נתניהו: "המסר לסוריה ייקלט היטב באירן"

רה"מ נתניהו נשא דברים בטקס סיום קורס חובלים, והתייחס לשאלת הנשק הכימי בסוריה. בדבריו, אמר כי יש להבטיח שמשטר אסד יפורק ממנו. הוא הוסיף: "מי שמשתמש בנשק כזה - צריך לשלם מחיר". באירוע השתתפו גם נשיא המדינה פרס, שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ

במהלך דברים שנשא בטקס סיום קורס חובלים, התייחס אחר הצהריים (ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו להצעת הפשרה הרוסית, שלפיה תפורק סוריה ממאגרי הנשק הכימי שברשותה - כדי למנוע מהלך צבאי אמריקני במדינה. "צריך לדאוג שמי שמשתמש בנשק להשמדה המונית משלם על כך מחיר", אמר. את הטקס העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו, עלה לבמה וציין כי ישראל חיה "בתקופה סוערת מאוד, שמטלטלת את המזרח התיכון כולו. איננו יכולים לומר ברגע זה אילו משטרים יקומו על הריסות המשטרים שקרסו ואולי עוד יקרסו". הוא הוסיף, כי "העוצמה שלנו נובעת משילוב כוח המגן שבנינו לעמנו ומערכי הנצח של עם ישראל".

"הטלטלה האזורית שעליה דיברתי כאן לפני שנתיים עודנה נמשכת גם היום וביתר שאת", המשיך ראש הממשלה. "אנו מנווטים את מדינתנו באחריות מחוץ למים העכורים והסוערים. במרחק לא רב צפונה מכאן, נטבחים מדי יום עשרות, לפעמים מאות, של אזרחים חפים מפשע. חלקם הוצא להורג בנשק כימי".

על כך אמר נתניהו, כי "זהו פשע חמור נגד האנושות. עכשיו צריך להבטיח שהמשטר הסורי יפורק מן הנשק הכימי והעולם צריך לוודא שמי שמשתמש בנשק להשמדה המונית - משלם על כך מחיר. המסר שהתקבל בסוריה ייקלט היטב באירן".

"בימים אלה", ציין, "תקף אולי יותר מתמיד הכלל שמנחה אותי בעיקר פעולתי כראש ממשלה ועליו אני מקפיד מאוד - אם אין אני לי - מי לי. אם אין אנו לנו - מי לנו. אנו לנו. והתרגום המעשי של הכלל הזה הוא שישראל תמיד תוכל ותגן על עצמה בכוחות עצמה נגד כל איום".

"עלינו לסמוך על עצמנו ועל כוחנו"

"בימים אלו, על רקע הסערות הבלתי נגמרות מצפון ומדרום, השאלות קשות לחיזוי ופענוח יותר מתמיד", אמר בנאומו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "אין אנו יודעים מה יהיה סוף המהפכה במצרים, כיצד ייבלם מירוץ החימוש האירני שייעצר בסוף, כיצד יפעל העם החופשי נוכח מעשי הטבח בסוריה, ואנו עוקבים אחר ההתרחשויות באחריות ובשיקול דעת, ומתוך הכרה כי בסופו של יום עלינו לסמוך על עצמנו, על כוחנו ועל יכולת ההרתעה שלנו".

"מה שידוע לנו הוא שאנחנו חיים במציאות בה חוסר היציבות הוא הדבר היציב היחיד, ועלינו להמשיך לנווט את הספינה בידיים יציבות בתוך מימיו הסוערים שלח המזרח התיכון", המשיך יעלון, "להביט במציאות בעיניים מפוקחות, להיערך לכל תרחיש. תמיד הושטנו את ידינו לשלום, גם אם זו נותרה תלויה באוויר. אך אם יטעו אויבינו הם ימצאו צבא חזק, איכותי ומרתיע, שנשען על תפארת אנושית ומיטב הטכנולוגיה. צבא שירתיע וירחיק מלחמה מהארץ ואם יידרש - יכריע וינצח".

"חוסר היציבות הוא הדבר היציב היחיד". יעל (חדשות 2)

פרס: "מי שינסה לתקוף - ישלם מחיר בלתי נסבל"

ראשון הנואמים היה נשיא המדינה שמעון פרס. "מי שמוכן לשלום - ידנו מושטת לו", אמר. "ומי שינסה לתקוף - ישלם מחיר בלתי נסבל. גם אסד יודע כי פגיעה בישראל תעלה לו במחיר קטלני. הוכחנו שביכולתנו להדוף מלחמות, ובידינו יכולות לגבור על הטרור".

הטרור היום הוא בגדר בומרנג", הוסיף פרס. "הוא פוגע במשתמשים בו יותר משהוא פוגע במטרותיו. היום, 11 בספטמבר, בוצע אחד מפשעי הטרור הנפשעים בהיסטוריה של העולם. אבלה של ארצות הברית הוא גם אבלה של מדינת ישראל".

"מי שינסה לתקוף - ישלם מחיר בלתי נסבל". (פייסבוק)

מדובר בקורס החובלים ה-127 של צה"ל, והוא מסתיים על רקע ההיערכות של ישראל למתקפה צבאית אפשרית של ארה"ב בסוריה. אולם הלילה אמר אובמה כי "ליוזמה הרוסית יש את הפוטנציאל להסיר את איום הנשק הכימי בסוריה מבלי להשתמש בכוח צבאי". החדשות הללו הביאו את הנואמים להתייחס בדבריהם גם לסוגייה הסורית.

(דו"צ)

סגן י' בן 22, שמסיים קורס חובלים מחזור 127 במגמת צוללות, סיפר: "מהיום אהיה סגן קצין מחלקה בצוללת ובהמשך אגיע להיות מפקד מחלקה בצוללות. ההתרגשות בשיאה והאתגר הגדול הוא שילוב הפיקוד והמקצועיות שצריך להפגין בכל עת והסוד להצלחה הוא לסמוך אחד על השני ולעבוד ביחד".

הוא הוסיף, כי הוא "גאה מאוד להמשיך את המסורת המשפחתית בחיל הים. הקשר התחיל מסבא וסבתא שהכירו בחיל הים והמשיך באבא שלי ששירת בחיל. אחריו, גם בן דודי, כמוני, שירת כחובל בצוללות ולאחרונה גם אחותי הצטרפה למשפחת חיל הים".