מחברת הקצינה בבסיס חיל האוויר נחשפה: "החיילת משוגעת, החייל פסיכופת"

"חייל בכיין", "לא מטופל ומסודר", "חייל חסר טאקט" – אלה רק חלק מהכינויים שהופיעו במחברתה של קצינה בבסיס חיל האוויר בדרום הארץ. מפקדת הגף האחראית התנערה מהדברים בהקלטה שהגיעה לידי חדשות 2: "מה שנכתב פוגע". החייל שחשף הדברים נשלח למחבוש. צפו ברישומים והאזינו להקלטות

מבוכה באחד מבבסיסי חיל האוויר בדרום הארץ: אחת הקצינות השאירה בטעות את מחברתה בחדר של מפקדי הכיתות והחפיפות - ומפקד כיתה שהיה שם כחלק מתפקידו מצא שם, לתדהמתו, רשימה של החיילים ותכונות מעליבות שניתנו להם - כולל הוא עצמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לצד חיילים שהופיעו עם תכונות כמו "חייל טוב" או "חייל מצטיין ומסור", רבים מהחיילים זכו לכינויים הרבה פחות מחמיאים, בלשון המעטה, כמו: "'חייל בכיין', 'לא מטופל ומסודר', 'חרא חיילת', 'חיילת משוגעת', 'חייל חסר טאקט', 'להיזהר', 'חייל פסיכופת'" ועוד.

חשיפת המחברת גרמה למהומה וכעס רב בקרב החיילים והוריהם, שחלקם אף התקשרו למפקד הטייסת בבקשה לטפל במפקדים. מדובר במחברת של אחת המפקדות, שקיבלה את המידע בחפיפה ממפקד אחר - כך לדברי החיילים.

מיד לאחר היוודע האירוע למפקדים ולנוכח פניית החיילים, נקרא החייל שמצא את המחברת לעמוד לדין אצל מפקד הטייסת. בתום המשפט הוא נשלח לרצות עונש בן 15 ימים במחבוש. גם הקצינה שכתבה את הדברים טופלה פיקודית, והתנצלה בפני החיילים.

חלק מרשימת החיילים שנחשפה (חדשות 2)

מפקדת הגף: "מה שנכתב עליהם לא יפה"

מפקדת הגף כינסה את החיילים לשיחה בעקבות האירוע ואמרה להם שאכן מדובר בדברים פוגעניים. "אני לא נתקלתי בסיטואציה כזאתי, פעם ראשונה בכל השירות הצבאי שלי. וכן, תחושה לא נעימה שזה מה שאתם מרגישים", אמרה הקצינה בדרגת רב-סרן, שאחראית על הקצינים הזוטרים, בהקלטה שהגיעה לידי חדשות 2 באינטרנט.

היא הוסיפה כי "אין שום אינטרס שאתם תבואו כל בוקר ותהיו עם פרצוף עצוב ולא תסתכלו אחד על השני בעיניים. אני לא רוצה שזה מה שיקרה. אני חושבת שמה שנכתב עליכם זה משהו לא יפה, אני אסתכל איפה אני לא בסדר, ואני רוצה שגם אתם תסתכלו איך אתם ביום יום לא בסדר".

עו"ד גיל בנדל (פייסבוק)

"אומר לחיילים שלי מה שאני חושב"

ואילו אחד המפקדים, שפקודיו חשדו בו שהוא זה שאמר את חלק מהדברים שנכתבו לקצינה, אמר: "עשיתי חפיפה על החיילים שלי, אמרתי מה שאני חושב ולא ראיתי מה היא כתבה שם (המפקדת השנייה) מההתחלה ועד הסוף, לא ראיתי את המחברת שלה בחיים, אין לי מושג מה רשום שם, אין לי מושג איך היא הבינה את הדברים שאמרתי ואיך היא רשמה אותם ובאיזו צורה", אמר בהקלטה.

עו"ד גיל בנדל, שמייצג את החיילים, מסר בתגובה: "המחברת נמצאה במקרה, ברשות הרבים, במקום שאליו יש גישה לכלל החיילים ולכן אין מדובר כאן על פגיעה בפרטיותו של מפקד כזה או אחר. הדברים מקבלים חיזוק מעצם העובדה שהרישומים המעליבים והמשפילים הרשומים במחברת, מתייחסים לחיילים שמצאו אותה".

עוד הוסיף עורך הדין, כי "הגדילו לעשות המפקדים ובמקום להביע חרטה על הדברים ולתחקר את האירוע, מצאו לנכון להעניש את החיילים שכבר הושפלו פעם נוספת - בענישה קולקטיבית של עוצר יציאות הביתה, לבל יתגלה האירוע, ואף שפטו את החייל שמצא את המחברת ל-15 ימי מאסר - על לא עוול בכפו".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "האירוע המדובר תוחקר לעומק וטופל משמעתית על ידי מפקד היחידה. כמו כן, התקיימה שיחה עם כלל החיילים במסגרתה התנצלה הקצינה בפניהם".