שר הביטחון: "תקיפה בסוריה? אפשר לצאת לחופש בחגים"

שר הביטחון מנסה להרגיע. לדבריו, למרות המצב השגרה נמשכת ואפשר לצאת לחופשה בחגים "בלי להיפגע". יחד עם זאת הזהיר: "מי שיאתגר אותנו יפגוש את עוצמתו של צה"ל". לדבריו, גם לאי התקפה יהיו השלכות על ישראל

על רקע המאמצים האמריקניים להשיג תמיכה לתקיפה צבאית בסוריה, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נאם הערב (א') בכנס הטרור במרכז הבינתחומי בהרצליה, וניסה להרגיע את הציבור. את נאומו העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בהסתכלנו על מלחמת האזרחים הסורית בשנתיים וחצי האחרונות, אנחנו פועלים כמי שאינו מעורב ואינו מתערב, אלא אם פוגעים באינטרסים שלנו, להם קראנו קווים אדומים - בין אם העברת נשק איכותי לארגוני טרור, בוודאי נשק כימי (בדגש על חיזבאללה) ופגיעה בריבונותנו", הבהיר בפתח דבריו.

"אנחנו נערכים להשלכות של פעולה אמריקנית או אי פעולה כזאת", הצהיר, "לכל החלטה יהיו השלכות עלינו". לדבריו, המשטר הסורי מבין שמי שיאתגר אותנו יפגוש את עוצמתו של צה"ל ולכך אנחנו נערכים.

 "גם היום קיימנו הערכת מצב. השורה התחתונה - השגרה נמשכת", אמר והרגיע: "כל מי שתכנן חופשה בחגים יכול להמשיך ולהערכתי התכנון ייצא לפועל בלי להיפגע".

הוא אמר כי ההחלטה האמריקנית קשורה לתפיסה של ארה"ב, כמי שיש לה אחריות מוסרית ומדינית כלל עולמית. "מה שבעצם מאותגר, גם על ידי המשטר הסורי, גם על ידי מי שתומך בו ומי שנתמכים על ידו - זה הסדר העולמי. בסדר הזה למשטרים ולמנהיגים יש אחריות כריבונים שטח ואחריות למעשיהם".

השר שטייניץ: אם נותקף - נגיב ביד חזקה

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס היום לדון בנושא סוריה, שם עלה נושא חלוקת ערכות המגן. בעקבות הדיווחים על אפשרות של תקיפה אמריקנית בסוריה נהרו רבבות ישראלים לתחנות החלוקה לאחרונה, ובממשלה צריכים להחליט האם להגדיל את מספר ערכות המגן שיחולקו.

הדילמה הזו באה על רקע ההערכה במערכת הביטחון כי אם ארה"ב תתקוף בסוריה - ישראל לא תותקף בנשק כימי. להחלטה על הגדלת כמות ערכות המגן יש השלכות רבות, כשבראשן הסוגייה התקציבית.

"המדיניות שלנו שקולה וברורה - אנחנו לא מעוניינים לקחת חלק ולהתערב בסוריה", אמר מוקדם יותר בכנס יובל שטייניץ, השר לנושאים אסטרטגיים, לענייני מודיעין ולנושאים בינלאומיים. "יחד עם זאת, אם נותקף או באם האינטרסים החיוניים שלנו יסוכנו, אנו נגיב ביד חזקה וזרוע נטויה".

גם מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו התייחס למצב הביטחוני ואמר: "אנו נדרשים להסיט כוחות המטפלים בפשיעה להתמודדות עם טרור. אנו חיים את המעבר הרציף מהשגרה ללוחמה בטרור". מוקדם יותר אמר גורם ישראלי לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי גורמים אמריקנים טענו, שהממשל בוושינגטון יזהיר את ישראל באופן רשמי שעות לפני תקיפה אפשרית בסוריה.

התקיפה בסוריה: רגע לפני הכרעה - הסיקור המלא

גורם ישראלי: "ארה"ב תתריע שעות לפני תקיפה בסוריה"

גורמים ישראלים: "אובמה וקרי גוררים אותנו לעימות"

קרי עונה לאסד: "הראיות מדברות בעד עצמן"

דיווח: "אסד לא אישר לתקוף בנשק כימי" 

"מתוכננת מתקפה רחבה יותר בסוריה"

אסד חושש: תקיפה תפגע ביכולותיי

מלחמת האזרחים בסוריה בעיניה של בת שנתיים