתי הזיקוק הם אתר שמעורר תמיד דיון - בין אם על זיהום באוויר ובין אם על היותו מטרה פוטנציאלית לפיגוע. ייתכן שהמקום מוגן בפני טילים וגראדים, ייתכן שיש במקום אבטחה קרקעית, אבל אם כתב חדשות 2 נכנס למקום בקלות כזאת - הדבר צריך להדאיג את כל מי שגר באזור חיפה ובישראל בכלל.

מבתי הזיקוק נמסר בתגובה: "קבוצת בזן מפעילה נהלי אבטחה והגנה בתיאום מלא עם רשויות הביטחון במדינה ומתקניה מאובטחים כראוי. הנציג שהוזכר על ידי כתב הערוץ, מיועד בתפקידו לשמירת הסדר לפני הכניסה למערך התדלוק של החברה, הנמצא מחוץ למתקניה התפעוליים ונועד לצורך הסדר התפעולי במקרה הצורך".