בצל המתיחות מול סוריה: תרגיל פתע בגבול רמת הגולן

בזמן שנשיא ארה"ב מנסה לגייס תמיכה במתקפה ואסד מאיים בתגובה חריפה, ערכו לוחמי הנח"ל תרגיל פתע שתוכנן מראש ע"י הפיקוד הבכיר. התרגיל כלל ירי באש חיה וכיבוש מוצב בחרמון שעליו השתלטו מחבלים. הכוחות הועברו במסוקים וכן נערך שיתוף פעולה עם יחידת הכלבנים. מג"ד לחדשות 2: "מעבר לגבול קורים הרבה דברים"

בצל המתיחות מול סוריה - תרגיל ברמת הגולן (ניר גל, דובר צה"ל)

על רקע המתיחות הגוברת מול סוריה, צה"ל ערך ביומיים האחרונים תרגיל פתע בשטח רמת הגולן סמוך לגבול. מפקד חטיבת הנח"ל, אל"מ יהודה פוקס, הפתיע את החיילים במוצאי השבת האחרונה והורה על פתיחת התרגיל שמועד ביצועו תוכנן מראש, על אף האירועים בגזרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מפקד החטיבה הורה כבר במוצאי השבת למפקד גדוד 50 להתחיל בתרגיל, וביום למחרת הוא הורה על תרגיל בגדוד 932. מתווה התרגיל כלל ירי יבש לצד דימוי אויב, וכן ירי באש חיה ודימוי כיבוש מוצב בחרמון עליו השתלטו מחבלים. בתרגיל שולבו כלי טיס ואף כלבנים מיחידת "עוקץ".

מג"ד 932, סא"ל אושיק אזולאי, אמר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי הוא שבע רצון מהתרגיל. "אנחנו מאמינים שצריכים להיות מוכנים איפה שיש לנו הזדמנות, יש לנו חובה למדינה ולצבא", אמר אזולאי. "אנחנו צריכים להיות מוכנים למלחמה, ליום פקודה, לכל אויב, ויש לנו הרבה כאלו. מעבר לגבול קורים הרבה דברים ואנו שומרים על השקט בגזרה. מה שקורה בתוך סוריה - זה עניינה בלבד. אנו מוודאים ששום דבר לא יגיע לתוך השטח שאנחנו אחראים עליו שזה צפון רמת הגולן והחרמון".

"נערכים לכל תרחיש" (ניר גל, דובר צה"ל)

מג"ד 50, סא"ל גלעד עמית, הסביר כי בשלב הראשון, התמקד התרגיל ביכולת של יחידה בתנועה, לאתר מראש אויב ולהשמיד אותו מבלי להסתבך בקרב גדודי. "בשלבים האלה קיים אתגר גדול עם אויב שנטמע בשטח", הסביר. "בלילה הגדוד מתמודד עם תאורה ירודה ועייפות. הוא סוחב את כל הציוד הכבד לקראת ביצוע המשימה העיקרית".

למרות האירועים בסוריה, מועד ביצוע התרגיל החטיבתי ברמת הגולן נקבע מראש. מפקד החטיבה פוקס פיקח באופן צמוד על ההתרחשויות בשני הגדודים. התרגיל בו לקחה חלק החטיבה התופסת כעת קו ברמת הגולן, התבצע לקראת אימון גדול יותר שיתקיים בחודש נובמבר.

"שיתוף פעולה מרחבי" (ניר גל, דובר צה"ל)

"שיתוף פעולה נדיר"

מח"ט הנח"ל אל"מ פוקס סיפר כי החטיבה קיימה ביומיים האחרונים שיתוף פעולה נדיר עם האוגדות והחטיבות המרחביות ברמת הגולן. "החלטנו כחטיבה לעשות תרגיל פתע, שכלל מעבר משגרה לחירום, תנועה והתקדמות ארוכה אל מול בימוי אויב שהסתיים בתקיפה בחרמון", אמר. "התרגיל התקיים בשטח מאתגר ביותר והכוחות עמדו ביעדים שהוצבו להם בצורה טובה מאוד".

פוקס ציין כי בחצי שנה האחרונה עסקה החטיבה בלחימה הררית, והתרגיל היווה מעין סיכום של הנושא ומבחן כשירות משמעותי לחיילי ומפקדי החטיבה שעמדו בה, לדבריו, בהצלחה יתרה.

"שבעי רצון מהתוצאות" (ניר גל, דובר צה"ל)

סמל שי אידלמן, מ"כ בפלוגת חו"ד של גדוד 50, הודה כי הוא וחייליו אכן הופעתו. "זה אפילו קצת מבלבל", סיפר. "אנחנו עסוקים בתעסוקה מבצעית ואתה מוצא את עצמך ממש מאותגר תוך כדי הפעילות השוטפת. אנחנו שומרים על עירנות, על מוכנות. התרגיל מועיל לחיילים ולגדוד ומחזק את הכשירות ובסופו של דבר אחרי שאנחנו רגילים להיות על המשמר במוצבים כיף להיות כשכולם ביחד, זה מחזק".